REKLAMA
REKLAMA

„Rysiek” na kolacji w powiecie sanockim. Zobacz bieszczadzkiego kota w obiektywie fotopułapki (FILM)

„Rysiek” na kolacji w powiecie sanockim. Zobacz bieszczadzkiego kota w obiektywie fotopułapki (FILM)

DOBRA / PODKARPACIE. Rysie to największe, europejskie koty, które przede wszystkim mieszkają w Bieszczadach. Coraz częściej jednak pojawiają się także w lasach między Dobrą a Brzeżawą. Ponownie uchwyciła je fotopułapka zamontowana przez Radosława Bakalusa.

Na Podkarpaciu żyje około 230 rysi. Głównie zamieszkują one lasy Beskidu Niskiego i Bieszczadów.

Od kilku lat otrzymujemy sygnały o rysiach żyjących na Pogórzu Dynowskim oraz Pogórzu Przemyskim. Jest to na pewno gatunek rzadki w naszym regionie, niemniej obserwujemy wzrost jego liczebności. Dla przykładu w roku 2001 rysi na Podkarpaciu żyło około 120, w roku 2004 już prawie 180 – wyjaśniał na łamach naszego portalu Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Fotopułapka Radosława Bakalusa uchwyciła rysia podczas „kolacji”.

Zwierzę posiliło się jeleniem, który padł ofiarą wilka – opisuje pasjonat fotografii.

Jeden drapieżnik zjada około 5-6 sztuk saren miesięcznie.

lynx-1544920_960_720

Jak wyjaśnia rzecznik RDLP w Krośnie, rysie to zwierzęta bardzo terytorialne. Para osobników potrzebuje setek kilometrów kwadratowych do bytowania.

Mieszkańcy często są w szoku, że te europejskie koty podchodzą tak blisko zabudowań – dodaje Radosław Bakalus.

On sam jest miłośnikiem przyrody i uwiecznia jej różne aspekty na fotografiach i filmach. Podkreśla, że nie jest łatwo wykonać dobre zdjęcia.

Zdarza się, że wraz z narzeczoną przemierzamy las i w różnych miejscach rozstawiamy nasze przenośne czatownie. Na dobre ujęcie trzeba czasami czekać nawet 8 godzin – zdradza.

Według danych przekazanych z RDLP w Krośnie w całych Karpatach liczba rysi szacowana jest na 2 tys. osobników. Łatwo więc stwierdzić, że 10% populacji tego drapieżnika żyje w Karpatach na terenach Polski. Jeżeli 5 % całego pasma górskiego znajduje się w Polsce to znaczy, że liczebność rysia w „polskich Karpatach” jest dwa razy większa, niż w całym paśmie.

23-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)