REKLAMA
REKLAMA

NOWOTANIEC: O Austrii wiedzą wszystko! Wyjątkowa podróż uczniów ZS (ZDJĘCIA)

NOWOTANIEC / PODKARPACIE. „W rytmie walca”. Pod takim właśnie hasłem w Zespole Szkół w Nowotańcu odbył się kolejny „Dzień Niemiecki w naszej szkole”, który w tym roku był skierowany na Austrię.

Uroczystości zaczęły się już z samego rana. Wszyscy uczniowie ZS oraz zaproszeni goście z placówek w Pobiednie i Bukowsku, podzieleni na grupy wiekowe, oglądali bajki traktujące o zasługach wielkich ludzi pochodzących z Austrii, rozwiązywali rebusy, robili witraże i zmagali się z trudnymi krzyżówkami. Ponadto, mogli obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną na temat kraju leżącego nad Dunajem, stworzoną przez organizatorów. Poza tym, mieli oni okazję dowiedzieć się o austriackich rekordach, ważnych miastach i wydarzeniach, historii, ustroju i wybitnych osobowościach.

Po tej części, przyszedł czas na oficjalną imprezę, na której zebrali się wszyscy uczniowie. Gimnazjaliści, którzy pod fachową opieką Renaty Papisz-Żyłki zorganizowali to wydarzenie, podczas tworzenia części artystycznej Dnia Austriackiego wykazali się kreatywnością i profesjonalizmem. W ich przedstawieniu wystąpili m.in.: Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Sacher, Gustav Klimt, Gregor Schlierenzauer i  Sissi. W te światowej sławy postaci wcielili się wspaniali młodzi aktorzy, którzy z godną podziwu pasją odgrywali powierzone im role. Przygotowana część artystyczna była nie tylko dowodem kwitnących aktorskich i organizacyjnych talentów uczniów, ale też możliwością  uświadomienia sobie, że wielcy ludzie tego świata byli bardzo podobni do nas. Patrząc na wystylizowanych kolegów i koleżanki, widzieliśmy w nich austriackich klasyków, przez co też chętniej zaglądaliśmy do przygotowanych kącików tematycznych, np. kącika W.A. Mozarta oraz próbowaliśmy przygotowanych przez nas, naszych rodziców i nauczycieli rozmaitych ciast i ciasteczek, wśród których królowały przepyszne torty Sachera oraz serniki.

W przygotowanej przez nas – uczniów uroczystości mogliśmy znaleźć bardzo wiele ciekawych wątków. Komizm przeplatający się z nostalgicznym patetyzmem, realistyczne przedstawienia, które pozwalały nam poczuć atmosferę bujnej austriackiej kultury i tradycji, wyrównana walka spragnionych wiedzy uczniów w konkursie traktującym o tym wspaniałym kraju, a wreszcie wesołe piosenki i groteskowe gry słowne sprawiały, że publiczność bawiła się i czuła wręcz doskonale, a wśród wszystkich uczestników imprezy panowała ciepła, rodzinna atmosfera.

Dzień Austriacki był nie tylko wspaniałą inicjatywą i wymagającym przedsięwzięciem, ale także kolejnym dowodem na to, jak wiele można zdziałać poprzez pracę zespołową. Impreza „W rytmie walca” odbyła się dzięki współpracy uczniów, którzy włożyli swe serca w przygotowanie uroczystości, nauczycieli, którzy byli dla nich nieocenionym wsparciem i podporą w trudnych chwilach, oraz rodziców, którzy dbali o podniebienia gości i dołożyli wszelkich starań, aby pomóc swym pociechom w stawianiu pierwszych kroków na scenie. Dzięki tej właśnie współpracy osiągnęliśmy to, co przez miesiące przygotowań pozostawało w sferze marzeń – zorganizowaliśmy imprezę, na której każdy gość czuł się dobrze i na której miał szansę uczestniczyć w niezwykłej podróży przez austriacką historię, zapierające dech w piersiach krajobrazy, dzieła architektoniczne i pomniki natury, aż po odkrycie samego siebie.

Podczas uroczystości doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę przedsięwzięcia tego typu, które wymagają wiele pracy i poświęceń, są dla nas wyjątkowo wartościowe. Nie dość, że pozwalają nam poszerzyć horyzonty, poznać nowe kraje oraz odkryć nowe oblicza kultury i wiary, to jeszcze ułatwiają nam najtrudniejszą podróż naszego życia, podróż w głąb własnej, niezmierzonej i niepojętej duszy. Uczestnictwo w tego typu uroczystościach pomaga nam stawać się coraz lepszymi i bardziej otwartymi ludźmi. Ludźmi, którzy są w stanie dzielnie stawić czoła niepewnej przyszłości.

Bardzo się cieszymy, że mogłyśmy być częścią tej wspaniałej uroczystości. Była ona niezwykłą lekcją, pouczającym doświadczeniem i niezapomnianą podróżą. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku tradycja będzie kontynuowana, a spragnieni wiedzy uczniowie będą mogli wybrać się do kolejnego niemieckojęzycznego kraju.

Anita, Iza, Kasia i Martyna
Uczennice Zespołu Szkół w Nowotańcu

źródło: materiały nadesłane

04-07-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)