REKLAMA
REKLAMA

Sanoczanka uhonorowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Wanda Wojtuszewska została uhonorowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich honorową odznaką. Uroczystości jej wręczenia odbyły się 4 października br. w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku. Dokonał tego osobiście Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

4

Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy i prezesi sanockich instytucji, kapłani oraz osoby związane z działalnością pani Wandy. Do składanych gratulacji i życzeń przyłączył się Burmistrz Tadeusz Pióro. Gospodarz miasta w imieniu mieszkańców oraz władz samorządowych na ręce odznaczonej złożył serdeczne gratulacje i wyrazy uznania podkreślając szczególne zasługi w pracy na rzecz potrzebujących.

Pani działalność na niwie społecznej i samorządowej zawsze ukierunkowana była na drugiego człowieka. Zawsze miała Pani odwagę mówić „nie”, gdy działa się ludzka krzywda – mówił m. in. włodarz Sanoka.

Honorowa Odznaka „Za zasługi dla ochrony praw człowieka”, którą została odznaczona Pani Wanda ma szczególny wymiar. Jest bowiem wręczana osobom, które całą swoją postawą życiową, zaangażowaniem, poświęceniem, ofiarnością i oddaniem ludziom stanowią wzór do naśladowania.

10Pani Wanda Wojtuszewska jest emerytowaną nauczycielką, byłą radną miast Sanoka, od 25 lat pracuje na rzecz osób potrzebujących.Dzięki swojemu uporowi i determinacji doprowadziła do stworzenia schronienia dla kilkudziesięciu bezdomnych mężczyzn, przekształconego później w Dom Inwalidy Bezdomnego, który specjalizuje się w pomocy osobom niepełnosprawnym. Na początku lat 90. zorganizowała również łaźnię i Dar Serca, czyli punkt zbiórki odzieży, sprzętu gospodarstwa domowego i mebli dla osób potrzebujących. Była inicjatorką powstania Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. św. Brata Alberta w Sanoku. Jest założycielką koła Towarzystwa Brata Alberta i Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, które pomaga dzieciom z ubogich rodzin (zbiórki żywności, odzieży, wycieczki, paczki mikołajowe, obchody Dnia Dziecka). Dzięki jej staraniom na terenie wyremontowanej dawnej stacji kolejowej Sanok Miasto prowadzone są zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci, klub gier planszowych dla całych rodzin i zajęcia dla seniorów.

Jej marzeniem zawsze było również to, aby w Sanoku powstał dom samotnej mtki. Obecnie trwa remont budynku i zbiórka na rzecz powstania takiej placówki.
Ze wzglęgu na wiek (82 lata) u sytuację zdrowotną pani Wanda Wojtuszewska zmuszona była przekazać w 2016 roku kierowanie pracami Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie innym osobom. Nadal jednak angażuje się w wiele spraw i służy radą młodszym społecznikom.

UM Sanok

05-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)