REKLAMA
REKLAMA

Ekonomik w historycznej czołówce

SANOK / PODKARPACIE. Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu historycznego zatytułowanego „Pamięć dla przyszłości. Miejsce pamięci zagłady blisko nas”.

W zmaganiach, które trwały od połowy marca do końca kwietnia2016 r. uczestniczyła ośmioosobowa grupa uczniów z sanockiego Ekonomika. Grupie przewodziła nauczycielka historii Joanna Albigowska.

Celem konkursu było stworzenie projektu poświęconego miejscom martyrologii i zagłady sanockich Żydów w czasie II wojny światowej. Działania w ramach projektu objęły wiele wątków. Wszystko co grupa robiła było udostępniane na bieżąco na stronie Facebooka, co było warunkiem projektu. O wszystkich przedsięwzięciach pisała także lokalna prasa.

indeks

Młodzież z Ekonomika zwiedziła wszystkie miejsca w regionie związane z Żydami, ich gehenną i je udokumentowała. Upamiętniła też 73 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, organizując tzw. akcję „Żonkil”. Wydała gazetkę „jednodniówkę” poświęconą tematyce sanockiej społeczności żydowskiej przed wojną.

Podsumowaniem ich działań była sesja zaprezentowana w auli sanockiej PWSZ. Uczestnikami sesji byli włodarze miasta, powiatu, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie sanockich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zaproszenie przyjął też przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, która to instytucja ufundowała nagrody dla uczniów zaangażowanych w projekt. Sesję uświetniły pieśni, tańce i wiersze żydowskie.

Działania w ramach projektu zostały ocenione przez komisję konkursową bardzo wysoko – grupa uczniów zajęła III miejsce w Polsce. Jak sami twierdzą nie spodziewali się tak wysokiej noty, biorąc pod uwagę ogromną konkurencję i kreatywność innych grup z całego kraju, które też zaangażowały się w ten konkurs.

indeks2

Po odbiór nagrody pojadą 22 czerwca do Warszawy, do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Uczniowie zgodnie twierdzą, że największą nagrodą w tym konkursie była zdobyta wiedza na temat historii sanockich Żydów oraz to, że pozbyli się dotychczasowych uprzedzeń i stereotypów o antysemickim i rasistowskim podłożu.

materiały nadesłane

02-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)