REKLAMA
REKLAMA

Skazani z Sanoka pomagali rozdawać drzewka. Skazani z Łupkowa sprzątali Bieszczady (ZDJĘCIA)

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi – to szereg akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi – to szereg akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

ODAweDYwMA,dscn9171

W dniu 26.04.2016 r. z okazji Dnia Ziemi braliśmy udział w akcji organizowanej przez Zarząd Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody „Drzewko dla sanoczan”. W ramach zajęć koła ogrodniczego osadzeni i funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Sanoku pomagali w transporcie i przekazywaniu mieszkańcom Sanoka sadzonek leśnych drzew liściastych i iglastych. W trakcie klikugodzinnej akcji dystrybucji sadzonek mieszkańcy Sanoka i okolicy otrzymali kilka tysięcy małych drzewek olszy czarnej, modrzewia i innych.

Areszt Śledczy w Sanoku już od kilku lat czynnie uczestniczy w różnych przedsięwzięciach ekologicznych – osadzeni zbierają śmieci, pomagają w zagospodarowaniu terenów zielonych, pomagają rozdawać sadzonki, selektywnie zbierają śmieci. W bieżącym roku na przełomie września i października jest również planowana akcja porządkowania terenów nad Sanem, które są miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców.

zdj. por. K. Witkiewicz
tekst mjr J. Wańcowiat
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi przypadającego rokrocznie 22 kwietnia osadzeni z Zakładu Karnego w Łupkowie oraz z Oddziału Zewnętrznego w Moszczańcu uczestniczyli w dniach 22-29.04.2016r. w prelekcjach multimedialnych na temat segregowania odpadów, brali udział w spotkaniach z podróżnikiem i fascynatem przyrody Panem Tomaszem Nowotarskim, a co najistotniejsze przez kilka dni z rzędu sprzątali przebiegające przez Bieszczady i Beskid Niski trakty komunikacyjne i turystyczne

Kolejna w tym roku prezentacja multimedialna, którą przygotowali dla skazanych z  Zakładu Karnego w Łupkowie pracownicy Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie dotyczyła potrzeby dbania o niezaśmiecanie środowiska i segregowania odpadów oraz szkód wynikających  z niestosowania się do zasad związanych  z ochroną środowiska  – zarówno tych rzutujących  negatywnie na świat przyrody jak i na jakość życia człowieka. Spotkanie z podróżnikiem Panem Tomaszem Nowotarskim dotyczyło z kolei ukazania osadzonym piękna nieskażonej przez działalność człowieka przyrody  i było jednocześnie atrakcyjnym w formie i przekazie uzupełnieniem wcześniej zdobytych  informacji.

1ODAweDYwMA,1

Zasadniczym elementem podjętych w ostatnich dniach kwietnia br. działań służących wdrożeniu skazanych do dbania o środowisko naturalne,  było jednak to by zastosować w praktyce zdobytą wiedzę teoretyczną i pobudzoną świadomość proekologiczną sprzątając przynajmniej część Bieszczad i Beskidu Niskiego. W tym celu grupa 30 skazanych została skierowana do porządkowania szlaków komunikacyjnych  i traktów turystycznych na rzecz sołectw, w granicach których odbywają karę pozbawienia wolności. Uporządkowane  zostały również rowy melioracyjne wzdłuż dróg wylotowych  z Łupkowa  i Moszczańca. Zebrano łącznie 10 sześćdziesięciolitrowych oraz 15 studwudziestolitrowych worków śmieci. Akcję zorganizowano we współpracy z inspektorem ds. ochrony środowiska i gospodarki komunalnej Urzędu Gminy w Komańczy, który zaopatrzył „więziennych ekologów” w worki foliowe oraz ochronne rękawice, a po zakończeniu akcji zapewnił odbiór zebranych  śmieci  i przewiezienie ich na wysypisko.

tekst: por. Grzegorz Oleniacz
zdjęcia: ppor. Magdalena Bloch, mł. chor. Magdalena Woźny – Baran

09-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)