REKLAMA
REKLAMA

MIESZKANIE PLUS: Możliwe cztery warianty realizacji programu w Sanoku

SANOK / PODKARPACIE. Pojawiły się możliwości dołączenia do pilotażowego programu „Mieszkanie Plus”. Sanocki magistrat może wybrać jeden z czterech wariantów, jakie przedstawił Bank Gospodarstwa Krajowego.

Otrzymaliśmy odpowiedź z BGK. Są cztery opcje dołączenia do pilotażu. Na razie nie wiemy jeszcze, która będzie właściwa. Natomiast atutem przedsięwzięcia jest fakt, że poza przekazaniem ewentualnej działki, nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów – mówi Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka do spraw gospodarki komunalnej i architektury.

Bank Gospodarstwa Krajowego proponuje możliwe modele współpracy. Pierwszy zakłada wniesienie aportem przez miasto nieruchomości po cenie rynkowej. Wówczas magistrat uzyskałby certyfikaty inwestycyjne w programie. Kolejną opcją jest wykupienie przez Fundusz „Mieszkanie Plus” od samorządu określonej nieruchomości lub gruntu, gdzie miałyby powstać mieszkania. Pojawia się także możliwość wejścia w spółkę specjalnego przeznaczenia, której celem byłoby zadbanie o mieszkania. Wówczas Sanok również musiałby wnieść aportem nieruchomość po cenie rynkowej. Ostatni z wariantów, jaki przedstawia BGK to dzierżawa od funduszu udziałów w spółce lub nieruchomości. Jednak samorząd ustalałby własne zasady najmu.

Będziemy dyskutować na ten temat i rozważymy najlepszą możliwość – dodaje Olejko.

Podkreśla także, że chociaż jest to ciekawa inicjatywa, to nie będzie to recepta na kolejki oczekujących na mieszkania komunalne. Lokale, które powstałyby w ramach programu „Mieszkanie Plus” miałyby charakter socjalny. Skorzystają z nich przede wszystkim rodziny wielodzietne i o niskich dochodach, chociaż prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy obywatele.

Zgodnie z założeniami rządu, wynajem za jeden metr kwadratowy to kwoty rzędu 10-20 złotych. Natomiast w przypadku opcji z docelowym wykupem mieszkania na własność, najemcy zapłacą nieco ponad 20 złotych.

architecture-1536561_960_720

ZOBACZ TAKŻE:

Mieszkanie plus w Sanoku? Magistrat sprawdza możliwości

03-11-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)