REKLAMA
REKLAMA

NOWOTANIEC: O Austrii wiedzą wszystko! Wyjątkowa podróż uczniów ZS (ZDJĘCIA)

NOWOTANIEC / PODKARPACIE. „W rytmie walca”. Pod takim właśnie hasłem w Zespole Szkół w Nowotańcu odbył się kolejny „Dzień Niemiecki w naszej szkole”, który w tym roku był skierowany na Austrię.

Uroczystości zaczęły się już z samego rana. Wszyscy uczniowie ZS oraz zaproszeni goście z placówek w Pobiednie i Bukowsku, podzieleni na grupy wiekowe, oglądali bajki traktujące o zasługach wielkich ludzi pochodzących z Austrii, rozwiązywali rebusy, robili witraże i zmagali się z trudnymi krzyżówkami. Ponadto, mogli obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną na temat kraju leżącego nad Dunajem, stworzoną przez organizatorów. Poza tym, mieli oni okazję dowiedzieć się o austriackich rekordach, ważnych miastach i wydarzeniach, historii, ustroju i wybitnych osobowościach.

Po tej części, przyszedł czas na oficjalną imprezę, na której zebrali się wszyscy uczniowie. Gimnazjaliści, którzy pod fachową opieką Renaty Papisz-Żyłki zorganizowali to wydarzenie, podczas tworzenia części artystycznej Dnia Austriackiego wykazali się kreatywnością i profesjonalizmem. W ich przedstawieniu wystąpili m.in.: Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Sacher, Gustav Klimt, Gregor Schlierenzauer i  Sissi. W te światowej sławy postaci wcielili się wspaniali młodzi aktorzy, którzy z godną podziwu pasją odgrywali powierzone im role. Przygotowana część artystyczna była nie tylko dowodem kwitnących aktorskich i organizacyjnych talentów uczniów, ale też możliwością  uświadomienia sobie, że wielcy ludzie tego świata byli bardzo podobni do nas. Patrząc na wystylizowanych kolegów i koleżanki, widzieliśmy w nich austriackich klasyków, przez co też chętniej zaglądaliśmy do przygotowanych kącików tematycznych, np. kącika W.A. Mozarta oraz próbowaliśmy przygotowanych przez nas, naszych rodziców i nauczycieli rozmaitych ciast i ciasteczek, wśród których królowały przepyszne torty Sachera oraz serniki.

W przygotowanej przez nas – uczniów uroczystości mogliśmy znaleźć bardzo wiele ciekawych wątków. Komizm przeplatający się z nostalgicznym patetyzmem, realistyczne przedstawienia, które pozwalały nam poczuć atmosferę bujnej austriackiej kultury i tradycji, wyrównana walka spragnionych wiedzy uczniów w konkursie traktującym o tym wspaniałym kraju, a wreszcie wesołe piosenki i groteskowe gry słowne sprawiały, że publiczność bawiła się i czuła wręcz doskonale, a wśród wszystkich uczestników imprezy panowała ciepła, rodzinna atmosfera.

Dzień Austriacki był nie tylko wspaniałą inicjatywą i wymagającym przedsięwzięciem, ale także kolejnym dowodem na to, jak wiele można zdziałać poprzez pracę zespołową. Impreza „W rytmie walca” odbyła się dzięki współpracy uczniów, którzy włożyli swe serca w przygotowanie uroczystości, nauczycieli, którzy byli dla nich nieocenionym wsparciem i podporą w trudnych chwilach, oraz rodziców, którzy dbali o podniebienia gości i dołożyli wszelkich starań, aby pomóc swym pociechom w stawianiu pierwszych kroków na scenie. Dzięki tej właśnie współpracy osiągnęliśmy to, co przez miesiące przygotowań pozostawało w sferze marzeń – zorganizowaliśmy imprezę, na której każdy gość czuł się dobrze i na której miał szansę uczestniczyć w niezwykłej podróży przez austriacką historię, zapierające dech w piersiach krajobrazy, dzieła architektoniczne i pomniki natury, aż po odkrycie samego siebie.

Podczas uroczystości doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę przedsięwzięcia tego typu, które wymagają wiele pracy i poświęceń, są dla nas wyjątkowo wartościowe. Nie dość, że pozwalają nam poszerzyć horyzonty, poznać nowe kraje oraz odkryć nowe oblicza kultury i wiary, to jeszcze ułatwiają nam najtrudniejszą podróż naszego życia, podróż w głąb własnej, niezmierzonej i niepojętej duszy. Uczestnictwo w tego typu uroczystościach pomaga nam stawać się coraz lepszymi i bardziej otwartymi ludźmi. Ludźmi, którzy są w stanie dzielnie stawić czoła niepewnej przyszłości.

Bardzo się cieszymy, że mogłyśmy być częścią tej wspaniałej uroczystości. Była ona niezwykłą lekcją, pouczającym doświadczeniem i niezapomnianą podróżą. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku tradycja będzie kontynuowana, a spragnieni wiedzy uczniowie będą mogli wybrać się do kolejnego niemieckojęzycznego kraju.

Anita, Iza, Kasia i Martyna
Uczennice Zespołu Szkół w Nowotańcu

źródło: materiały nadesłane

04-07-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)