REKLAMA
REKLAMA

STRACHOCINA: Miliony euro na gazociąg ze Słowacją

STRACHOCINA / PODKARPACIE. Niespełna 108 mln euro otrzyma Polska na połączenie gazowe ze Słowacją. Inwestycja w dużej mierze będzie realizowana na terenie gmin powiatu sanockiego. To budowa tłoczni gazu w Strachocinie oraz 58 km gazociągu po stronie polskiej, zaś po stronie słowackiej rozbudowa tłoczni Veľké Kapušany.

Jak podaje Ministerstwo Energii blisko 108 mln euro dofinansowania wesprze projekt gazociągu Polska-Słowacja.

Pozwoli to na kontynuację prac, których celem jest budowa gazowego korytarza północ-południe. Realizacja tego połączenia pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy poprzez dostęp do terminala LNG w Świnoujściu oraz w przyszłości połączenia Polski z norweskim szelfem kontynentalnym – podkreśla wiceminister energii Michał Kurtyka.

W konkursie, który ogłoszono jeszcze w 2016 roku, dofinansowanie otrzymało 18 projektów. To przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury gazowej, elektroenergetycznej, a także inteligentnych sieci.

Projekt połączenia gazowego Polska-Słowacja otrzymał najwyższe dofinansowanie spośród wszystkich wybranych przedsięwzięć na 2017 rok. Inwestycja obejmuje rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej części kraju, która będzie miała długość 58 km. To także budowa tłoczni gazu w Strachocinie w gminie Sanok. Z kolei po stronie słowackiej powstanie 106 km gazociągu, zaś rozbudowie ma być poddana tłocznia Veľké Kapušany.

Inwestycję wspólnie zrealizuje polski operator sieci przesyłowych Gaz-System S.A. wraz z partnerem ze Słowacji, spółką Eustream a.s.

mine-333326_960_720

źródło: Ministerstwo Energii

22-02-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)