REKLAMA
REKLAMA

GMINA SANOK: OSP Wujskie ma już 55 lat

Wyjątkowy jubileusz, bo aż  55-lecia powołania obchodziła w sobotę, 7 maja 2016 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Wujskiem, której historia sięga 1961 roku.

Brać strażacka, kultywując tradycje poprzedników, oddała hołd założycielom, członkom Jednostki i darczyńcom, którzy nie zważając na przeciwności losu, postawili sobie za cel ochronę życia i dobytku mieszkańców wsi Wujskie, a gdy zaszła taka konieczność, chronili również mieszkańców miejscowości sąsiednich. To znaczący czas w historii i powód do dumy, licznych wspomnień, ale także do godnego świętowania.

DSC_0055

Obchody Jubileuszu rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez księdza Proboszcza Parafii pw. Kosmy i Damiana Piotra Babiarza. Następnie w uformowanym szyku Orkiestra Dęta OSP Pakoszówka, poczet flagowy, poczet sztandarowy, pododdziały oraz poczty sztandarowe z zaproszonych Jednostek OSP przemaszerowały na Plac przy Wiejskim Domu Kultury w Wujskiem.

W uroczystości, która odbyła się przed siedzibą OSP Wujskie, udział wzięło 5 pocztów sztandarowych, władze samorządowe, goście honorowi oraz mieszkańcy. Wśród gości zaproszonych obecni byli m.in.: Anna Hałas Wójt Gminy Sanok, druh Tadeusz Sieniawski Członek Prezydium Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rzeszowie, druh Grzegorz Jasiński Zastępca Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Sanoku, Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Sanoku, starszy brygadier Lesław Penar Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku, przedstawiciele Rady Gminy Sanok z przewodniczącym Rady Gminy Tadeuszem Burką, delegacje Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z sąsiednich miejscowości, a mianowicie: OSP Bykowce, OSP Olchowce, OSP Pakoszówka, OSP Tyrawa Wołoska.

DSC_0054

Zgodnie z ceremoniałem uroczystość rozpoczęła się od złożenia przez dowódcę druha Piotra Rysza meldunku Członkowi Prezydium Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rzeszowie druhowi Tadeuszowi Sieniawskiemu, po którym nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Powitania zaproszonych Gości dokonał Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wujskiem druh Czesław Wyżycki.

Obchody 55–lecia OSP w Wujskiem były okazją do przypomnienia historii tej jednostki.

Ochotnicza straż pożarna w Wujskiem została założona w 1961 roku. Liczyła ona wtedy 17 członków. Pierwszym sprzętem pożarniczym jaki otrzymała jednostka była motopompa przekazana w 1964 roku.

Początki działalności naszej jednostki były bardzo trudne, najbardziej uciążliwym był fakt że druhowie nie mieli własnej strażnicy. Sprzęt pożarniczy przechowywany był w domu prywatnym Prezesa OSP Józefa Pietrzaka który przekazał własną działkę pod budowę  Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Nowa Strażnica została oddana do użytku 5 czerwca 1977 roku. Wybudowana  staraniem zarówno druhów OSP jak i mieszkańców całej wsi Wujskie która po remoncie i rozbudowie służy do dnia dzisiejszego jako Strażnica OSP i Wiejski Dom Kultury.

Pierwszym samochodem Pożarniczym jaki otrzymała nasza jednostka w roku 1990 był Żuk przekazany przez Państwową Straż Pożarną. Mimo że już wtedy był długo eksploatowany służył jednostce przez wiele kolejnych lat.  Poświęcenia dokonał  ks. proboszcz Franciszek Surowiec.

Rok później w 30 rocznicę powstania za swoje zasługi dla pożarnictwa Ochotnicza Straż Pożarna w Wujskiem została uhonorowana sztandarem dzięki ofiarności wszystkich mieszkańców naszej wsi. Nieocenionej pomocy w uzyskaniu takiego wyróżnienia udzielił  wieloletni kapelan strażaków ks. proboszcz Franciszek Surowiec który w tym dniu również został odznaczony złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.

Od 2010 roku OSP Wujskie wraz z innymi  jednostkami bierze udział w zabezpieczaniu Międzynarodowych Bieszczadzkich Wyścigów Górskich organizowanych w naszej miejscowości. Dbając o bezpieczeństwo uczestników, kibiców i mieszkańców.
Staraniem zarządu OSP i Władz Gminy Sanok pozyskano w 2011 roku nieodpłatnie od OSP Niebieszczany samochód pożarniczy Star 244 który zastąpił zasłużonego Żuka.

DSC_0019

W roku 2012 dzięki projektowi firmy Dream-Team z Rzeszowa 10 członków jednostki zostało przeszkolonych w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dzięki czemu otrzymali status ratowników. Na zakończenie Kursu pozyskano sprzęt potrzebny ratownikom podczas działań.

Działalność OSP nierozerwalnie łączy się z parafią Rzymskokatolicką w Wujskiem co objawia się nie tylko tradycyjnym zaciąganiem warty przy Bożym Grobie podczas Świąt Wielkanocnych ale także podczas innych uroczystości jak na przykład peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w 2003 roku. Dowodem na dobrą współpracę jest to, że w szeregach jest druh ks. Piotr Babiarz Proboszcz tutejszej parafii.

Historia jednostki pokazuje starania dla dobra całego społeczeństwa – Bogu na chwałę Ludziom na pożytek.

Kolejnym punktem była ceremonia odznaczenia Sztandaru Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Wujskie „Srebrnym Medalem Ochotniczych Straży Pożarnych RP” oraz akt nadania odznaczeń resortowych dla zasłużonych działaczy i członków straży pożarnej.

W uznaniu zasług  nadano:
Złoty Medal po raz drugi „Za zasługi dla pożarnictwa” dla:
Druha Stanisława Wyżyckiego

Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” dla:
Druha Jana Pietrzaka

Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” dla:
Druha Czesława Wyżyckiego

Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” dla:
Druha Edwarda Pietrzaka

Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” dla:
Druha ks. Piotra Babiarza

Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” dla:
Druha Andrzeja Chrząszcza

materiały nadesłane

09-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)