REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Sianokosy na śródleśnych łąkach (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Na śródleśnych łąkach trwają sianokosy. Zebrane siano i sianokiszonka przeznaczone będą na zimową karmę dla zwierzyny, w tym również dla ponad 500 bieszczadzkich żubrów.

article

Leśne sianokosy rozpoczęły się początkiem czerwca. Głównym ich celem jest  utrzymanie mozaiki siedlisk i zapewnienie środowiska życia dla ptaków, gadów i zwierzyny korzystającej ze świeżego potrawu. Na skoszonych terenach częściej można spotkać polujące ptaki drapieżne: orła przedniego, orlika krzykliwego czy będącego sporą rzadkością błotniaka łąkowego.

Do koszenia przeznaczono ponad 1500 ha łąk i pastwisk, z czego skoszono już ponad 500 ha w nadleśnictwach Baligród, Bircza, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany.

article2

Specjalnie dla żubrów przygotowuje się ponad 100 tzw. balotów, czyli specjalnie opakowanych beli z sianokiszonką. Karma ta w razie cięższej zimy uzupełniana jest poprzez zakupy stosownie do potrzeb.

W kolejnych tygodniach skoszonych zostanie również kilkaset hektarów łąk, na których gniazdują derkacze – ptaki chronione, które zakończyły już swoje lęgi.

article3

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Foto: Emilia Baraniewicz, Tomasz Kałamarz, arch Nadl. Lutowiska

16-06-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)