REKLAMA
REKLAMA

GMINA ZARSZYN: Swojskie jadło, rękodzieła i obrzędy na Jaćmierskim Rynku

JAĆMIERZ / PODKARPACIE. W Jaćmierzu od XVI wieku odbywały się cotygodniowe targi, zaś w ciągu roku obowiązkowo organizowano cztery jarmarki. Mieszkańcy sołectwa, dumni ze swojej historii, chętnie powracają do tradycji. W minioną niedzielę świętowali podczas XIII Jarmarku na Jaćmierskim Rynku.

Imprezę uroczyście otworzył sołtys Jaćmierza Tadeusz Pelc oraz konferansjer Beata Nawalaniec. Program wydarzenia był różnorodny. Zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci przygotowano wiele atrakcji.

Na początek dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jaćmierzu przygotowały inscenizację Chrztu Polski. Wykonały także poloneza oraz taniec współczesny.

10

W kolejnej części publiczność obejrzała  widowisko obrzędowe „Nasza krasula” w wykonaniu grupy obrzędowej z Grabownicy. Inscenizacja zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie w 2008 r. i jest prezentowana na licznych imprezach zarówno na terenie Podkarpacia jak i w ościennych województwach. Kierownikiem  zespołu jest Zofia Olejko.

Podczas świętowania na Jaćmierskim Rynku nie zabrakło także sporej dawki humoru w wykonaniu kabaretu „W ostatniej chwili” z Zarszyna, który prezentował pracę komisji ZUS. Dla zebranych zagrała także Kapela Ludowa Graboszczanie z Grabownicy, która działa od 1963r. wykonując bardzo szeroki repertuar utworów. Wystąpiła również Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jaćmierza pod batutą Mieszka Szybki w towarzystwie Mażoretek.

Imprezę zorganizowali Wójt Gminy Zarszyn oraz sołectwo Jaćmierz. Jarmark zgromadził wielu wystawców, były stoiska kulinarne, rękodzielnicze oraz atrakcje dla dzieci.

źródło: UG Zarszyn

28-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)