REKLAMA
REKLAMA

Bieszczadzka Pracownia Ikon Krzyża Świętego organizuje warsztaty (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. „Spłynęła na nich wszystkich łaska i dar Boży, łaskawie udzielony przez jednego Człowieka Jezusa Chrystusa” – z tym mottem sanoczanka – Dorota Filip kilka miesięcy temu ruszyła z warsztatami pisania ikon wraz ze swoją pracownią, którą prowadzi od dwunastu lat. Działalność Bieszczadzkiej Pracowni Ikon Krzyża Świętego w Sanoku jest wielką promocją dla naszego miasta.

Prowadząc warsztaty, wernisaże i wystawy w miastach tzw. „ściany wschodniej” naszego kraju, jak i poza granicami, pracownia podtrzymuje tradycję ikonopisarską naszego regionu i promuje Sanok. Wieść o bieszczadzkiej pracowni w Sanoku rozchodzi się nie tylko na wschodzie, ale i w całej Polsce, ostatnio można było o niej usłyszeć w Panoramie, Gościu Niedzielnym i Teleekspresie. A czy my wiemy, czym zajmuje się Bieszczadzka Pracownia Ikon Krzyża Świętego w Sanoku? Pani Dorota Filip podzieliła się z nami historią swojej działalności.

DSC_0300

– Pisaniem ikon zajmuję się bez mała od osiemnastu lat, przez pierwsze kilka lat pracowałam w pracowni „Veraikon” ucząc się warsztatu i nabierając doświadczenia w tej materii. W 2006 roku zdobyłam się na odwagę i z Bożą pomocą założyłam własną pracownię. Powstała Bieszczadzka Pracownia Ikon Krzyża Świętego w Sanoku. Jedną z pierwszych ikon napisanych w pracowni była ikona Świętego Cyryla i Metodego, patronów Europy. Jest ona dla mnie potwierdzeniem Bożego błogosławieństwa. Ikona ta została ofiarowana Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI w Łagiewnikach w 2006 roku. Porzucenie dotychczasowej pracy i rozpoczęcie prywatnej działalności w Sanoku, wymagało ode mnie wiele odwagi i zaufania w Bogu, gdyż odczytywałam, że powstanie tej pracowni w Sanoku jest Bożą wolą. Po wykonaniu tego kroku mimo, że finansowo było bardzo ciężko, to cieszyłam się głębokim pokojem i znakami Bożej opieki. Ikony wędrowały nie tylko do wielu osób z kraju, ale i za granicę – do USA, Anglii, Włoch, Francji. Są już na Jamajce i w Medjugorie! Kilka ikon z pracowni zostało ofiarowanych polskim biskupom. Abp. Stanisław Dziwisz otrzymał na przykład ikonę Chrystusa Pantokratora. 7 czerwca 2014 roku ikona z Bieszczadzkiej Pracowni Ikon Krzyża Świętego w Sanoku została ofiarowana Prymasowi Polski abp. Wojciechowi Polakowi podczas ingresu.

11

Ikony nie są dla mnie jedynie sposobem na utrzymanie, choć rzeczywiście pisanie ikon to moja praca, ale są wyrazem mojej modlitwy za ludzi dla których piszę. Swoją działalnością włączam się w modlitwę Kościoła. Wciąż Bóg prowadzi mnie w zaufaniu do Niego każdego dnia. Swoją działalnością wpisuję się w miejsce, w którym mieszkam i pracuję. Sanok to miejscowość, w której tradycją historyczną jest ikono-pisanie i ikona jako taka. Mamy ikonę bieszczadzką, karpacką. Mamy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i ogromny zbiór ikon. Największą jednak satysfakcją dla mnie jest zadowolenie osób zamawiających ikony oraz to, że mogę wyjść do ludzi z darem modlitwy, który osoby zamawiające mogą kontemplować w ikonie. Będąc w pracy mogę się modlić przy ikonie, jest to dla mnie największy dar! W pracowni próbuję spojrzeć w niebo przez okno ikony, a światło płonących świec, zapach terpentyny i pigmentów przenosi mnie w świat dawnej mistycznej ikonografii, czegóż chcieć więcej. Cudowna praca!

3

Teraz po dwunastu latach modlitwy w pracowni, gdzie powstało już przez ten czas bardzo wiele dzieł, chciałabym wyjść z darem pisania ikon do ludzi i przekazywać go dalej. Mi został on przekazany przez świętej pamięci Panią Joannę Hasior. Był to mój mentor, bardzo pomocna osoba na drodze spotkania z ikoną, teraz ja chciałabym pomagać innym w poznawaniu tajników kanonicznego pisania ikony. Stąd pomysł, że pracownia podejmie nowe wyzwania uczestnicząc w organizowaniu warsztatów ikonopisarskich. Jest wiele osób w Polsce i poza nią zafascynowanych pięknem i mistyką ikony. Pracownia powstała z myślą o ludziach interesujących się ikoną, jej pięknem i głębią, pragnących ją zamówić, a później kontemplować. Przyszedł teraz czas być dzielić się swoim doświadczeniem i wyjść do ludzi, którzy sami chcą pisać i ofiarowywać swój dar modlitwy innym. Od ostatniego czasu przybywały do pracowni w Sanoku osoby, chcące skorzystać z mojego warsztatu. Gościłam pod swoim dachem siostry zakonne, jak i ludzi świeckich. Na warsztaty stacjonarne przybył do mnie ostatnio David Habeeb z Hajfy z Izraela. Myśl o rozpoczęciu warsztatów niestacjonarnych wypłynęła po prostu z potrzeby, ale osobą inspirującą do podjęcia tej działalności była Kamila Duduś, która menageruje wszystkie te wydarzenia, bez niej wiele z nich nie mogło by się odbyć – opowiada Dorota Filip.

4

Z artystką i jej twórczością można spotkać się praktycznie codziennie (poza niedzielą) w Bieszczadzkiej Pracowni Ikon Krzyża Świętego w Sanoku w godzinach od 9:00 – 18:00. Galeria i pracownia mieści się w budynku administracji Autosanu, przy ulicy Robotniczej 19. Artystka kieruje do czytelników serdeczne zaproszenie na wernisaż i spotkanie autorskie, które planowane są na 8 czerwca 2018 roku, w święto odpustowe Parafii Najświętszego Serca Jezusowego, przy której działa pracownia. Zainteresowanych sztuką pisania ikony zaprasza na warsztaty ikonopisarskie. Najbliższe odbędą się w Lublinie 19-22 kwietnia bieżącego roku.

plakat

Prezentujemy galerię przykładowych ikon autorstwa Doroty Filip:

21-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)