REKLAMA
REKLAMA

TREPCZA: Zaduszki skazanych na zapomnienie

TREPCZA / PODKARPACIE. Ich imiona i nazwiska miały być wykreślone z wszelkich ksiąg pamięci, ich mogiły – doły wykopane w niedostępnych miejscach i nieoznaczone miały być nigdy nie odkryte. Jakakolwiek pamięć o nich miała umrzeć na wieki. I tak było prawie przez lat siedemdziesiąt.

Nazywani „bandytami z lasu”, „zaplutymi karłami reakcji”, „szpiegami Zachodu” po wielu latach zajmują należne im miejsce, które zarezerwowane jest Tym, którzy wytrwali do końca, jako niezłomni – prawdziwi bohaterowie. Dzisiaj pod grubą warstwą ziemi z szacunkiem poszukuje się choćby jednej zachowanej kostki czy fragmentu ubrania, aby pochować w trumnie, w mogile opisanej imieniem i nazwiskiem z wszelkimi honorami przewidzianymi dla nich w wojskowym protokole. Tak wielu ich było, że wszystkie okoliczności ich bohaterskiej śmierci i miejsc spoczynku ciał tak naprawdę zna jedynie sam Bóg.

Od kilku lat park „Kwitnąca Akacja” stał się miejscem nie tylko historycznej pamięci, ale również listopadowej modlitwy dzieci i młodzieży szkolnej za „skazanych na zapomnienie”. W samo południe, gdy głos dzwonu wzywa na „Anioł Pański” rozpoczynają się wspólne modlitwy o miłosierdzie Boże dla poległych i ofiar wojen, za Ojczyznę i o pokój na świecie. Szumiący zwykle jesienny wiatr dziwnie przypomina ten z Golgoty, gdy umierał Chrystus i wiatr z lasu  katyńskiego. Szept modlitwy zgromadzonych tu dzieci i młodzieży  staje się echem tęsknych próśb w rodzinach kierowanych do Boga o powrót z wojny ich ukochanego taty.

Na początku spotkania zostanie odsłonięta granitowa tabliczka na „Białym Krzyżu”, dedykowana pamięci Kapłana niezłomnego o. Andrzeja Deptucha OFMConv (1920-2015), w listopadzie minęła 2 rocznica Jego śmierci. Na zakończenie modlitw zostaną złożone kwiaty i zapalone światła pamięci pod „Słupem granicznym Golgoty Wschodu”,  w Kwaterze „Katyń1940”, przy obelisku „Wołyń 1943” i pod „Białym Krzyżem” – wzniesionym w  hołdzie żołnierzom wyklętym.

Zaduszki w parku zaplanowane zostały na czwartek 23 listopada br. o godz.12:00.

Organizatorzy Szkoła Podstawowa i Parafia w Trepczy serdecznie zapraszają do udział

candle-2905395_960_720

UWAGA! Ze względu na zimną porę roku należy się odpowiednio ubrać – zabezpieczyć przed deszczem i zimnem. Można zabrać ze sobą znicz i pozostawić płonący w jednym z miejsc upamiętniających bolesną historię.

ZADUSZKI SKAZANYCH NA ZAPOMNIENIE
Golgota Wschodu
Katyń 1940
Wołyń 1943
Żołnierze wyklęci 1945-63

Miejsce i czas: Park w TREPCZY 23.11.2017 godz. 12:00
Hasło: ZADUSZKI Odzew: CHWAŁA BOHATEROM

materiały nadesłane

21-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)