REKLAMA
REKLAMA

Hołd żołnierzom wyklętym

TREPCZA / PODKARPACIE.  W Zespole Szkół została otwarta okolicznościowa wystawa nawiązująca do obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez dziesiątki lat uznawani kłamliwie za wrogów Ojczyzny, dziś jawią się jako prawdziwi jej bohaterowie.

Wierni do końca, bici i torturowani w kazamatach NKWD i UB skazywani byli na śmierć w fałszywych procesach. Po latach ich ciała wydobywane z dołów śmierci i identyfikowane za pomocą kodu DNA doczekały się należnego pochówku.

IMG_20160303_114916

W centrum skromnej, ale wymownej wystawy znalazły się elementy przyszłego obelisku. Granitowa tablica, symboliczny hełm z orzełkiem, symbol Polski walczącej i płonąca świeca wykonane w darze przez zaprzyjaźnione osoby zostaną wkrótce umieszczone na kamieniu w parku „Kwitnąca Akacja” Będzie to uzupełnienie kultywowanej tam pamięci o Katyniu 1940, ofiarach Golgoty Wschodu i Wołynia 1943. Pamięć o bohaterstwie młodej dziewczyny Inki, rotmistrza Pileckiego  czy niedawno zmarłego o. Andrzeja Deptucha z sanockiego klasztoru OO Franciszkanów stają się dla współczesnej młodzieży wyzwaniem w poszukiwaniu nowych form patriotyzmu.

Tekst: pr
Foto: Młodzież w mundurach wojskowych zaciągnęła wartę honorową przy pamiątkowej tablicy /MS/ 

07-03-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)