REKLAMA
REKLAMA

Łącznik z obwodnicą droższy niż zakładano. Miasto dołoży do inwestycji ponad 1,5 mln złotych

SANOK / PODKARPACIE. Za łącznik z obwodnicą Sanoka trzeba będzie zapłacić ponad 21 mln złotych, a nie tak jak szacowano dwa lata temu, 16 mln. Tym samym miasto przez dwa lata będzie musiało dołożyć do inwestycji ponad 1,5 mln złotych.

Pod koniec 2016 roku radni podjęli uchwałę o zabezpieczeniu w budżecie miasta 2,4 mln złotych na budowę łącznika pomiędzy planowaną obwodnicą Sanoka, a Rondem Beksińskiego. Wówczas w 2017 roku na ten cel zaplanowano 900 tys. złotych, z kolei w 2018 roku 1,5 mln złotych. Po przetargu, który zakończono w maju okazało się, że te kwoty znacznie wzrosną.

Najtańsza oferta w przetargu opiewała na niespełna 21,4 mln złotych, najwyższa przekraczała 32,8 mln – informuje Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka do spraw gospodarki komunalnej i architektury. W porównaniu do szacowanych 16 mln to spora różnica.

18

W sumie łącznik będzie nas kosztował ponad 3,9 mln złotych. W stosunku do 21,4 mln złotych, z czego 85% pokryje urząd marszałkowski, to i tak niewielka kwota – podkreśla wiceburmistrz dodając, że to swego rodzaju ukłon w stronę Sanoka.

– Pomimo wielu wniosków, jakie trafiały do urzędu marszałkowskiego, udało nam się wejść na listę inwestycji dotowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Naszym atutem okazała się deklaracja 15% wkładu własnego w realizacji przedsięwzięcia, co dało nam dodatkowe punkty – zaznacza Edward Olejko.

Po stronie miasta znalazły się koszty związane z wykonaniem dokumentacji, z wykupem gruntów – jeśli koszta przekroczą 10% planowanej inwestycji, to tę różnicę także pokryje magistrat oraz z pracami budowlanymi.

Do tej kwoty trzeba będzie jeszcze doliczyć koszt zatrudnienia inżyniera kontraktu, czyli związany z obsługą inwestorską – dodaje Olejko.

Skąd takie różnice między szacunkowym kosztem inwestycji, a kwotą, która padła w przetargu?

W stosunku do ubiegłego roku koszty robót na drogach znacznie wzrosły. W górę poszybowały także ceny masy bitumicznej. Do tego na rynku jest stosunkowo niewiele firm, które prace na drogach mogą przeprowadzić, a coraz więcej inwestycji do wykonania – wyjaśnia wiceburmistrz.

Przypomnijmy, że przetarg na łącznik wygrało Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów z Rzeszowa. Inwestycja ma ruszyć równocześnie z budową obwodnicy.

3

14-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)