REKLAMA
REKLAMA

Wicepremier Morawiecki z wizytą na Podkarpaciu (FILM, ZDJĘCIA)

Wicepremier Morawiecki z wizytą na Podkarpaciu (FILM, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Chcemy się rozwijać i dobrze wykorzystać każdą złotówkę – powiedział w Rzeszowie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Spotkanie z podkarpackimi przedsiębiorcami

, prezentacja założeń rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, udział w otwarciu Centrum Badawczo-Rozwojowego Pratt&Whitney, chwila zadumy przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy Smoleńskiej – to niektóre z punktów wizyty na Podkarpaciu wicepremiera Morawieckiego, który gościł w regionie (6 bm.).

Wicepremier spotkał się z członkami Podkarpackiego Klubu Biznesu. W debacie uczestniczyli marszałek Władysław Ortyl i wojewoda Ewa Leniart.  Następnie wicepremier odwiedził Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce.

Przedstawiciele środowiska gospodarczego regionu, przedsiębiorcy, posłowie, członkowie zarządu, radni województwa wzięli udział w spotkaniu z wicepremierem Morawickim w urzędzie marszałkowskim. Jego głównym celem była prezentacja założeń Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który w lutym tego roku przyjął rząd RP.

– Myślę, że wszyscy wiemy o tym, co to znaczy interwencjonizm państwa, co to znaczy zrównoważony rozwój kraju, czy województwa podkarpackiego. Ja zawsze patrzę na to z perspektywy historycznej i możemy sobie zadać pytanie, co by było z województwem podkarpackim, gdyby nie plan premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, co by było gdybyśmy nie mieli dwóch specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych, czyli instrumentów, które są interwencją państwa i interwencją samorządu, bo do tego się dokładamy. Co by było z rozwojem naszego kraju i regionu – można zapytać – gdybyśmy nie mieli też środków, które specjalnie interweniują, trzeba je tylko dobrze dedykować i celnie wydawać, czyli  środków europejskich. To jest spojrzenie historyczne, a przed nami przyszłość. I wszyscy będziemy chcieli od pana premiera uzyskać odpowiedź na pytanie, co będzie z Podkarpaciem, jeżeli zostanie z sukcesem wdrożony plan Morawieckiego – powiedział witając wicepremiera Morawieckiego marszałek Władysław Ortyl.

Polska gospodarka potrzebuje odpowiedzialnego rozwoju. Ten odpowiedzialny rozwój, który jest hasłem przewodnim naszego planu, to rozwój oparty o solidne fundamenty ekonomiczne. To także wielowymiarowa solidarność społeczna – między pokoleniami teraźniejszymi i przyszłymi, między poszczególnymi regionami, miastami i obszarami wiejskimi czy między pracodawcami a pracownikami – której źródłem jest troska o dobro wspólne. Chodzi o to, aby rozwijać mogła się nie tylko Warszawa, Kraków czy Poznań, ale także Rzeszów, Sanok i Krosno oraz wioski pod Jarosławiem – podkreślał wiceprezes rady ministrów Mateusz Morawiecki.

Plan jest odpowiedzią na wyzwania, które w tej chwili stoją przed Polską. Zawiera diagnozę sytuacji, ukierunkowuje działania rządu RP na najbliższe lata i proponuje konkretne rozwiązania, dzięki którym Polska wyjdzie z pięciu pułapek rozwojowych, wśród których są zarówno pułapka demograficzna, przeciętnego produktu, jak zależnego rozwoju.

– Plan jest zestawem narzędzi dynamizujących rozwój Polski. To działania, które doprowadzą do pozytywnej i lepszej jakościowo rozbudowy polskiej gospodarki. Jego główne filary to reindustrializacja, rozwój firm, zwłaszcza firm innowacyjnych, kapitał dla rozwoju poprzez zwiększenie poziomu inwestycji, zachęcenie Polaków do budowania kapitału na przyszłość, kolejne filary to ekspansja zagraniczna oraz zrównoważony rozwój społeczny i regionalny całego kraju – mówił do przedsiębiorców w Rzeszowie wicepremier Morawiecki, przedstawiając założenia swojego planu.

Plan zakłada mądre wzmocnienie industrializacji, czyli zwiększenie wytwórczości oraz wsparcie dla eksportu. Przewiduje zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, które mogłyby zmniejszyć wagę kryterium cenowego i preferować małe i średnie przedsiębiorstwa, kładzie nacisk m.in. na cyfryzację kraju i rozwój innowacyjności.

Spotkanie z przedsiębiorcami podsumował Adam Góral, prezes ASSECO Poland S.A.

– Chciałem Panu, Panie premierze bardzo podziękować za ten program. Nie zwalnia on jednak – nas przedsiębiorców – od myślenia i działania. My przedsiębiorcy nie możemy się skarżyć na państwo. W ciągu ostatnich 27 lat to państwo dało nam ogromne możliwości rozwoju. Tych barier mamy coraz mniej. Przedsiębiorca musi chcieć płacić podatki, przedsiębiorca musi sympatyzować z państwem, a będzie to robił, jeżeli państwo będzie mu  przyjazne. Prosimy o wsparcie dla dużych firm, bo ten eksport chcemy promować, a jest on drogi i bardzo ryzykowny. Naprawdę dziękujemy za to dzisiejsze spotkanie. Myślę, że wszyscy za Pana będziemy trzymać kciuki jako za lidera – powiedział prezes Góral.

Po spotkaniu w siedzibie urzędu odbył się briefing prasowy z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Później wicepremier Morawiecki był gościem honorowym otwarcia Centrum Badawczo-Rozwojowego Napędów Lotniczych przy Pratt & Whitney Rzeszów S.A. Centrum zostało  dofinansowane ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Wyposażone w nowoczesny sprzęt i urządzenia naukowo-badawcze centrum służyć ma potrzebom biura konstrukcyjno-technologicznego firmy. Wartość zrealizowanego projektu to ponad 213 mln złotych, z czego dofinasowanie unijne to ponad 80 mln zł.

Aleksandra Gorzelak–Nieduży
Foto: Michał Mielniczuk/Sebastian Kieszkowski
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

08-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)