REKLAMA
REKLAMA

Wkurza nas złe parkowanie. Przestępstwa kryminalne na szarym końcu (KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ)

SANOK / PODKARPACIE. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa kilka miesięcy. Przez ten czas w powiecie sanockim zgłoszono ponad 130 sygnałów. Wygląda na to, że dla mieszkańców największym zagrożeniem jest złe parkowanie.

Mapa zagrożeń jest narzędziem, które powstało w związku z powszechnym rozwojem systemu informatycznego. Jej celem jest ułatwienie społeczeństwu zgłaszania niepokojących problemów: zachowań, sytuacji, które mogą wpływać na poczucie bezpieczeństwa. Jednak nie są one interwencjami. Za przykład można podać chociażby akty wandalizmu,  spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jak nadmierna prędkość, czy nieprawidłowe parkowanie.

Przedstawione problemy wymagają reakcji społeczeństwa, ale niekoniecznie bezpośredniego zgłoszenia na komendzie policji. Mapa, za pomocą Internetu, skraca drogę i pozwala społeczeństwu na zawiadomienie o danych problemach oraz na reakcję funkcjonariuszy, którzy zajmą się każdym sygnałem – mówi st. asp. Anna Oleniacz, rzecznik prasowy sanockiej komendy.

Bez tytułu

Okazuje się, że mieszkańcy Sanoka i okolic znacznie częściej i chętniej korzystają z geoportalu niż sąsiedzi z przyległych powiatów. Świadczy o tym przede wszystkim liczba zgłaszanych problemów. W naszym mieście zanotowano ich blisko 130, z czego zweryfikowanych sygnałów jest niespełna 110. Z kolei w Lesku czy Brzozowie jest ich zaledwie po kilka.

Co nas najbardziej irytuje? Zdecydowanie niewłaściwie zaparkowane samochody. Spośród wszystkich sprawdzonych zgłoszeń plasują się one na pierwszym miejscu. Najgorzej jest w dzielnicy Błonie i w Śródmieściu.

Następna w kolejce jest nadmierna prędkość, tuż za nią niewłaściwa infrastruktura drogowa czy żebractwo. To już potwierdzone zgłoszenia. Co o tym decyduje?

W każdej jednostce policji jest koordynator, który zajmuje się odbieraniem zgłoszeń. Następnie przekazuje je do realizacji odpowiednim komórkom. Tam są one weryfikowane. Przeznaczono na to kilka dni. Z kolei w dalszym postępowaniu policjanci określają skalę i oddziaływanie zgłaszanych problemów – wyjaśnia rzeczniczka.

Bez tytułu2

Według sanoczan największym utrapieniem w mieście są niewłaściwie zaparkowane samochody.

Warto również podkreślić, że na mapie konkretne zagrożenia są oznaczane w trzech kolorach.

Czerwony oznacza potwierdzenie zgłoszenia wraz z datą zdarzenia, żółty wspominaną weryfikację, a zielony nowe zgłoszenie – precyzuje Anna Oleniacz.

Dla policji to istotna informacja. Współpraca z mieszkańcami daje możliwość lepszej orientacji jak i reakcji na dany problem, a co za tym idzie, zapewnienia bezpieczeństwa.

Jesteśmy w stanie tak dostosować i dyslokować służby, aby eliminować konkretne zagrożenia. Na przykład jeżeli użytkownicy wskazują na nadmierną prędkość na jakimś odcinku drogi, wówczas w dany rejon możemy częściej kierować patrole ruchu drogowego – podkreśla rzeczniczka.

04-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)