REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Setka „koniem trojańskim” dla Budowlanki? Uczniowie „czwórki” walczą o byt szkoły

SANOK / PODKARPACIE. Kiedy podczas Rady Powiatu Sanockiego do przestrzeni publicznej trafiło wiadomość o likwidacji ZS nr 4 i 5 i powołania nowej szkoły wydawało się, że przyszłość obu placówek jest przesądzona. Podkarpacki kurator wydał jednak decyzję o utrzymaniu przy życiu Setki i wcieleniu do niej Budowlanki. Tymczasem, od obecnego roku szkolnego ZS nr 5 funkcjonuje w… budynku ZS nr 4.

W świetle zmienionych niedawno przepisów ustawy o oświacie, decyzje wydawane przez kuratora nie mają już charakteru doradczego, a są po prostu wiążące. Stąd wydaje się, że pismo, które zarząd powiatu otrzymał w ostatnich dniach będzie obligowało władze do wdrożenia zaleceń podkarpackiego kuratora oświaty już od 1 września tego roku.

Z decyzją kuratora nie zgadzają się uczniowie Zespołu Szkół nr 4, którzy wystosowali petycję do członków zarządu powiatu, radnych powiatu sanockiego, kuratora oświaty w Rzeszowie, ministra edukacji narodowej oraz rzecznika praw dziecka. Publikujemy treść petycji.

„Samorząd uczniowski w imieniu wszystkich uczniów Zespołu Szkół nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Sanoku wyraża ogromne oburzenie w związku z decyzją o  likwidacji Naszej Szkoły.

Prosimy o wyjaśnienie, jak mogło dojść do takiej niesprawiedliwej decyzji, która jest dla nas zupełnie niezrozumiała i krzywdząca.

We wrześniu ubiegłego roku do naszego budynku został przeniesiony Zespół Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku. Przez obecny rok szkolny funkcjonujemy jako dwie szkoły. Nasza szkoła, która od lat usytuowana jest w tym budynku, osiąga bardzo dobre wyniki w nauce przedmiotów ogólnych jak i zawodowych. Kierując się tym faktem podjęliśmy decyzję o wyborze tej właśnie szkoły.  W zeszłym roku zajęliśmy drugie  miejsce wśród techników w Powiecie sanockim w „Rankingu zdawalności matur”. W „Rankingu Perspektyw” uplasowaliśmy się na czterdziestym pierwszym miejscu. Wszystko to zawdzięczamy Naszej wykwalifikowanej Kadrze Pedagogicznej. Wieloletnia tradycja Zespołu Szkół nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego jest dla nas bardzo ważna, staramy się ją pielęgnować pokazując to na różnych uroczystościach, a także na co dzień. Pomysł likwidacji szkoły to niedocenienie naszych starań, zaangażowania w naukę i ciężkiej pracy, jest dla nas niezwykle krzywdzący i nie zgadzamy się z nim. Wielu uczniów w przypadku takiej decyzji planuje przeniesienie się do innej szkoły budowlanej, ponieważ nie chcą ukończyć swojego nauczania w Zespole Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku. Kolejna próba likwidowania naszej szkoły spowoduje zmniejszenie naboru, ponieważ społeczeństwo jest przekonane, że szkoła przestanie istnieć, a część młodzieży  wybierze inną szkołę gdyż nie będą chcieli chodzić do tzw. „Setki”.

Uważamy, że w Naszej szkole panuje od dawna bardzo miła i przyjazna atmosfera, decyduje o niej nasze zaangażowanie, wychowawcy i nauczyciele. Niestety obecna sytuacja od kilku miesięcy burzy „Naszą rodziną atmosferę”. Nie chcemy kończyć szkoły pod nazwą Zespół Szkół nr 5, ponieważ ta szkoła ma najsłabszą reputację w Powiecie Sanockim i nie życzymy sobie nazwy „Zespół Szkół nr 5 „na dyplomie.

Żądamy wyjaśnień, jakie merytoryczne przesłanki zdecydowały o takiej niesprawiedliwe i krzywdzącej decyzji. Jakie są możliwości odwołania się od niej? Prosimy o uczciwą reorganizację szkół.

Prosimy również, aby w przyszłym roku zostali z nami nasi nauczyciele ,którzy są świetnymi dydaktykami i dzięki nimi osiągamy wielkie sukcesy.

Obiecywano nam, że szkoła pozostanie bez zmian, w tym roku reorganizacja miała na celu powołanie nowej placówki, a w rezultacie chce się zlikwidować tylko naszą szkołę, która nie dość, że jest we własnym budynku, to jeszcze prezentuje wyższy poziom nauczania. Bardzo prosimy o uczciwość i potraktowanie nas na równych zasadach.

Pozwólcie, nam młodym ludziom, wierzyć, że jest sprawiedliwość na świecie.

z poważaniem Samorząd Uczniowski.

Do wiadomości:

Członkowie Zarządu Powiatu
Radni Powiatu Sanockiego
Kurator Oświaty w Rzeszowie
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Rzecznik Praw Dziecka”

Do sprawy powrócimy.

1

Budynek, w którym mieści się Zespół Szkół nr 4 w Sanoku

źródło: Red., materiały nadesłane

14-02-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)