REKLAMA
Praca Auto Serwis
Janas Podłogi
REKLAMA

Sanoczanin chce sięgnąć po Koronę Ziemi. Kolejna wyprawa rusza już za kilka dni!

SANOK / PODKARPACIE. Sanoczanin Łukasz Łagożny ma niezwykłą pasję – wspina się na najwyższe szczyty świata. Marzy o zdobyciu Korony Ziemi, na którą składa się 9 najwyższych gór poszczególnych kontynentów.W tym momencie ma już na swoim koncie 5 szczytów. Niedługo wyruszy zdobywać kolejne.

Łukasz Łagożny za sobą ma już kilka wypraw:

– Ameryka Południowa ; Aconcagua (6962 m n.p.m.);

– Ameryka Północna ; Denali (McKinley) (6194 m n.p.m.);

– Afryka ; Kilimandżaro (5895m n.p.m.);

– Europa ; Elbrus (5642m n.p.m.) / Mont Blanc (4810m n.p.m.).

A za kilka dni wyrusza na wyprawę po 2 kolejne:

– Oceania / Australia ; Jaya (4884m n.p.m.) / Góra Kościuszki (2230m n.p.m.).

Tym razem jest to wyprawa: Euro24 Expeditions 2017 – Puncak Jaya & Mount Kościuszko, która zaczyna się już 12.06.2017 właśnie do Australii i Indonezji, dokładnie na Papuę Nową Gwinee. Wyprawa potrwa trochę ponad 3 tygodnie. Łukasz będzie jedynym Polakiem uczestniczącym w wyprawie, co jak podkreśla, jest nie lada wyzwaniem logistycznym. Dobrym przykładem jest to, że w ciągu wyprawy odbędzie on 12 lotów samolotami! Całe przygotowania trwały ponad pół roku i spoczęły na jego barkach gdzie normalnie prace te rozkładają się na kilka osób. Sporym wyzwaniem było również zebranie wystarczających funduszy. W tym wypadku sanoczanin z pomocą Urzędu Miasta w Sanoku odbył szereg spotkań z różnymi firmami dzięki czemu udało się zebrać odpowiednią sumę.

Po udanej wyprawie zostaną mu do zdobycia jeszcze dwa szczyty:

– Azja ; Mount Everest (8848m n.p.m.);

– Antarktyda ; Masyw Vinsona (4892m n.p.m.), które planuje zdobyć odpowiednio w roku 2018 i 2019. Jeśli udałoby mu się to, to zostałby pierwszą osobą z podkarpacia, która dokonałaby tego wyczynu.

Wyprawa została objęta Patronatem Honorowym przez Burmistrza Miasta Sanoka Tadeusza Pióro a Partnerem wyprawy jest Województwo Podkarpackie „Podkarpackie – przestrzeń otwarta”.

lagozny-1024x768

Krótki harmonogram wyprawy:

12.06.2017 – Początek wyprawy. Wyjazd z Polski, wylot z Koszyc;

14.06.2017 – przylot do Melbourne w Australii (Koszyce-Istambuł-Kuala Lumpur-Melbourn);

14-19.06.2017 – przejazd Melbourne – Sydney wraz ze zdobyciem Góry Kościuszki;

19.06.2017 – wylot z Sydney;

21.06.2017 – przylot do Timiki na Papui Nowej Gwinei (Sydney- Kuala Lumpur-Bali-Timika);

21-28.06.2017 – lot śmigłowcem do podnóża góry Puncak Jaya, akcja górska, powrót do Timiki;

28.06.2017 – wylot z Timiki (Timika-Kuala Lumpur-Istambuł-Koszyce);

03.07.2017 – powrót do Kraju. Koniec wyprawy.


Kto?

Łukasz Łagożny. Mieszkam i pracuję w Sanoku, moim mieście rodzinnym. Jestem ambitnym i rozsądnym trzydziesto-pięcio latkiem, mężem i ojcem. Wolny czas zawsze staram się spędzać aktywnie, nie lubię siedzieć bezczynnie. Przygodę z górami zacząłem od Bieszczadów jako kilkuletni chłopiec gdzie dalej często wędruję z rodziną. Swoją miłością do gór ‘zarażam’ też znajomych.

Kilka lat temu rozkochałem się w górach wysokich i jako cel postawiłem sobie zdobycie Korony Ziemi. Z ogromnym uporem i wytrwałością realizuję swoje marzenia. Zacząłem od szczytu Elbrus w 2009 roku (5642 m n.p.m.). Następne były Aconcagua (6962 m n.p.m.) i Mont Blanc (4807 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali, znany jako McKinley (6194 m n.p.m.) zdobyłem w 2011 roku a w 2013 wyszedłem na Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). „Po drodze” atakowałem w Kirgistanie Chan Tengri 7010m n.p.m. i zdobyłem Pik Lenina 7134m n.p.m.. Teraz pragnę kontynuować realizację swoich marzeń i móc uczestniczyć w wyprawie na najwyższe szczyty Australii i Oceanii. Mam nadzieję, że moje wytrwałe dążenie do celu pomoże mi w realizacji tego planu.

Gdzie?

Puncak Jaya – szczyt w Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei, najwyższy szczyt Indonezji, całej Australii i Oceanii, a także najwyższy szczyt świata leżący na wyspie. Wysokość 4884 m n.p.m. Szczyt został nazwa­ny od imienia holenderskiego odkrywcy Jana Carstensza, który
w 1623 r. wypatrzył lodowiec na tej górze. Co ciekawe lodowce Puncak Jaya nie znajdują się na szczycie, ale niżej, pod szczytem. Pierwszego wejścia dokonali Heinrich Harrer, Bert Huizinga, Russel Kippax i Philip Tempie 13. lutego 1962 r. Piramida została zdobyta jako przedostatni szczyt z Korony Ziemi. Pierwszym Polakiem, który zdobył Puncak Jaya był Jerzy Kostrzewa (12. lipca 1999 r.).

Góra Kościuszki – najwyższy szczyt w Australii (2228 m n.p.m.). Jest położona w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich, w odległości około pięciuset kilometrów na południowy – zachód od Sydney. Nazwa Alpy Australijskie jest nieco myląca, bo krajobraz przypomina tu bardziej Bieszczady – skał jest niewiele, a łagodne zbocza prawie po same szczyty okryte są roślinnością – łąkami i gęstymi zaroślami australijskiego buszu. W dolinach rosną lasy eukaliptusowe opadające ku górskim potokom z pięknymi wodospadami. Dzięki lodowcom, które ukształtowały tutejszy krajobraz tysiące lat temu, góry zdobią malownicze jeziora. Góra Kościuszki została zdobyta 12. marca 1840 roku przez polskiego podróżnika i odkrywcę Pawła Edmunda Strzeleckiego i nazwana przez niego dla uczczenia pamięci gen. Tadeusza Kościuszki.

08-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)