REKLAMA
REKLAMA

W Lesku mają pomysł na zagospodarowanie bursy. Jest szansa na oddział opieki długoterminowej

LESKO / PODKARPACIE. Radni powiatowi w Lesku opowiedzieli się za zamiarem przekształcenia leskiej bursy w oddział opieki długoterminowej działający przy SP ZOZ w Lesku. W bursie mieszka 50 uczniów, ale powiat ma problemy z jej utrzymaniem. To nie jest jednak najważniejsze. Oddział umożliwi zapewnienie opieki ludziom starszym.


Dorota Mękarska

Utrzymanie bursy pociąga za sobą ogromne koszty – podkreśla Marek Małecki, przewodniczący Rady Powiatu Leskiego. – Za samo ogrzewanie płacimy rocznie grubo ponad 100 tys. zł.

Projekt zatytułowany „Bieszczady najpiękniejsze jesienią” dotyczy uruchomienia w bursie oddziału opieki długoterminowej. Jego autorem jest Robert Płaziak, dyrektor SP ZOZ w Lesku, który wspólnie z władzami powiatu leskiego chce go realizować za pomocą środków pomocowych , z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Wniosek został już złożony, ale jego procedowanie będzie długie i nie można przesądzić, że zakończy się sukcesem. Jest nadzieja, że pieniądze na ten cel uda się pozyskać.

bursa lesko

Bursa w Lesku. Foto: archiwum bursy

Koszt uruchomienia obiektu w pierwszym etapie to około 4 mln zł. Docelowo może liczyć nawet 100 łóżek, a to oznacza, że w perspektywie zatrudnienie w powiecie leskim mogłoby wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt osób.

Marek Małecki jest zdania, że jeśli do dofinansowania dojdzie jeszcze w tym roku, to oddział mógłby ruszyć do końca 2017 roku.
Młodzież, która obecnie jest zakwaterowana w bursie nie ucierpi, zostanie przeniesiona do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Bieszczadnik”, którego III piętro wyremontowano i przeznaczono pod ten cel.

Chcemy rozwijać opiekę nad osobami starszymi, bo będzie to z korzyścią nie tylko dla społeczeństwa powiatu leskiego, ale również sanockiego i bieszczadzkiego – podkreśla Robert Płaziak. – Dobrze, że udało się do tego przekonać sporą ilość osób.

Zmiana przeznaczenia bursy to jednak tylko część planów. W grudniu ubiegłego roku Rada Powiatu Leskiego podjęła uchwałę o przekazanie dla SP ZOZ w Lesku niszczejącego obiektu po byłej szkole drzewnej również pod lecznictwo długoterminowe. W sumie cały pomysł na kompleks może objąć ponad 1,5 ha i dwa budynki.

31-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)