REKLAMA
REKLAMA

Patowa sytuacja na Osławie. Nie ma zgody na wysadzenie zatoru

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. W niedzielę minął tydzień od zejścia kry na rzece Osława. Zator, jaki powstał przy ujściu do Sanu spiętrzył wodę stwarzając realne zagrożenie dla zakładów oraz domów znajdujących się po lewej stronie Osławy.

Na szczęście odwilż nie trwała długo, a niskie temperatury sprawiły, że śnieg w górnej części rzeki nie topniał, w związku z tym i poziom Osławy znacząco opadł. Ciężki sprzęt wysłany na miejsce zatoru przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, na długości około 200 metrów, wykonał rynnę, którą woda może spływać swobodnie.

20170213_101100

Wykonana rynna rozwiązała problem tymczasowo. Czy to wystarczy, gdy nadejdzie odwilż? Foto: UMiG Zagórz

Włodarze gminy Zagórz zwrócili się do wojewody o pomoc w zniszczeniu zatoru materiałami wybuchowymi. W piątek (10 bm.) w Rzeszowie odbyło się spotkanie z udziałem sił wojskowych, przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz przedstawicieli samorządów terytorialnych. Wydano negatywną decyzję. Zalecono jednocześnie monitorowanie poziomu rzeki. Kontrolowane wybuchy zapewne i tak nic by nie dały, bo poziom Osławy był za niski, aby tak ogromne ilości kry mogły spłynąć.

W chwili obecnej, przy utrzymujących się warunkach atmosferycznych, sytuacja jest stabilna. Synoptycy zapowiadają jednak odwilż. Co się stanie, gdy wody na rzece zacznie przybywać?

lw

Łukasz Woźniczak

– Przygotowujemy się na ewentualny wzrost poziomu wody na Osławie. Mamy zabezpieczony piasek oraz worki. Strażacy ochotnicy oraz mieszkańcy Żabnika na bieżąco monitorują sytuację na rzece. Trudno powiedzieć co się stanie, gdy nadejdzie odwilż. Jeżeli ocieplenie nie będzie gwałtowne, problem rozwiąże się w naturalny sposób – mówi Łukasz Woźniczak, sekretarz Miasta i Gminy Zagórz.

20170213_100745

Zator na Osławie stał się niemałą atrakcją. Mieszkańców, którzy mają domy nad brzegiem rzeki, spędza jednak sen z powiek. Foto: UMiG Zagórz

red.
TAK BYŁO PRZED TYGODNIEM:

Zatory lodowe na Sanie i Osławie spiętrzają wodę. Zobacz ujęcie w Zasławiu (FILM, ZDJĘCIA)

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Trwa walka z zatorem na Osławie! Bez materiałów wybuchowych się nie obejdzie? (FILMY, ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ: Osławą spłynęła kra. Zator lodowy przy ujściu do Sanu (ZDJĘCIA, FILMY)

źródło: film OSP KSRG Zagórz/fb

ZOBACZ TAKŻE:

14-02-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)