REKLAMA
REKLAMA

Jak wygląda praca psów myśliwskich? Przekonali się o tym widzowie uczestniczący w trzeciej już edycji konkursu pracy psów ogarów i gończych (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W Rajskim 22 lipca odbył się III REGIONALNY KONKURS PRACY OGARÓW i GOŃCZYCH im. płk. JÓZEFA PAWŁUSIEWICZA pod honorowym patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Grażyny Zagrobelny oraz wójta gminy Solina Adama Piątkowskiego.

Organizatorem imprezy była Komisja Kynologiczna Okręgowej Rady Łowieckiej PZŁ w Krośnie. Przygotowania do konkursu trwały kilka miesięcy i zostały zwieńczone sukcesem. Na konkurs zgłoszono 14 psów, ostatecznie przybyło 11 menerów ze swoimi podopiecznymi. Konkurs otworzył prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Franciszek Maresz, witając przewodników psów oraz międzynarodowych sędziów kynologicznych specjalizujących się w pracy psów myśliwskich przybyłych z całego kraju.

Po otwarciu konkursu wszyscy udali się na mszę świętą, którą odprawił ks. Tomasz Nogaj w kościele filialnym w Rajskim, w intencji śp. Pawłusiewicza oraz uczestników konkursu. Po mszy uczestnicy konkursu udali się na teren leśnictwa Paniszczew w Nadleśnictwie Lutowiska, gdzie rozpoczęto próby w poszczególnych kategoriach.

Pierwszym sprawdzianem była reakcja na strzał, następnie przystąpiono do odłożenia psa luzem, lub na uwięzi i sprawdzenie reakcji psa na strzał, pies w tym czasie nie może opuścić miejsca odłożenia. W punktacji również sprawdzano pracę na tzw. otoku tj. przejście psa w asyście przewodnika po ścieżce tropowej i odnalezienie zwierza. Ocenie podlegała także współpraca z przewodnikiem, czyli jak pies reaguje na polecenia menera oraz jak mener zachowuje się w stosunku do psa.

Najlepszym przewodnikiem został Piotr Jelonkiewicz z Preczowa (woj. Śląskie). Zwycięzcą konkursu zdobywając max. liczbę punktów został Łukasz Lorenc z Oleszyc (woj. Podkarpackie). W sumie ukończyło konkurs 8 psów, którym przyznano 7 dyplomów I0 oraz 1 dyplom II0, niestety 3 psy nie ukończyły konkursu. Zarówno w opinii Komisji Sędziowskiej jak i przewodników psów konkurs był wymagający i świetnie przygotowany.

Organizatorzy serdecznie dziękują za udzieloną życzliwość przy organizacji konkursu i logistyczne wsparcie Nadleśnictwu Lutowiska, a osobliwie nadleśniczemu mgr. inż. Markowi Bajda oraz zespołowi nadleśnictwa: Agacie Lenkiewicz- Bardzińskiej, Rafałowi Osieckiemu i Hubertowi Kopczakowi. Podziękowania kierowane są również do sponsorów konkursu Nadleśnictw: Lutowiska i Ustrzyki Dolne, Kół Łowieckich „JARZĄBEK” Ustrzyki Dolne, „ŻBIK” Ustrzyki Dolne, „RYŚ” Ustrzyki Dolne, „ŻBIK” Uherce, „JELEŃ” Wołkowyja, „PONOWA” Krosno, „PONOWA” Lesko oraz redakcji eSanok.pl za patronat medialny.

materiały nadesłane

25-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)