REKLAMA
REKLAMA

Ekonomik w historycznej czołówce

SANOK / PODKARPACIE. Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu historycznego zatytułowanego „Pamięć dla przyszłości. Miejsce pamięci zagłady blisko nas”.

W zmaganiach, które trwały od połowy marca do końca kwietnia2016 r. uczestniczyła ośmioosobowa grupa uczniów z sanockiego Ekonomika. Grupie przewodziła nauczycielka historii Joanna Albigowska.

Celem konkursu było stworzenie projektu poświęconego miejscom martyrologii i zagłady sanockich Żydów w czasie II wojny światowej. Działania w ramach projektu objęły wiele wątków. Wszystko co grupa robiła było udostępniane na bieżąco na stronie Facebooka, co było warunkiem projektu. O wszystkich przedsięwzięciach pisała także lokalna prasa.

indeks

Młodzież z Ekonomika zwiedziła wszystkie miejsca w regionie związane z Żydami, ich gehenną i je udokumentowała. Upamiętniła też 73 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, organizując tzw. akcję „Żonkil”. Wydała gazetkę „jednodniówkę” poświęconą tematyce sanockiej społeczności żydowskiej przed wojną.

Podsumowaniem ich działań była sesja zaprezentowana w auli sanockiej PWSZ. Uczestnikami sesji byli włodarze miasta, powiatu, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie sanockich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zaproszenie przyjął też przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, która to instytucja ufundowała nagrody dla uczniów zaangażowanych w projekt. Sesję uświetniły pieśni, tańce i wiersze żydowskie.

Działania w ramach projektu zostały ocenione przez komisję konkursową bardzo wysoko – grupa uczniów zajęła III miejsce w Polsce. Jak sami twierdzą nie spodziewali się tak wysokiej noty, biorąc pod uwagę ogromną konkurencję i kreatywność innych grup z całego kraju, które też zaangażowały się w ten konkurs.

indeks2

Po odbiór nagrody pojadą 22 czerwca do Warszawy, do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Uczniowie zgodnie twierdzą, że największą nagrodą w tym konkursie była zdobyta wiedza na temat historii sanockich Żydów oraz to, że pozbyli się dotychczasowych uprzedzeń i stereotypów o antysemickim i rasistowskim podłożu.

materiały nadesłane

02-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)