REKLAMA
REKLAMA

Pamięć o niezłomnym zakonniku. „Tylko w polu biały krzyż…”

TREPCZA. Znana piosenka Krzysztofa Klenczona o mogile bohaterskiego żołnierza stała się inspiracją do wzbogacenia kamiennego obelisku poświęconego „żołnierzom wyklętym” w parku „Kwitnąca Akacja” o biały krzyż.  Podczas ubiegłorocznych zaduszek gotowy był jedynie kamień podarowany na ten cel przez jednego z miejscowych gospodarzy.

Elementy metaloplastyki  projektowali wspólnie uczniowie trepczańskiego gimnazjum wybierając ostatecznie symbole: kotwicy – Polski walczącej, płonącą świecę oraz hełm z orzełkiem w koronie. Wykonane z nierdzewnej blachy przez miejscowego ślusarza narzędziowego powinny przetrwać wiele lat, jak i nasza pamięć o bohaterskich czynach, tych niezłomnych żołnierzy. Słowa wyryte w granicie w kształcie płomienia to dar zaprzyjaźnionej pracowni kamieniarskiej z Sanoka, która kolejny raz chętnie wspiera historyczne upamiętnienia. Montażem tych elementów  na kamiennym głazie z radosnym zapałem zajęli się dwaj mężczyźni mieszkający w pobliżu parku. W ten sposób powstał maleńki, ale jakże ważny znak naszej pamięci o Rodakach, którzy przez blisko 70 ostatnich lat skazani byli na całkowite zapomnienie.

asdPrzed dwoma laty w wieczór Wszystkich Świętych odszedł do Pana na wieczną wartę o. Andrzej  Deptuch OFMConv /1920-2015/. Ten najstarszy wiekiem sanocki franciszkanin, pokolenie Kolumbów, kapelan WiN, w czasach już powojennych więziony i torturowany w mrocznych  kazamatach przez oficerów UB i NKWD,  skazany na karę śmierci i ostatecznie ułaskawiony, znany był nie tylko w naszym mieście. Zapraszany do Trepczy chętnie tu przybywał nie tylko z posługą duszpasterską, ale również   do miejscowej szkoły na spotkania z dziećmi i młodzieżą przybliżające okoliczności mordu na polskich oficerach w Katyniu 1940. Osobiście zasadził tu jeden z dębów katyńskich, który wraz z innymi   wzbija się w górę jako znak żywej pamięci o tamtych bolesnych wydarzeniach. Chcąc ocalić od zapomnienia postać bohaterskiego zakonnika – naszego Rodaka pojawiła się myśl, by na białym krzyżu umieścić granitową tabliczkę z krótką informacją o jego niezłomnej postawie. Jej odsłonięcie planowane jest podczas  „Zaduszek skazanych na zapomnienie”  planowanych w drugiej połowie listopada br. O dokładnym terminie powiadomimy w bliskości spotkania.

 Foto. Park „Kwitnąca akacja” to dawny cmentarz z XVII/XVIII wieku, który obecnie pełni również funkcję rekreacyjno-edukacyjną.

materiały nadesłane

09-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)