REKLAMA
Praca Auto Serwis
REKLAMA

Bieszczady w Sejmie. Wystawa pokazuje przyrodnicze bogactwo lasów Podkarpacia (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY, WARSZAWA / PODKARPACIE. „Bogactwo przyrodnicze lasów Podkarpacia i Bieszczadów” to tytuł wystawy fotograficznej, którą otwarto w górnym holu gmachu Sejmu RP. Wernisaż zgromadził przedstawicieli parlamentu, leśników i miłośników lasu. Autorem zdjęć jest Mateusz Matysiak, a organizatorem wystawy Lasy Państwowe.

Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP, otwierając ekspozycję mówił o walorach przyrody Podkarpacia, zwracając uwagę na żyjące tu duże ssaki i rzadkie gatunki drapieżników.

Z kolei w wystąpieniu dra Konrada Tomaszewskiego znalazły się akcenty związane ze wzrostem lesistości regionu. Podkreślił też, że dobry stan lasów i duża różnorodność gatunkowa to w dużej mierze zasługa leśników zaangażowanych w czynną ochronę przyrody.

Więcej szczegółów znalazło się w prezentacji Grażyny Zagrobelnej, dyrektor RDLP w Krośnie, która opowiedziała o skali przemian przyrodniczych związanych z powojennym wyludnieniem najdalej na południowy wschód wysuniętego regionu Polski, co stworzyło warunki do powstania niezwykle bogatej pod względem przyrodniczym i niepowtarzalnej w Europie Środkowej ostoi dzikiej fauny i flory. Ta wtórna dzikość przyrody i możliwość spotkania rzadkich gatunków zwierząt, takich jak niedźwiedź, żubr, wilk, ryś czy orzeł przedni, czynią lasy Podkarpacia i Bieszczadów szczególnie atrakcyjnymi dla turystyki i wypoczynku.

unnamed (11)

Na temat walorów turystycznych mówił Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany, który zachęcał obecnych do odwiedzin Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.

Autor wystawy, Mateusz Matysiak, z zawodu leśnik, biolog i inżynier środowiska, jest absolwentem Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego i Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor licznych publikacji, w tym ilustrowanych encyklopedii zwierząt Polski i ptaków Polski. Wielokrotny laureat i juror konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą. W ostatnich latach całkowicie oczarowany Bieszczadami, w których oddaje się uwiecznieniu na fotografiach rytmu natury i niezwykłych ludzi. Obecnie realizuje tam kilka autorskich projektów fotograficzno-filmowych, m.in. przy współpracy z Lasami Państwowymi – napisano w folderze wystawy.

W wydarzeniu wzięli udział posłowie, jak również przedstawiciele organizacji leśnych i jednostek organizacyjnych LP. Wystawa czynna będzie przez kilka dni w trakcie bieżącej sesji Sejmu.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

21-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)