REKLAMA
REKLAMA

Pamięć o niezłomnym zakonniku. „Tylko w polu biały krzyż…”

TREPCZA. Znana piosenka Krzysztofa Klenczona o mogile bohaterskiego żołnierza stała się inspiracją do wzbogacenia kamiennego obelisku poświęconego „żołnierzom wyklętym” w parku „Kwitnąca Akacja” o biały krzyż.  Podczas ubiegłorocznych zaduszek gotowy był jedynie kamień podarowany na ten cel przez jednego z miejscowych gospodarzy.

Elementy metaloplastyki  projektowali wspólnie uczniowie trepczańskiego gimnazjum wybierając ostatecznie symbole: kotwicy – Polski walczącej, płonącą świecę oraz hełm z orzełkiem w koronie. Wykonane z nierdzewnej blachy przez miejscowego ślusarza narzędziowego powinny przetrwać wiele lat, jak i nasza pamięć o bohaterskich czynach, tych niezłomnych żołnierzy. Słowa wyryte w granicie w kształcie płomienia to dar zaprzyjaźnionej pracowni kamieniarskiej z Sanoka, która kolejny raz chętnie wspiera historyczne upamiętnienia. Montażem tych elementów  na kamiennym głazie z radosnym zapałem zajęli się dwaj mężczyźni mieszkający w pobliżu parku. W ten sposób powstał maleńki, ale jakże ważny znak naszej pamięci o Rodakach, którzy przez blisko 70 ostatnich lat skazani byli na całkowite zapomnienie.

asdPrzed dwoma laty w wieczór Wszystkich Świętych odszedł do Pana na wieczną wartę o. Andrzej  Deptuch OFMConv /1920-2015/. Ten najstarszy wiekiem sanocki franciszkanin, pokolenie Kolumbów, kapelan WiN, w czasach już powojennych więziony i torturowany w mrocznych  kazamatach przez oficerów UB i NKWD,  skazany na karę śmierci i ostatecznie ułaskawiony, znany był nie tylko w naszym mieście. Zapraszany do Trepczy chętnie tu przybywał nie tylko z posługą duszpasterską, ale również   do miejscowej szkoły na spotkania z dziećmi i młodzieżą przybliżające okoliczności mordu na polskich oficerach w Katyniu 1940. Osobiście zasadził tu jeden z dębów katyńskich, który wraz z innymi   wzbija się w górę jako znak żywej pamięci o tamtych bolesnych wydarzeniach. Chcąc ocalić od zapomnienia postać bohaterskiego zakonnika – naszego Rodaka pojawiła się myśl, by na białym krzyżu umieścić granitową tabliczkę z krótką informacją o jego niezłomnej postawie. Jej odsłonięcie planowane jest podczas  „Zaduszek skazanych na zapomnienie”  planowanych w drugiej połowie listopada br. O dokładnym terminie powiadomimy w bliskości spotkania.

 Foto. Park „Kwitnąca akacja” to dawny cmentarz z XVII/XVIII wieku, który obecnie pełni również funkcję rekreacyjno-edukacyjną.

materiały nadesłane

09-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)