REKLAMA
REKLAMA

W Polańczyku powstanie rondo. Korki wkurzające mieszkańców i turystów odejdą w zapomnienie

POLAŃCZYK / GM. SOLINA. Wyczekiwana przez mieszkańców gminy Solina budowa ronda na newralgicznym skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z głównym traktem w Polańczyku w tym roku stanie się faktem. Do końca roku rondo ma być oddane do użytku. Będzie kosztować około 2 mln zł.

Od lat mieszkańcy gminy i turyści skarżą się na ogromne korki w tym miejscu. Jak informuje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, w 2015 roku wykonano na odcinku Myczków – Czarna pomiar średniego dobowego ruchu rocznego w ramach  Generalnego Pomiaru Ruchu.  Wykazał on 2144 pojazdów na dobę. Nie jest to najwyższy wskaźnik, bo np. w przypadku miasta Sanoka natężenie ruchu, badane w 2010 roku wynosiło 25 tysięcy pojazdów na dobę, ale w Polańczyku kumuluje się ono w jednym, newralgicznym punkcie. Jest to zresztą wskaźnik dotyczący średniego dobowego ruchu rocznego. W sezonie turystycznym należy je pomnożyć co najmniej kilkukrotnie.

cof

ap

Adam Piątkowski

Dlatego też władze gminy Solina rozpoczęły starania o budowę ronda, by rozładować tworzące się tu korki.
– Myślę, że w  tym roku rondo powstanie, bo zrobiliśmy wszystko, by do tego doszło – podkreśla wójt Adam Piątkowski.

Gmina Solina podpisała w tej sprawie porozumienie z władzami województwa podkarpackiego. Zobowiązała się w nim opracowania dokumentacji projektowej.
– To bardzo czasochłonny etap – dodaje wójt Piątkowski. – Zajmuje 4/5 czasu z całego okresu realizacji inwestycji.

Pracownicy urzędu gminy już od września przygotowują dokumentację. Jak podkreśla jej włodarz wykonywana jest  ona w tempie ekspresowym, tak by do 10 sierpnia uwinąć się z robotą.

– Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy województwem podkarpackim i gminą Solina, dokumentacja projektowa wraz z decyzją pozwolenia na budowę mają być gotowe do 10 sierpnia br.  Jest to deklaracja gminy – podkreśla Ewa Sikora, rzecznik prasowy w PZDW w Rzeszowie.

Samorząd wziął na siebie również ciężar związany z  wykupem terenu pod rondo. Pozyskano  grunty od osób fizycznych i przekazano je pod tę inwestycję.

– Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie robót budowlanych – ta część leży po stronie województwa – zaznacza Ewa Sikora. –  Zgodnie z zapisami wspomnianego wcześniej porozumienia, zadanie o wartości nieprzekraczającej 2 mln złotych ma zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.

cof

dm / źródło: P24.pl

14-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)