REKLAMA
REKLAMA

Ponad dwa miliony dla muzeum. Po 500 tysięcy rocznie. Czy to wystarczy?

SANOK / PODKARPACIE. Województwo dofinansuje Muzeum Historyczne w Sanoku kwotą ponad 2 mln złotych. Rozłożono ją „na raty”, czyli po około 500 tysięcy rocznie. Z jednej strony to pewne wsparcie, zaś z drugiej istnieje obawa, że to za mało.

W budżecie województwa znalazły się ponad 2 miliony dla powiatu sanockiego. Pieniądze przeznaczono dla Muzeum Historycznego. Równocześnie dotacje wpisano do Wieloletniego Planu Finansowego Województwa Podkarpackiego. Co oznacza, że będą pewne pieniądze na gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów.

Bardzo się cieszę, że po raz pierwszy komisja, z którą się spotkałem, ustaliła dofinansowanie dla muzeum na 4 lata do przodu. Opowiedziałem o wszystkich finansowych problemach Komisji Kultury Sejmiku, a Urząd Marszałkowski rozpatrzył tę sprawę bardzo pozytywnie – mówi Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Jednak czy takie środki wystarczą, aby utrzymać sanockie zbiory muzealne?

Mimo tego nadal będę ubiegał się o wyższą sumę, ponieważ nie do końca jest ona adekwatna do potrzeb placówki. Uważam, że finanse na utrzymanie nie są wystarczające – dopowiada.

Urząd Marszałkowski wspiera sanockie muzeum od niespełna 10 lat. Przez ten czas kwoty  z dotacji były różne, począwszy od 200 tysięcy złotych. Mimo wielu starań dyrekcji oraz władz powiatowych, aby województwo przejęło zarządzanie nad placówką, do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia.

zamek7

01-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)