REKLAMA
REKLAMA

„Jest szansa, że region złapie oddech komunikacyjny” (FILM)

„Jest szansa, że region złapie oddech komunikacyjny” (FILM)

SANOK / PODKARPACIE.- To są projekty „być albo nie być” dla tej części województwa – mówili o szlaku Via Carpathia i strategii karpackiej europoseł Tomasz Poręba i burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro. Jak zapewniali politycy PiS, piątkowa wizyta komisarz ds. polityki regionalnej Coriny Cretu na Podkarpaciu to kolejny krok na drodze do ich realizacji.

1
Kilka godzin wcześniej w Urzędzie Marszałkowskim doszło do podpisania dokumentu w sprawie nowego projektu gospodarczego „Lagging Regions”, którego celem jest pomóc słabiej rozwiniętym regionom, takim jak Podkarpacie. W ramach tej inicjatywy podkarpackie firmy i instytucje będą mogły się starać o dofinansowanie do wysokości 1 mln euro na innowacyjne projekty.
Podpisy pod dokumentem złożyli: komisarz Corina Creƫu, marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Maria Kurowska, a także Adam Hamryszczak z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Ale najważniejszą kwestią jest przyszłość międzynarodowego szlaku Via Carpathia, który ma przebiegać także przez Podkarpacie.
– Komisarz Cretu zapewniła, że jeżeli będzie wola polskiego rządu, to Komisja Europejska będzie ten projekt (odcinek S19 Babica-Barwinek – red.) wspierać – mówił europoseł Poręba, przypominając o wcześniejszej deklaracji ministra transportu o środkach na odcinek S19 Rzeszów-Babica.

– Cieszę się, że jest taka deklaracja – dodał burmistrz Pióro. – Jest szansa, że ten region złapie oddech komunikacyjny, a wtedy, gdy będzie droga S19 i obwodnica Sanoka, łatwiej nam będzie rozmawiać z różnymi podmiotami.

Europoseł Poręba mówił również o postępach w działaniach na rzecz strategii karpackiej, dzięki której na Podkarpacie mogłyby trafić dodatkowe pieniądze na rozwój z Unii Europejskiej.
– Jesteśmy już do tej strategii przygotowani dokumentacyjnie i koncepcyjnie. To także część programu rządu Prawa i Sprawiedliwości – mówił Poręba.

Na konferencji prasowej burmistrz Tadeusz Pióro i europoseł Tomasz Poręba poinformowali również o II Zjeździe Karpackim, który odbędzie się w dniach 26-28 sierpnia br. w Sanoku, oraz o konkursie wiedzy o Unii Europejskiej, w którym 12 laureatów z Sanoka w nagrodę odwiedzi Brukselę.

ar

15-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)