REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Setka „koniem trojańskim” dla Budowlanki? Uczniowie „czwórki” walczą o byt szkoły

SANOK / PODKARPACIE. Kiedy podczas Rady Powiatu Sanockiego do przestrzeni publicznej trafiło wiadomość o likwidacji ZS nr 4 i 5 i powołania nowej szkoły wydawało się, że przyszłość obu placówek jest przesądzona. Podkarpacki kurator wydał jednak decyzję o utrzymaniu przy życiu Setki i wcieleniu do niej Budowlanki. Tymczasem, od obecnego roku szkolnego ZS nr 5 funkcjonuje w… budynku ZS nr 4.

W świetle zmienionych niedawno przepisów ustawy o oświacie, decyzje wydawane przez kuratora nie mają już charakteru doradczego, a są po prostu wiążące. Stąd wydaje się, że pismo, które zarząd powiatu otrzymał w ostatnich dniach będzie obligowało władze do wdrożenia zaleceń podkarpackiego kuratora oświaty już od 1 września tego roku.

Z decyzją kuratora nie zgadzają się uczniowie Zespołu Szkół nr 4, którzy wystosowali petycję do członków zarządu powiatu, radnych powiatu sanockiego, kuratora oświaty w Rzeszowie, ministra edukacji narodowej oraz rzecznika praw dziecka. Publikujemy treść petycji.

„Samorząd uczniowski w imieniu wszystkich uczniów Zespołu Szkół nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Sanoku wyraża ogromne oburzenie w związku z decyzją o  likwidacji Naszej Szkoły.

Prosimy o wyjaśnienie, jak mogło dojść do takiej niesprawiedliwej decyzji, która jest dla nas zupełnie niezrozumiała i krzywdząca.

We wrześniu ubiegłego roku do naszego budynku został przeniesiony Zespół Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku. Przez obecny rok szkolny funkcjonujemy jako dwie szkoły. Nasza szkoła, która od lat usytuowana jest w tym budynku, osiąga bardzo dobre wyniki w nauce przedmiotów ogólnych jak i zawodowych. Kierując się tym faktem podjęliśmy decyzję o wyborze tej właśnie szkoły.  W zeszłym roku zajęliśmy drugie  miejsce wśród techników w Powiecie sanockim w „Rankingu zdawalności matur”. W „Rankingu Perspektyw” uplasowaliśmy się na czterdziestym pierwszym miejscu. Wszystko to zawdzięczamy Naszej wykwalifikowanej Kadrze Pedagogicznej. Wieloletnia tradycja Zespołu Szkół nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego jest dla nas bardzo ważna, staramy się ją pielęgnować pokazując to na różnych uroczystościach, a także na co dzień. Pomysł likwidacji szkoły to niedocenienie naszych starań, zaangażowania w naukę i ciężkiej pracy, jest dla nas niezwykle krzywdzący i nie zgadzamy się z nim. Wielu uczniów w przypadku takiej decyzji planuje przeniesienie się do innej szkoły budowlanej, ponieważ nie chcą ukończyć swojego nauczania w Zespole Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku. Kolejna próba likwidowania naszej szkoły spowoduje zmniejszenie naboru, ponieważ społeczeństwo jest przekonane, że szkoła przestanie istnieć, a część młodzieży  wybierze inną szkołę gdyż nie będą chcieli chodzić do tzw. „Setki”.

Uważamy, że w Naszej szkole panuje od dawna bardzo miła i przyjazna atmosfera, decyduje o niej nasze zaangażowanie, wychowawcy i nauczyciele. Niestety obecna sytuacja od kilku miesięcy burzy „Naszą rodziną atmosferę”. Nie chcemy kończyć szkoły pod nazwą Zespół Szkół nr 5, ponieważ ta szkoła ma najsłabszą reputację w Powiecie Sanockim i nie życzymy sobie nazwy „Zespół Szkół nr 5 „na dyplomie.

Żądamy wyjaśnień, jakie merytoryczne przesłanki zdecydowały o takiej niesprawiedliwe i krzywdzącej decyzji. Jakie są możliwości odwołania się od niej? Prosimy o uczciwą reorganizację szkół.

Prosimy również, aby w przyszłym roku zostali z nami nasi nauczyciele ,którzy są świetnymi dydaktykami i dzięki nimi osiągamy wielkie sukcesy.

Obiecywano nam, że szkoła pozostanie bez zmian, w tym roku reorganizacja miała na celu powołanie nowej placówki, a w rezultacie chce się zlikwidować tylko naszą szkołę, która nie dość, że jest we własnym budynku, to jeszcze prezentuje wyższy poziom nauczania. Bardzo prosimy o uczciwość i potraktowanie nas na równych zasadach.

Pozwólcie, nam młodym ludziom, wierzyć, że jest sprawiedliwość na świecie.

z poważaniem Samorząd Uczniowski.

Do wiadomości:

Członkowie Zarządu Powiatu
Radni Powiatu Sanockiego
Kurator Oświaty w Rzeszowie
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Rzecznik Praw Dziecka”

Do sprawy powrócimy.

1

Budynek, w którym mieści się Zespół Szkół nr 4 w Sanoku

źródło: Red., materiały nadesłane

14-02-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)