REKLAMA
REKLAMA

REMONTY DRÓG: Potrzeby są wielkie, pieniądze mniejsze, a odszkodowań tyle co na lekarstwo

SANOK / PODKARPACIE. Zarządcy dróg już kilka tygodni temu dokonali pozimowych przeglądów. Od pewnego czasu trwają prace remontowe, zarówno na ulicach miejskich, jak i powiatowych. Które odcinki mogą liczyć na odnowienie jeszcze w tym roku?

– Przegląd wszystkich dróg miejskich został przeprowadzony w marcu, po czym określono zakresy rzeczowe remontu poszczególnych ulic. Do remontu bieżącego zakwalifikowano 240 dróg przy ogólnej liczbie dróg miejskich 284 o długości 79 kilometrów – informuje Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka.

– Powiatowy Zarząd Dróg w Sanoku w swoim zarządzie posiada blisko 241 km dróg, w tym 22 km ulic na terenie miasta Sanoka i 219 km na terenie powiatu, poza granicami administracyjnymi Sanoka. Wszystkie są na bieżąco kontrolowane – podkreśla Wojciech Naparła, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sanoku.

– Po wiosennym przeglądzie wiemy, że około 1/3 dróg powiatowych wymaga przebudowy – dodaje dyrektor.

Dyrektor zaznacza, że w ostatnich latach wiele dróg zostało gruntownie zmodernizowanych. Według otrzymanych informacji jest to blisko 154 km dróg (64% wszystkich traktów w zarządzaniu PZD).

Potrzeby a możliwości

Zapewne nigdy nie uda się osiągnąć sytuacji, w której to możliwości finansowe będą zaspokajały potrzeby remontowe.

– Środki przewidziane w budżecie miasta w tym roku na remonty bieżące razem z robotami konserwacyjnymi tj. oznakowanie pionowe, poziome, bariery itp. wynoszą 1 mln 200 tys. zł., a potrzeby remontowe opiewają na kwotę około 2 mln zł – wyjaśnia wiceburmistrz Olejko.

witkeiwcza3

Ulica Witkiewicza w Sanoku już po wiosennym remoncie

witkiewicza1

Jeszcze jedno zdjęcie z miejskiej ulicy Witkiewicza

– Szacunkowy koszt wykonania w roku 2017 bieżących remontów cząstkowych dróg i ulic powiatowych wynosi około 450 tys. zł – informuje z kolei dyrektor Naparła.

Które ulice miejskie i powiatowe zostaną wyremontowane w 2017 roku? Odpowiedzi na to pytanie nie jesteśmy w stanie udzielić precyzyjnie. Magistrat szczegółowego zakresu i harmonogramu prac nie udostępnił.

– Remonty bieżące dróg przeprowadzane są sukcesywnie, począwszy od dróg głównych o największym natężeniu – stwierdził jedynie wiceburmistrz.

Z Powiatowego Zarządu Dróg otrzymaliśmy natomiast szczegółowy wykres ulic, z którego wnioskować możne, że na remont w Sanoku czekają przede wszystkim ulice: Chrobrego, II Pułku Strzelców Podhalański, Konarskiego, 800-lecia, Stróżowska i Traugutta.

Wykaz ulic na terenie miasta Sanoka będących pod zarządem Powiatowego Zarządu Dróg w Sanoku – kliknij – pobierz pdf.

Wykaz dróg powiatowych w powiecie sanockim będących pod zarządem Powiatowego Zarządu Dróg w Sanoku – kliknij – pobierz pdf.

10 wniosków o odszkodowania w roku 2016

Kierowcy, którzy uszkodzili swoje pojazdy na dziurawych droga, mogą ubiegać się u zarządcy o odszkodowanie.

– W 2016 roku wpłynęły dwa wnioski, które dotyczyły uszkodzenia opon . W tym przypadku sprawy odszkodowań przekazane zostały do ubezpieczyciela, który uwzględnia roszczenia i ustala wysokość odszkodowania – podaje Edward Olejko.

– W 2016 r. o odszkodowania z tytułu uszkodzenia pojazdu na drogach powiatowych ubiegało się 8 kierowców. W dwóch przypadkach wypłacono odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu na łączną kwotę 7.620,47 zł, natomiast 6 wniosków rozpatrzono odmownie. Do najczęstszych uszkodzeń pojazdów na drogach powiatowych dochodzi w wyniku zderzenia pojazdu z dziką zwierzyną i spadającymi konarami drzew – przekazuje z kolei Wojciech Naparła.

Jak będzie wyglądał rok 2017? Urząd miasta nie odnotował zgłoszeń dotyczących wypłaty odszkodowań w związku z uszkodzeniem pojazdu na drogach miejskich. Do PZD w Sanoku (stan na dzień 30.04.2017r.) 6 kierowców zgłosiło się z roszczeniami. 1 zgłoszenie rozpatrzono odmownie, 5 wniosków o odszkodowanie jest w trakcie rozpatrywania.

mp

16-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)