REKLAMA
REKLAMA

Jeździsz rowerem? Musisz pamiętać o…

Kierujący rowerem, jest jednym z uczestników ruchu drogowego, który jest najbardziej narażony na skutki zdarzeń drogowych. W trosce o ich bezpieczeństwo podkarpaccy policjanci prowadzą działania „Rowerem bezpiecznie”. Funkcjonariusze przypominają także o podstawowych zasadach i obowiązkach o jakich należy pamiętać podczas rowerowych przejażdżek.

Rowerzysta jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego jest znacznie bardziej narażony na skutki zdarzeń drogowych. Nie chroni go nic i w zderzeniu z pojazdem najbardziej ucierpi. Kierujący jednośladami chcą czuć się bezpiecznie, ale muszą pamiętać, że wiele zależy od nich samych. Często poprzez niewłaściwe zachowanie przyczyniają się do spowodowania wypadków czy kolizji drogowych.

Na naszych drogach zauważamy coraz więcej miłośników dwóch kółek, dlatego w trosce o ich bezpieczeństwo policjanci prowadzą działania „Rowerem bezpiecznie”. Funkcjonariusze będą kontrolować w jaki sposób, zarówno rowerzyści jak i kierowcy stosują się do przepisów ruchu drogowego. Sprawdzą też czy rower jest prawidłowo wyposażony.

Policjanci ruchu drogowego przypominają:

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku jazdy, w którym porusza się lub zamierza skręcić. Rowerzyści często o tym zapominają, skutkiem czego jeżdżą pod prąd. Korzystając z drogi dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Korzystanie przez rowerzystę z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone w wyjątkowych sytuacjach, gdy:

– opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
– szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni – śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła.

Przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat. Ponadto dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczna jazdę. Ponadto dopuszcza się przewóz dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.

cycling-2520007_960_720

Kierującemu rowerem zabrania się:

– jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego),
– jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
– czepiania się innych pojazdów.

Należy pamiętać, że rower podobnie jak samochód musi być wyposażony w podstawowe elementy:

– z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
– z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
– co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
– w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku.

Przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku korzystania przez rowerzystów z kasków ochronnych czy kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że zakładając kask chronimy głowę przed groźnymi urazami. Kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierowców. Niebezpieczna jest także jazda w słuchawkach. Nie słysząc co się wokół nas dzieje, możemy nie być w stanie w porę zareagować.

KWP

07-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)