REKLAMA
REKLAMA

Składamy zawiadomienie do prokuratury w sprawie komentarzy

SANOK / PODKARPACIE. Informujemy, że złożyliśmy zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Sanoku o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego dotyczącego szerzenia mowy nienawiści i obrażających uczucia religijne. Zgłoszenie o podejrzeniu przestępstwa obejmuje kilkaset komentarzy.


Zawiadomienie dotyczy osoby lub osób, które dokonują wpisów nawołujących do nienawiści i obrażających uczucia religijne, co stanowi naruszenie art. 196 i art. 256 kk.

Najprawdopodobniej jeden z użytkowników zamieścił na portalu www.esanok.pl  ponad 753 komentarze (do czasu kompletownia dokumentacji), odnoszących się do polityki, religii, hierarchów kościelnych, władz samorządowych, państwowych, partii politycznych, obyczajowości, itp.

W sumie do zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa dołączyliśmy 62 karty wydruków z komentarzami

Ich liczba, a także natężenie tego typu zjawisk na portalu, każą nam podejrzewać, że może to być zmasowana akcja w celu zdyskredytowania eSanok.pl.

Tym bardziej, że pojawiły się kolejni użytkownicy, którzy w wyjątkowo wulgarny sposób komentują informacje zamieszczane na portalu. Zapowiadamy więc, że będziemy zgłaszać przypadki wykroczeń przeciwko obyczajowości publicznej.

Należy zaznaczyć, że jest to aktywność ciągła i uporczywa. Archiwizacja komentarzy, dokonywana na zgłoszenia użytkowników, nie blokuje skutecznie tej działalności.

Na forum eSanok.pl/forum zbulwersowani czytelnicy dali wyraz dezaprobaty dla tej sytuacji. Otrzymaliśmy też w tej sprawie wiele telefonów do redakcji i osobiście spotykaliśmy się z negatywnymi reakcjami dotyczącymi komentarzy.

Czujemy się więc zobligowani, by nadać bieg sprawie, tak by niezależne organy państwa oceniły, czy te działania są czynami zabronionymi.

Pragniemy w tym miejscu dodać, że portal eSanok.pl wzorem innych wiodących portali i na podstawie obowiązującego prawa, od kilku lat nie prowadzi moderacji komentarzy, ponieważ cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu jest w Polsce zakazana. Wyłączone są też wszystkie filtry.

Nie ma więc możliwości zablokowania użytkownika, tym bardziej, że blokadę można obejść niezwykle łatwo. Wpisy naruszające regulamin oraz stojące w niezgodzie z prawem i dobrymi obyczajami są usuwane wyłącznie na zgłoszenia użytkowników.

W naszej ocenie zgłoszone przez nas komentarze mogą nawoływać do nienawiści na tle narodowościowym oraz politycznym. Obrażają również uczucia religijne katolików. Zapowiadamy też, że wszelkie podejrzenia dotyczące mowy nienawiści i publicznego używania wulgaryzmów będziemy zgłaszać organom ścigania.

unnamed

Obsługa Medialna sp. z o.o.

15-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)