REKLAMA
REKLAMA

ZAKŁAD KARNY: 1,5 miliona na przygotowanie terenów pod inwestycję. Nieruchomość w ścisłym centrum przejmie miasto (FILMY)

SANOK / PODKARPACIE. Sanocki magistrat szykuje się do budowy nowoczesnego Zakładu Karnego. Podczas ostatniej sesji podjęto uchwałę, która w przyszłorocznym budżecie zabezpiecza 1,5 mln złotych na przygotowanie terenów pod tę inwestycję.

Budowa zamkniętego zakładu karnego, który stanie przy ulicy Stróżowskiej, to przedsięwzięcie rzędu 250-300 mln złotych.

Porozumienie w sprawie realizacji tej wielkiej inwestycji zostało zawarte między burmistrzem miasta, starostą sanockim, wojewodą oraz okręgowym zakładem więziennictwa w Rzeszowie.

W przyszłorocznym budżecie miasto zabezpieczyło na przygotowanie gruntów pod inwestycję 1,5 mln złotych.

Tym samym Areszt Śledczy przy Dobrego Wojaka Szwejka zniknie z centrum miasta, niespełna 40 arów działki przejdzie na własność sanockiego magistratu W zamian zostanie wybudowany nowoczesny, dobrze zabezpieczony obiekt na obrzeżach dzielnicy Posada.

Tadeusz_Pioro3

Tadeusz Pióro

Miasto z tego tytułu będzie miało różnorakie profity. Nie do przecenienia będą środki z podatków od nieruchomości oraz 11 ha działki. Sieć wodociągowa i kanalizacyjna będzie realizowana przez SPGK, natomiast podłączenie gazu i energii leży po stronie więziennictwa. Naszą rolą w tej inwestycji jest również przygotowanie gruntu, czyli wypłaszczenie terenów, na co zabezpieczyliśmy 1,5 mln złotych – mówi Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka.

Dodaje również, że ma nadzieję, że do końca roku teren uda się przekazać więziennictwu i wówczas będzie można czynić kolejne kroki w realizacji tej inwestycji.

Temat zakładu karnego wrócił także podczas sesji w wolnych wnioskach.

drwiegamaciej

Maciej Drwięga

 – Zakład Karny nabiera już pierwszych rumieńców. Sądzę, że warto, aby więziennictwo przedstawiło mieszkańcom, jak dzisiaj wygląda zabezpieczenie takich nowoczesnych zakładów karnych, oczywiście bez zdradzania ważnych tajników. Czasami jeszcze wśród sanoczan pojawiają się głosy niepokoju, że mimo wszystko to będzie więzienie, zorganizujmy takie spotkania informacyjne i uspokójmy ich – podkreślał podczas sesji Maciej Drwięga, radny z dzielnicy Posada.

Poseł na Sejm RP Piotr Uruski zaznacza, że wiele samorządów w Polsce walczyło o tę inwestycję.

31

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki i Piotr Uruski.

Dobrze, że udało się Sanokowi. To przedsięwzięcie za ćwierć miliarda złotych, dające miejsca pracy, a za razem wsparcie dla przedsiębiorców, w ramach programu „Praca dla więźnia”. Areszt Śledczy istnieje w Sanoku w centrum miasta, a przeniesienie go na obrzeża będzie niewątpliwie korzystne. Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Skoro w centrum nie odnotowano niebezpiecznych zdarzeń z udziałem osadzonych, tym bardziej nie powinno stanowić to zagrożenia praktycznie poza obszarem miasta.

Warto przypomnieć, że inwestycja powstanie w ramach programu modernizacji służby więziennej. Budynek, który ma liczyć trzy kondygnacje, będzie mógł pomieścić około tysiąc więźniów. Szacuje się, że nowy Zakład Karny ma być gotowy w 2020 roku.

10-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)