REKLAMA
REKLAMA

POSTOŁÓW: Znaleziono bezcenny skarb. Siekierka z brązu ma 3000 lat! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W potoku wpadającym do Sanu w miejscowości Postołów, anonimowa osoba znalazła ozdobną siekierkę wykonaną z brązu, która według archeologów może mieć nawet 3000 lat. Trafiła ona do Muzeum Historycznego w Sanoku i najprawdopodobniej, po przeprowadzonych badaniach, stanie się jednym z eksponatów.

Ozdobną siekierkę znaleziono w Postołowie, w potoku zlokalizowanym tuż przy dolinie Sanu, a więc przy dawnym szlaku komunikacyjnym prowadzącym od Przełęczy Karpackiej ku północy. Zdaniem sanockich historyków, fakt ten potwierdza, że w epoce brązu ludzie się tędy przemieszczali. Siekierka ma około 3000 lat. Być może została zagubiona właśnie podczas podczas podróży. Inna hipoteza mówi o celowym zakopaniu tego przedmiotu, jako elementu kultu.

W dawnych czasach ludzie chowali swoje cenne przedmioty jako wota dla bóstw. Być może tak było w przypadku siekierki z Postołowa. Bardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz zakładający zagubienie jej podczas prac lub wędrówki – zaznacza Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Nasz rozmówca przypomina, że po drugiej stronie Sanu, w Załużu znajduje się osada z tego samego czasu (badana przez archeologów jeszcze przed wojną). Nie jest więc wykluczone, że właściciel narzędzia z brązu pochodził właśnie stamtąd.

Jest to cenne znalezisko pod kątem poznawania historii Sanoka, Leska, generalnie naszego regionu. Do tej pory nie natrafiliśmy na tak stare przedmioty w Postołowie – przypomina archeolog. – Wydaje się, że ludność która osiedlała się na naszych terenach, robiła to w jednym głównym celu – pozyskiwania soli. Bogacili się na tym surowcu, gdyż po drugiej stronie Karpat, soli nie ma.

Anonimowy znalazca przekazał siekierkę członkom Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”. Następnie, eksponat trafił do sanockiego muzeum. Co ważne, osoba, która natrafiła na zabytek zaznaczyła na mapie dokładne miejsce, gdzie leżała siekierka. Dla badaczy to niezwykle cenna wiedza.

Siekierka z Postołowa jest stosunkowo mała, najmniejsza z trzech, którymi dysponuje sanockie muzeum (wszystkie znalezione w ostatnich 5 latach – przyp. red.). Większe służyły w gospodarstwie, głównie do cięcia. Z przeprowadzonych badań wynika, że całkiem dobrze się sprawdzały – mówi Piotr Kotowicz i dodaje: – Teraz, siekierka zostanie zakonserwowana, a jeśli znajdą się dodatkowe środki, zlecimy badanie metaloznawcze, które może dać odpowiedź na pytanie, gdzie przedmiot został wytworzony lub jak długo leżał w wodzie.

Wkrótce sanoccy archeolodzy zbadają miejsce odnalezienia brązowego skarbu.

Foto: Dariusz Szuwalski (1-3) / archiwum Muzeum Historycznego w Sanoku / Red.

23-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)