REKLAMA
REKLAMA

Rozbudowa tłoczni gazu w Strachocinie. „To dodatkowe miejsca pracy i podatki dla gmin” (FILM, ZDJĘCIA)

Rozbudowa tłoczni gazu w Strachocinie. „To dodatkowe miejsca pracy i podatki dla gmin” (FILM, ZDJĘCIA)

STRACHOCINA / PODKARPACIE. Zarząd województwa podkarpackiego obradował na wyjazdowym posiedzeniu w Strachocinie. Głównym tematem spotkania była inwestycja rządowa obejmująca rozbudowę tamtejszej tłoczni gazu oraz połączenia gazowego ze Słowacją. Inwestycja pochłonie 210 mln złotych i jest niezmiernie ważnym przedsięwzięciem, które  stanowi realizację koncepcji Korytarza Gazowego Północ-Południe.

Zarząd województwa oraz zaproszeni goście najpierw odwiedzili Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Ksiądz prałat Józef Niżnik opowiedział o świętym patronie, przybliżając jego życiorys oraz męczeńską śmierć, a także przywołał wiele sytuacji, które miały miejsce za sprawą świętego.

Następnie wszyscy udali się na teren Podziemnego Magazynu Gazu w Strachocinie. Zebrani wizytowali obiekt i zapoznali się z planami inwestycyjnymi na terenie magazynu. Przewodnikiem i prelegentem był Mieczysław Kawecki, kierownik Działu Podziemnego magazynowania Gazu Oddziału PGNiG SA w Sanoku.

W kolejnej części zebrani zgromadzili się w sali konferencyjnej. Tam Mieczysław Kawecki przedstawił prezentację pt. „Rola podkarpackich magazynów gazu w krajowym systemie gazowniczym oraz ich znaczenie dla Podkarpacia”. Następnie Paweł Wais, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, zreferował temat znaczenia sektora gazowego w gospodarce regionu.

Jak podkreślał poseł Piotr Uruski, inwestycja rządowa ma olbrzymie znaczenie dla naszego regionu. Niesie z sobą korzyści w postaci wsparcia możliwości pokrycia zapotrzebowania na gaz odbiorców krajowych poprzez ustanowienie nowej drogi transportu z terminala LNG w Świnoujściu i nowego źródła gazu. Zabezpieczy dostawy gazu w sytuacjach kryzysowych oraz zmniejszające się możliwości dostaw od strony Ukrainy, a także doprowadzi gaz do południowo-wschodniej części Polski, w której istnieje rozbudowany system przesyłowy oraz infrastruktura magazynowa. Ważną korzyścią dla gminy będą także corocznie odprowadzane podatki lokalne.

Tłocznia gazu Strachocina realizowana będzie w ramach projektu budowy międzysystemowego połączenia Polska-Słowacja, której inwestorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.. Wykonawcą prac projektowych jest Biuro Studiów i Projektowania Gazownictwa GAZOPROJEKT SA. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie gminy Sanok. Zakończenie budowy inwestycji planowane jest w 2020 r.

Ponadto warto przypomnieć, że Polska otrzymała z UE niespełna 108 mln euro na połączenie gazowe ze Słowacją.

W konkursie, który ogłoszono jeszcze w 2016 roku, dofinansowanie otrzymało 18 projektów. Projekt połączenia gazowego Polska-Słowacja w lutym tego roku otrzymał najwyższe dofinansowanie spośród wszystkich wybranych przedsięwzięć na 2017 rok.

Inwestycja, oprócz wspomnianej tłoczni gazu w Strachocinie, obejmuje rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej części kraju, która będzie miała długość 58 km. Z kolei po stronie słowackiej powstanie 106 km gazociągu, zaś rozbudowie ma być poddana tłocznia Veľké Kapušany.

05-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)