REKLAMA
REKLAMA

Zrozumieć alkoholowy zespół płodowy. Konferencja w SP w Tarnawie Dolnej cieszyła się sporym zainteresowaniem (ZDJĘCIA)

TARNAWA DOLNA / PODKARPACIE. „Zrozumieć FAS. Problemy edukacyjne, emocjonalne i społeczne dzieci z FAS” – konferencja w Szkole Podstawowej w Tarnawie Dolnej poruszyła niezwykle aktualny i ważny temat zespołów chorobowych, które są skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.

Konferencję zorganizowali: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Tarnawie Dolnej oraz Stowarzyszenie „Nasza Przyszłość – Tarnawa”. Prowadziła ją dr n. med. Małgorzata Klecka – dyrektor Pracowni Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Rozwojowych w Lędzinach, ekspert do spraw FAS przy Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także założycielka i prezes Fundacji FASTRYGA.

Tematyka konferencji cieszyła się dużym zainteresowaniem. Udział w niej zgłosiło około 80 osób. Miała charakter otwarty, stąd uczestnikami byli przedstawiciele powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego. Nauczyciele szkół i wychowawcy przedszkola i żłobka gminy Zagórz, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci ośrodków szkolno–wychowawczych, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, powiatowych centrów pomocy rodzinie, kuratorzy sądów rejonowych, asystenci rodziny, rodzice zastępczy, biologiczni i adopcyjni.

Celem organizatorów było uświadomienie zainteresowanym wiedzy z zakresu problemów rozwoju i zaburzeń w zachowaniu dzieci, których matki w okresie ciąży piły alkohol, jego skutków i rozpoznawania tego zespołu chorobowego oraz pomocy udzielanej dzieciom i rodzicom w niezwykle trudnym procesie adaptowania do życia w społeczeństwie.

Alkoholowy zespół płodowy (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome) – zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.

Konferencja była okazją spotkania się z prekursorką FAS w Polsce, która swój wykład i prezentację popierała własnymi doświadczeniami w pracy z dziećmi i rodzinami dotkniętymi zaburzeniami spowodowanymi prenatalną ekspozycją na alkohol.

Pani dr Małgorzata Klecka na co dzień kieruje Pracownią Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Rozwojowych w Lędzinach. Konsultuje rodziny adopcyjne i zastępcze przeżywające trudności w relacjach z dziećmi oraz prowadzi grupy i warsztaty dla rodziców. Prezentacja fragmentów filmu „FAS ma twarz” umożliwiła wysłuchanie świadectw rodziców dzieci z FAS i terapeutów prowadzących zajęcia.

Uczestnicy tego wydarzenia podkreślali profesjonalność, autentyczność i wysoki poziom wykładów. Każdy z uczestników od tej pory jest bogatszy o podstawowe informacje na temat FAS i inaczej spojrzy na dziecko, u którego mogą wystąpić jego symptomy.

HK
materiały nadesłane

28-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)