REKLAMA
REKLAMA

Zasłużona emerytura dla czworonożnego celnika Questo (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Udaremnił przemyt 6 mln szt. papierosów, zapobiegł stratom budżetu państwa z tyt. akcyzy i podatku VAT na ponad 6 mln zł. Po 9 latach wytężonej służby, labrador Questo kończy pracę w Izbie Celnej w Przemyślu.

Choć 90 % swojego życia spędził w służbie i na swoim koncie  ma tysiące skontrolowanych samochodów, autokarów czy ciężarówek,  to nawet dziś nie można odmówić mu sił i chęci, z jakimi przystępuje do kontroli samochodu wraz ze swym przewodnikiem. Dzis symbolicznie żegna się ze służbą. Questo to jeden z 19 psów Izby Celnej w Przemyślu, specjalista od wykrywania wyrobów tytoniowych. Do służby trafił w 2007 r. po zakończonym kursie dla psów w Ośrodku Szkoleniowym Służby Celnej w Kamionie. Już w kolejnym roku zdobył I miejsce w Mistrzostwach Psów Służby Celnej w wykrywaniu wyrobów tytoniowych.

article (4)

To prawdziwy psi weteran. Bilans jego pracy to zatrzymanie 6 mln szt. nielegalnych papierosów, nałożone mandaty karne dla przemytników na 500 tys. złotych. Dzięki czujnemu węchowi Questo, tylko z tyt. akcyzy i podatku VAT Skarb Państwa nie stracił ponad 6 mln złotych. Świetne wyniki Questo to niewątpliwie dobre wyszkolenie, zgrany duet ze swoim przewodnikiem, ale i dobre geny- jego rodzice pracowali także w Służbie Celnej, wykrywając przemyt narkotyków. Po odejściu ze służby Questo zamieszka ze swoim przewodnikiem, który pracuje od niedawna z Verą. To roczny owczarek belgijski, który kilka miesięcy temu zakończył kurs i stawia pierwsze kroki w wyszukiwaniu nielegalnych papierosów.

Dzięki pomocy psów pełniących Służbę w Izbie Celnej w Przemyślu,  tylko w I półroczu 2016  na czarny rynek nie trafiło 4 mln sztuk papierosów, 276 kg tytoniu; 6,5 kg i 17 sadzonek marihuany, 140 g mefedronu. W polskiej Służbie Celnej ( w całym kraju) pracuje obecnie 150 psów wyszkolonych do wykrywania papierosów i narkotyków, z czego ponad 70 pełni służbę na zewnętrznej granicy UE w izbach celnych w Przemyślu, Olsztynie, Białymstoku i Białej Podlaskiej.

article (5)
Psy przez blisko dwa miesiące uczą się wyszukiwania wyrobów tytoniowych i środków odurzających. Naukę kończą egzaminem i po pozytywnej ocenie rozpoczynają służbę. Najlepsze predyspozycje do pracy w Służbie Celnej mają rasy takie jak labrador, owczarek belgijski czy owczarek niemiecki.

materiały nadesłane

27-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)