REKLAMA
REKLAMA

Uwaga na grzyby suszone niewiadomego pochodzenia!

SANOK / PODKARPACIE. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku ostrzega przed kupowaniem grzybów suszonych niewiadomego pochodzenia, sprzedawanych głównie na targowiskach i innych miejscach przypadkowych.

Popyt na grzyby suszone wzrasta w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i tradycją przygotowywania potraw z ich użyciem.

Unikajmy kupowania grzybów niewiadomego pochodzenia, nie posiadających odpowiedniego atestu. Grzyby trujące po ususzeniu nie tracą bowiem swoich niebezpiecznych właściwości i stanowią duże zagrożenie zdrowotne. Przepisy regulujące handel grzybami określa ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która zezwala na wprowadzanie grzybów do obrotu, wyłącznie znajdujących się w wykazie określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych i środków spożywczych zawierających grzyby.

Grzyby suszone pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, mogą być oferowane konsumentowi wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach, pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże lub atestu na grzyby suszone wydanego przez osobę posiadającą uprawnienia klasyfikatora grzybów albo grzyboznawcy.

Handel grzybami bez ważnego atestu jest zakazany i nielegalny.

mushrooms-2781532_960_720

zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Źródło: PPIS w Sanoku

15-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)