REKLAMA
REKLAMA

ZAGÓRZ: Najniższa dotacja w historii dla zagórskiego klasztoru

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Zagórski Marymont na prace konserwatorskie dostanie 100 tys. od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 150 tys., zaś od Sejmiku Województwa Podkarpackiego tylko 20 tysięcy złotych. To najniższa dotacja w historii na konserwację tego zabytku.

Do końca lutego do Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego trafiło 275 wniosków, których łączna wartość opiewała na 18 mln złotych. Spośród nich wybrano 113, które doczekają się prac konserwatorskich. Na ten cel w w tegorocznym budżecie sejmik przeznaczył niemal 3,5 mln złotych.

Klasztor_Zagorz_Wotold_Swiech_Bieszczady24_61

Z tej puli w powiecie sanockim wsparta zostanie tylko jedna inwestycja. Będzie to klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu, który dostanie 20 tysięcy złotych. To najniższa w historii dotacja od sejmiku na ten zabytek. Warto także zaznaczyć, że w grupie dofinansowanych projektów nie znalazły się parafie z powiatu sanockiego.

Należy pamiętać, że dbałość o zabytki nie jest zadaniem własnym samorządu. Zabezpieczenie tych  środków w budżecie jest dobrą wolą sejmiku i zarządu, a także chęcią dbałości o zabytki i zabezpieczanie naszego dziedzictwa – mówił podczas sesji wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Przekazywaliśmy już znacznie większe kwoty na zabytki. Chociażby w 2011 roku sięgały one 5 mln złotych – podkreślał radny Sławomir Miklicz.

Zauważyłem także, że parafie z powiatu sanockiego nie dostały ani złotówki. Natomiast Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu, inwestycja którą chwalimy się przy wielu okazjach, otrzyma zaledwie 20 tys. złotych. To chyba najniższa kwota w historii dla tego zabytku – podkreślił radny.

Klasztor_Zagorz_Wotold_Swiech_Bieszczady24_31

Podczas sesji zgłosił także trzy poprawki. Pierwsza dotyczyła zwiększenia dotacji dla zagórskiego Karmelu z 20 do 50 tys. złotych, a kolejne dwie dofinansowania inwestycji prowadzonych w dwóch kościołach powiatu sanockiego. Niestety wszystkie zgłoszone poprawki zostały odrzucone.

Dotacja od sejmiku jest także niższa niż zakładano w gminie Zagórz. Ze środków przekazanych na zabytek od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz skromne 20 tysięcy od Sejmiku Województwa Podkarpackiego, zostanie wyremontowany 1 odcinek ściany kościoła po stronie południowo-wschodniej.

Klasztor_Zagorz_Wotold_Swiech_Bieszczady24_36

W związku z tym, że gmina otrzyma mniej środków niż te, o które wnioskowała, nieznacznie zostanie ograniczony zakres prac konserwatorskich – informuje Mariusz Zagórski z referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Pozyskiwania Funduszy UMiG w Zagórzu.

Prace konserwatorskie za około 300 tys. złotych obejmą zabezpieczenie istniejących murów, w tym ich korony oraz ścian wewnętrznych.

Do końca czerwca ma być uzupełniona i gotowa potrzebna dokumentacja. Prace zaplanowano na początek lipca.

pao

foto: Witold Święch/obsluga-medialna.pl

02-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)