REKLAMA
REKLAMA

Bieszczady w Sejmie. Wystawa pokazuje przyrodnicze bogactwo lasów Podkarpacia (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY, WARSZAWA / PODKARPACIE. „Bogactwo przyrodnicze lasów Podkarpacia i Bieszczadów” to tytuł wystawy fotograficznej, którą otwarto w górnym holu gmachu Sejmu RP. Wernisaż zgromadził przedstawicieli parlamentu, leśników i miłośników lasu. Autorem zdjęć jest Mateusz Matysiak, a organizatorem wystawy Lasy Państwowe.

Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP, otwierając ekspozycję mówił o walorach przyrody Podkarpacia, zwracając uwagę na żyjące tu duże ssaki i rzadkie gatunki drapieżników.

Z kolei w wystąpieniu dra Konrada Tomaszewskiego znalazły się akcenty związane ze wzrostem lesistości regionu. Podkreślił też, że dobry stan lasów i duża różnorodność gatunkowa to w dużej mierze zasługa leśników zaangażowanych w czynną ochronę przyrody.

Więcej szczegółów znalazło się w prezentacji Grażyny Zagrobelnej, dyrektor RDLP w Krośnie, która opowiedziała o skali przemian przyrodniczych związanych z powojennym wyludnieniem najdalej na południowy wschód wysuniętego regionu Polski, co stworzyło warunki do powstania niezwykle bogatej pod względem przyrodniczym i niepowtarzalnej w Europie Środkowej ostoi dzikiej fauny i flory. Ta wtórna dzikość przyrody i możliwość spotkania rzadkich gatunków zwierząt, takich jak niedźwiedź, żubr, wilk, ryś czy orzeł przedni, czynią lasy Podkarpacia i Bieszczadów szczególnie atrakcyjnymi dla turystyki i wypoczynku.

unnamed (11)

Na temat walorów turystycznych mówił Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany, który zachęcał obecnych do odwiedzin Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.

Autor wystawy, Mateusz Matysiak, z zawodu leśnik, biolog i inżynier środowiska, jest absolwentem Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego i Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor licznych publikacji, w tym ilustrowanych encyklopedii zwierząt Polski i ptaków Polski. Wielokrotny laureat i juror konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą. W ostatnich latach całkowicie oczarowany Bieszczadami, w których oddaje się uwiecznieniu na fotografiach rytmu natury i niezwykłych ludzi. Obecnie realizuje tam kilka autorskich projektów fotograficzno-filmowych, m.in. przy współpracy z Lasami Państwowymi – napisano w folderze wystawy.

W wydarzeniu wzięli udział posłowie, jak również przedstawiciele organizacji leśnych i jednostek organizacyjnych LP. Wystawa czynna będzie przez kilka dni w trakcie bieżącej sesji Sejmu.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

21-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)