REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Niedźwiedź z Polany ma się dobrze

POLANA / POWIAT BIESZCZADZKI. Rok temu za sprawą zdjęć i filmów zamieszczanych na portalach społecznościowych cała Polska żyła losami niedźwiedzia, który krążył w Polanie (Gmina Czarna) i jej okolicach. Podejrzewano, że może być chory. Zwierze zostało uśpione następnie zbadane i wywiezione w odludne tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Co się z nim dzieje?

– Niedźwiedź przez jakiś czas był obserwowany w miejscu, do którego został przewieziony – mówi dr. Przemysław Wasiak, zastępca dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

– W momencie, kiedy został uśpiony rozjaśniliśmy mu na grzbiecie sierść tak by móc go rozpoznać i łatwiej obserwować. Sierść z czasem ściemniała a niedźwiedź rozpoczął swoje nowe życie. Dlatego przez dłuższy czas nie mieliśmy o nim wiele informacji. Ostatnio nasz pracownik zaobserwował osobnika bardzo podobnego do tego z Polany. Podejrzewamy, że to właśnie ”nasz niedźwiedź”. Świadczyć może o tym to, że żeruje w okolicy miejsca, do którego został przewieziony oraz jego wiek – tłumaczy dyrektor.

Celem przewiezienia drapieżnika było całkowite odizolowanie od ludzi, którzy stanowili dla niego zagrożenie. Zdarzały się przypadki, gdy niedźwiedź był przez nich dokarmiany, robiono sobie z nim zdjęcia.

– Wierzymy, że niedźwiedź zaaklimatyzował się w nowym miejscu i ma się dobrze. Jesteś zadowoleni, że cała akcja zakończyła się sukcesem – dodaje dyrektor.

Według Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie na Podkarpaciu żyje około 200 niedźwiedzi. Głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim.

Foto: Wojtek Zatwarnicki / zdjęcie poglądowe

Foto: Wojtek Zatwarnicki

MZ

22-02-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)