REKLAMA
REKLAMA

ZAGÓRZ: Najniższa dotacja w historii dla zagórskiego klasztoru

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Zagórski Marymont na prace konserwatorskie dostanie 100 tys. od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 150 tys., zaś od Sejmiku Województwa Podkarpackiego tylko 20 tysięcy złotych. To najniższa dotacja w historii na konserwację tego zabytku.

Do końca lutego do Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego trafiło 275 wniosków, których łączna wartość opiewała na 18 mln złotych. Spośród nich wybrano 113, które doczekają się prac konserwatorskich. Na ten cel w w tegorocznym budżecie sejmik przeznaczył niemal 3,5 mln złotych.

Klasztor_Zagorz_Wotold_Swiech_Bieszczady24_61

Z tej puli w powiecie sanockim wsparta zostanie tylko jedna inwestycja. Będzie to klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu, który dostanie 20 tysięcy złotych. To najniższa w historii dotacja od sejmiku na ten zabytek. Warto także zaznaczyć, że w grupie dofinansowanych projektów nie znalazły się parafie z powiatu sanockiego.

Należy pamiętać, że dbałość o zabytki nie jest zadaniem własnym samorządu. Zabezpieczenie tych  środków w budżecie jest dobrą wolą sejmiku i zarządu, a także chęcią dbałości o zabytki i zabezpieczanie naszego dziedzictwa – mówił podczas sesji wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Przekazywaliśmy już znacznie większe kwoty na zabytki. Chociażby w 2011 roku sięgały one 5 mln złotych – podkreślał radny Sławomir Miklicz.

Zauważyłem także, że parafie z powiatu sanockiego nie dostały ani złotówki. Natomiast Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu, inwestycja którą chwalimy się przy wielu okazjach, otrzyma zaledwie 20 tys. złotych. To chyba najniższa kwota w historii dla tego zabytku – podkreślił radny.

Klasztor_Zagorz_Wotold_Swiech_Bieszczady24_31

Podczas sesji zgłosił także trzy poprawki. Pierwsza dotyczyła zwiększenia dotacji dla zagórskiego Karmelu z 20 do 50 tys. złotych, a kolejne dwie dofinansowania inwestycji prowadzonych w dwóch kościołach powiatu sanockiego. Niestety wszystkie zgłoszone poprawki zostały odrzucone.

Dotacja od sejmiku jest także niższa niż zakładano w gminie Zagórz. Ze środków przekazanych na zabytek od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz skromne 20 tysięcy od Sejmiku Województwa Podkarpackiego, zostanie wyremontowany 1 odcinek ściany kościoła po stronie południowo-wschodniej.

Klasztor_Zagorz_Wotold_Swiech_Bieszczady24_36

W związku z tym, że gmina otrzyma mniej środków niż te, o które wnioskowała, nieznacznie zostanie ograniczony zakres prac konserwatorskich – informuje Mariusz Zagórski z referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Pozyskiwania Funduszy UMiG w Zagórzu.

Prace konserwatorskie za około 300 tys. złotych obejmą zabezpieczenie istniejących murów, w tym ich korony oraz ścian wewnętrznych.

Do końca czerwca ma być uzupełniona i gotowa potrzebna dokumentacja. Prace zaplanowano na początek lipca.

pao

foto: Witold Święch/obsluga-medialna.pl

02-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)