REKLAMA
REKLAMA

Hołd żołnierzom wyklętym

TREPCZA / PODKARPACIE.  W Zespole Szkół została otwarta okolicznościowa wystawa nawiązująca do obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez dziesiątki lat uznawani kłamliwie za wrogów Ojczyzny, dziś jawią się jako prawdziwi jej bohaterowie.

Wierni do końca, bici i torturowani w kazamatach NKWD i UB skazywani byli na śmierć w fałszywych procesach. Po latach ich ciała wydobywane z dołów śmierci i identyfikowane za pomocą kodu DNA doczekały się należnego pochówku.

IMG_20160303_114916

W centrum skromnej, ale wymownej wystawy znalazły się elementy przyszłego obelisku. Granitowa tablica, symboliczny hełm z orzełkiem, symbol Polski walczącej i płonąca świeca wykonane w darze przez zaprzyjaźnione osoby zostaną wkrótce umieszczone na kamieniu w parku „Kwitnąca Akacja” Będzie to uzupełnienie kultywowanej tam pamięci o Katyniu 1940, ofiarach Golgoty Wschodu i Wołynia 1943. Pamięć o bohaterstwie młodej dziewczyny Inki, rotmistrza Pileckiego  czy niedawno zmarłego o. Andrzeja Deptucha z sanockiego klasztoru OO Franciszkanów stają się dla współczesnej młodzieży wyzwaniem w poszukiwaniu nowych form patriotyzmu.

Tekst: pr
Foto: Młodzież w mundurach wojskowych zaciągnęła wartę honorową przy pamiątkowej tablicy /MS/ 

07-03-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)