REKLAMA
REKLAMA

Nowe mundury na testach w zakładzie karnym (ZDJĘCIA)

ŁUPKÓW  / PODKARPACIE. Od kilkunastu dni funkcjonariusze działu ochrony i działu kwatermistrzowskiego Zakładu Karnego w Łupkowie testują nowo zaprojektowane umundurowanie polowe, które w niedalekiej przyszłości może zastąpić dotychczas użytkowane lecz mocno już przestarzałe, popularne „moro”.

Nowe mundury dotarły do Łupkowa końcem stycznia. Trzydzieści osiem kompletów zostało wydane do użytkowania funkcjonariuszom działów ochrony i kwatermistrzowskiego – czyli tym, którzy będą w stanie sprawdzić je w najtrudniejszych warunkach. Cały komplet umundurowania składa się  z kurtki polowej, bluzy polowej wykonanej  z „polaru”, koszuli z długim rękawem, dwóch rodzajów koszulek – jednej typu T-shirt, drugiej typu „polo”, spodni, dwóch rodzajów czapek – w tym czapki ocieplanej, dystynkcji i numerycznego znaku identyfikacyjnego. Kolorystyka utrzymana jest w stonowanych barwach – od stalowo-szarego do czarnego.

Zarówno wybór miejsca, jak i czasu testowania nie był przypadkowy. Bieszczady są miejscem, gdzie można być pewnym skrajnych warunków atmosferycznych, a zaplanowanie testów na przełom zimy i wiosny daje gwarancję, że nowe mundury doświadczą zarówno śniegu, deszczu, wiatru, jak również ciepła i słonecznej pogody.

Wstępne oceny funkcjonariuszy używających nowych mundurów są w większości pozytywne. Podkreślają, że testowane umundurowanie jest wykonane w sposób dużo bardziej nowoczesny w zakresie zastosowanego wzornictwa i kroju niż dotychczas użytkowane. Walory estetyczne to jednak tylko jeden z aspektów. Najistotniejsze są jego cech użytkowe. Tutaj opinie są jednoznaczne:  nowe umundurowanie jest lekkie i wygodne, a przy tym odporne na zmienne warunki pogodowe i codzienne użytkowanie. Zwraca się tu uwagę na konkretne przykłady: kurtka jest lekka, przewiewna, co ważne nieprzemakalna i nieabsorbująca wody, a przy tym w połączeniu  z praktycznym, „polarem”, zapewnia odpowiednią osłonę termiczną. Posiada też  praktyczne  i duże kieszenie oraz umiejscowiony na boku dodatkowy zamek błyskawiczny umożliwiający szybki dostęp do wyposażenia  umieszczanego przy pasie głównym. Najwięcej pochwał zbiera sam „polar”. Funkcjonariusze podkreślają, że wprowadzenie tego typu materiału do umundurowania, to prawdziwa rewolucja.

Na razie zastrzeżeń nie budzi również jakość użytych materiałów i solidność wykonania. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek testów. Odporność użytych materiałów na uszkodzenia i codzienną eksploatację oraz funkcjonalność testowanego umundurowania, zostanie jeszcze wielokrotnie poddana sprawdzeniu i ocenie. Wszystkie uwagi i opinie zostaną przekazane projektantom i producentom.

Tekst i zdjęcia: por. Grzegorz Oleniacz

29-02-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)