REKLAMA
REKLAMA

STRACHOCINA: Miliony euro na gazociąg ze Słowacją

STRACHOCINA / PODKARPACIE. Niespełna 108 mln euro otrzyma Polska na połączenie gazowe ze Słowacją. Inwestycja w dużej mierze będzie realizowana na terenie gmin powiatu sanockiego. To budowa tłoczni gazu w Strachocinie oraz 58 km gazociągu po stronie polskiej, zaś po stronie słowackiej rozbudowa tłoczni Veľké Kapušany.

Jak podaje Ministerstwo Energii blisko 108 mln euro dofinansowania wesprze projekt gazociągu Polska-Słowacja.

Pozwoli to na kontynuację prac, których celem jest budowa gazowego korytarza północ-południe. Realizacja tego połączenia pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy poprzez dostęp do terminala LNG w Świnoujściu oraz w przyszłości połączenia Polski z norweskim szelfem kontynentalnym – podkreśla wiceminister energii Michał Kurtyka.

W konkursie, który ogłoszono jeszcze w 2016 roku, dofinansowanie otrzymało 18 projektów. To przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury gazowej, elektroenergetycznej, a także inteligentnych sieci.

Projekt połączenia gazowego Polska-Słowacja otrzymał najwyższe dofinansowanie spośród wszystkich wybranych przedsięwzięć na 2017 rok. Inwestycja obejmuje rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej części kraju, która będzie miała długość 58 km. To także budowa tłoczni gazu w Strachocinie w gminie Sanok. Z kolei po stronie słowackiej powstanie 106 km gazociągu, zaś rozbudowie ma być poddana tłocznia Veľké Kapušany.

Inwestycję wspólnie zrealizuje polski operator sieci przesyłowych Gaz-System S.A. wraz z partnerem ze Słowacji, spółką Eustream a.s.

mine-333326_960_720

źródło: Ministerstwo Energii

22-02-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)