REKLAMA
REKLAMA

Mija 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Historia zapisana w pieśniach (2x FILM)

SANOK / PODKARPACIE. 13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny. Dziś mija 36. rocznica od tego wydarzenia. Zapraszamy do wysłuchania dwóch pieśni patriotycznych, związanych ze stanem wojennym, w wykonaniu zespołu Soul. Zapraszamy ponadto do obejrzenia materiałów archiwalnych, dotyczących wspomnianego okresu.

IDĄ PANCRY NA WUJEK
słowa: Maciej Bieniasz, muzyka: Antoni Filipkowski

solo: Karolina Kozubek

16 grudnia 1981 r. wojsko i ZOMO stłumiły strajk w kopalni Wujek. Była to najkrwawsza pacyfikacja strajku podczas stanu wojennego. Protest w kopalni Wujek rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego, na wieść o zatrzymaniu szefa zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka. Zomowcy rozbili drzwi jego mieszkania i wdarli się do środka. Pobili dwóch górników, którzy pilnowali wejścia. Kopalnię, w której strajkowało ok. 3 tys. górników, otoczyły oddziały wojska, milicji, czołgi i wozy pancerne. Wokół zebrał się też tłum kobiet, młodzieży i dzieci. Gdy propozycja zakończenia strajku została odrzucona armatkami wodnymi, przy 16-stopniowym mrozie, zaatakowano ludzi otaczających zakład. Milicjanci obrzucili tłum gazami łzawiącymi i świecami dymnymi. Czołgi sforsowały kopalniany mur, a oddziały ZOMO wkroczyły na teren zakładu. Górnicy byli ostrzeliwani pociskami wypełnionymi gazem łzawiącym i polewani wodą. Gdy do akcji wprowadzony został pluton specjalny ZOMO, w kierunku protestujących padły strzały – zginęło 9 górników a kilkudziesięciu zostało rannych.

Prawomocny wyrok w sprawie odpowiedzialności milicjantów za użycie broni palnej podczas pacyfikacji kopalni Wujek zapadł dopiero w 2008 r., po trzech procesach były dowódca plutonu specjalnego ZOMO Romuald Cieślak został skazany na 6 lat więzienia, dwaj jego podwładni na 4 lata, a 11 innych – na 3,5 roku więzienia.

Do tych tragicznych wydarzeń nawiązuje piosenka „Idą pancry na Wujek”.


WOLNOŚĆ
słowa i muzyka: Marek Grechuta

solo: Paulina Janik

W tradycji polskiej wolność łączona jest  z walką pokoleń o istnienie własnego niepodległego państwa. Jakże tej wiary, pewnej i niezachwianej potrzeba było tym, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Wolność  „to wiara w ludzi” mówią słowa piosenki, to zdolność wybierania dobra, które prowadzi nas do Boga.ZOBACZ RÓWNIEŻ:

„Z ARCHIWUM OPORU”. Posłuchaj i zobacz jak w stanie wojennym żyło się w Sanoku (FILM)

Strajki w Autosanie. Tak było 13 grudnia 1981 roku (FILM)

SANOK: Wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu! Koncert zespołu Soul (RELACJA WIDEO, ZDJĘCIA)

Monika Brewczak oczarowała publiczność wykonaniem „Pytasz Mnie”! (FILM, ZDJĘCIA)

„Póki Polska żyje w nas”, w wykonaniu Sabiny Kułak (FILM)

Hymn Sybiraków’, „Inka”, Modlitwa obozowa”… Kolejne odsłony koncertu zespołu „Soul” (3x FILM)

13-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)