REKLAMA
REKLAMA

SZPITAL SANOK: Od dzisiaj ostry dyżur pediatryczny na sanockim SOR

SZPITAL SANOK / PODKARPACIE. Od 10 września b.r. w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym będą wprowadzone ostre dyżury pediatryczne. Na razie jest to projekt pilotażowy, skierowany do mieszkańców powiatu sanockiego.

Dorota Mękarska

– Mając na względzie konieczność zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców powiatu sanockiego, a w szczególności dzieci, SPZOZ w Sanoku podjął starania zmierzające do zmiany koncepcji funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w tym zakresie. Wprowadzona zmiana wynika z dużego zapotrzebowania mieszkańców Sanoka i powiatu sanockiego na fachową poradę lekarza pediatry w soboty, niedziele i święta. Zapadła więc decyzja o utworzeniu osobnego dyżuru pediatrycznego w ramach działania SOR w Sanoku – informuje Grzegorz Panek, p.o. dyrektora szpitala.

Jak wiadomo w Sanoku opiekę nocną i świąteczną zabezpiecza przychodnia na ul. Jana Pawła II w Sanoku podlegająca pod Samodzielny Publiczny Miejski Zespół Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Uświadczyć tam pediatrę jest jednak praktycznie niemożliwe
– Obecna sytuacja w powiecie sanockim dotycząca zabezpieczenia opieki pediatrycznej dla dzieci w święta i dni wolne od pracy pozostawia wiele do życzenia – mówi krótko lek. med. Przemysław Galej, ordynator oddziału dziecięcego w sanockiej lecznicy.
– Ubiegły sezon był pod tym względem bardzo trudny. Boimy się powtórzenia tej sytuacji, dlatego chcemy ten problem rozwiązać – dodaje lekarz.

– W lipcu i sierpniu br. trwały niezbędne uzgodnienia z kierownictwem oddziału dziecięcego oraz jego lekarzami, którzy już od najbliższego weekendu (rozpoczęcie sobota 10 września godzina 7.00 – zakończenie poniedziałek godzina 7.00) będą zabezpieczać powiat sanocki przyjmując na SOR dzieci w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia – podkreśla dyr. Panek.

Ordynator oddziału dziecięcego precyzuje listę objawów, które mogą świadczyć o ciężkiej chorobie: nagłe wystąpienie duszności, silne dolegliwości bólowe, bardzo wysoka gorączka niereagująca na standardowe leki, zaburzenia przytomności, a także inne nagłe objawy wywołujące silny niepokój rodziców.

– Leżało to nam na sercu – przyznaje doktor Galej.
– Pragniemy, by ta opieka funkcjonowała w powiecie sanockim w taki sposób jak to działa w miastach wojewódzkich, gdzie dziecko jest przyjmowane przez pediatrę.

– Naszym zdaniem takie rozwiązanie w znaczący sposób poprawi jakość udzielanych dzieciom świadczeń zdrowotnych, mając w szczególności na względzie to, iż od wielu lat w Sanoku i powiecie nie funkcjonuje żaden dyżur pediatryczny – dodaje Grzegorz Panek.
– Każde dziecko u którego pojawią się nagle poważne objawy chorobowe będzie miał możliwość uzyskania w szpitalu fachowej pomocy pediatrycznej w osobnym gabinecie.

Pozostaje jednak pytanie czy szpital jest w stanie sprostać temu zadaniu od strony kadrowej?
– Nie będzie łatwo – ocenia ordynator.
– Jednak zrozumienie ze strony personelu lekarskiego jest na tyle mocne, że jesteśmy w stanie podołać temu wyzwaniu.

Pozostaje sprawa kosztów. Dyr. Panek nie widzi ekonomicznego zagrożenia dla funkcjonowanie ostrego dyżuru pediatrycznego w ramach SOR. Szpital jest w stanie wypracować oszczędności, które pokryją koszty tego zadania.
Na razie projekt jest pilotażowo przewidziany na wrzesień. Jeśli okres próbny wykaże, że dyżur spełnia zakładane cele, będzie kontynuowany.

Damian Biskup, członek zarządu powiatu sanockiego, przyklaskuje tej inicjatywie, ale idzie o krok dalej.
– Rozmowy o uruchomieniu ostrego dyżuru pediatrycznego toczyły się od dłuższego czasu. Popieram inicjatywę lekarzy pediatrów, bo służy ona dzieciom, ale powiat chce jak najszybciej uruchomić nocną i świąteczną opiekę w szpitalu, mając na względzie dobro społeczeństwa.

– Mamy nadzieję, iż w przyszłości podobny dyżur medyczny będzie mógł funkcjonować w ramach nocnej i świątecznej pomocy przy SOR w Sanoku – takie same oczekiwanie wyraża dyr. Panek.

leskarz

ŹRÓDŁO: www.P24.pl

10-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)