REKLAMA
przeprosiny Janas Podłogi
REKLAMA

Zrozumieć alkoholowy zespół płodowy. Konferencja w SP w Tarnawie Dolnej cieszyła się sporym zainteresowaniem (ZDJĘCIA)

TARNAWA DOLNA / PODKARPACIE. „Zrozumieć FAS. Problemy edukacyjne, emocjonalne i społeczne dzieci z FAS” – konferencja w Szkole Podstawowej w Tarnawie Dolnej poruszyła niezwykle aktualny i ważny temat zespołów chorobowych, które są skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.

Konferencję zorganizowali: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Tarnawie Dolnej oraz Stowarzyszenie „Nasza Przyszłość – Tarnawa”. Prowadziła ją dr n. med. Małgorzata Klecka – dyrektor Pracowni Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Rozwojowych w Lędzinach, ekspert do spraw FAS przy Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także założycielka i prezes Fundacji FASTRYGA.

Tematyka konferencji cieszyła się dużym zainteresowaniem. Udział w niej zgłosiło około 80 osób. Miała charakter otwarty, stąd uczestnikami byli przedstawiciele powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego. Nauczyciele szkół i wychowawcy przedszkola i żłobka gminy Zagórz, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci ośrodków szkolno–wychowawczych, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, powiatowych centrów pomocy rodzinie, kuratorzy sądów rejonowych, asystenci rodziny, rodzice zastępczy, biologiczni i adopcyjni.

Celem organizatorów było uświadomienie zainteresowanym wiedzy z zakresu problemów rozwoju i zaburzeń w zachowaniu dzieci, których matki w okresie ciąży piły alkohol, jego skutków i rozpoznawania tego zespołu chorobowego oraz pomocy udzielanej dzieciom i rodzicom w niezwykle trudnym procesie adaptowania do życia w społeczeństwie.

Alkoholowy zespół płodowy (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome) – zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.

Konferencja była okazją spotkania się z prekursorką FAS w Polsce, która swój wykład i prezentację popierała własnymi doświadczeniami w pracy z dziećmi i rodzinami dotkniętymi zaburzeniami spowodowanymi prenatalną ekspozycją na alkohol.

Pani dr Małgorzata Klecka na co dzień kieruje Pracownią Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Rozwojowych w Lędzinach. Konsultuje rodziny adopcyjne i zastępcze przeżywające trudności w relacjach z dziećmi oraz prowadzi grupy i warsztaty dla rodziców. Prezentacja fragmentów filmu „FAS ma twarz” umożliwiła wysłuchanie świadectw rodziców dzieci z FAS i terapeutów prowadzących zajęcia.

Uczestnicy tego wydarzenia podkreślali profesjonalność, autentyczność i wysoki poziom wykładów. Każdy z uczestników od tej pory jest bogatszy o podstawowe informacje na temat FAS i inaczej spojrzy na dziecko, u którego mogą wystąpić jego symptomy.

HK
materiały nadesłane

28-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)