REKLAMA
REKLAMA

Czy z hal produkcyjnych Autosanu wyjadą wozy strażackie?

SANOK, WARSZAWA / PODKARPACIE. Jak donoszą ogólnopolskie media, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej prowadzi rozmowy w sprawie nowoczesnych, średnich samochodów ratowniczko-gaśniczych. Jedną z firm, która miałaby je wyprodukować, może być sanocki Autosan.

Komenda Główna PSP stawia na produkt polski, tańszy i dostosowany do realnych potrzeb strażaków. Nowe, średnie wozy ratowniczo-gaśnicze miałyby być tańsze niż ich odpowiedniki dotychczas używane przez strażaków. Ponadto byłyby niższe i w całości produkowane w kraju. Z kolei źródłem pieniędzy na ich zakup byłyby środki unijne oraz te z rządowego programu na modernizację służb mundurowych.

Pierwsze takie nowe pojazdy do poszczególnych jednostek trafiłyby jeszcze w 2018 roku.

Rozmowy z Jelczem i Autosanem nie są przypadkowe. Ten pierwszy od lat produkuje podwozia dla wojska. Z kolei sanocki Autosan , mimo perturbacji, realizuje zamówienie dla polskiej armii na autobusy. Czy ma też szansę na przygotowanie wozów ratowniczo-gaśniczych dla straży pożarnej?

Rozmowy w sprawie ewentualnej produkcji wozów ratowniczo-gaśniczych dla Państwowej Straży Pożarnej trwają od lipca ubiegłego roku – mówi Michał Stachura, prezes Autosanu.

Obecnie sanocka fabryka powoli wraca do formy. Realizuje różne zamówienia na autobusy, głównie dla samorządów, a co za tym idzie, nieodzowne są kolejne ręce do pracy, szczególnie jeśli do harmonogramu zamówień dołączy produkcja sprzętu dla straży pożarnej.

Każda działalność pozwalająca dywersyfikować źródła przychodu oraz poszerzać portfolio oferowanych produktów jest dla Autosanu bardzo cenna. Nie wiem kiedy nastąpi finał prowadzonych rozmów i w jakim momencie będzie można ruszyć z ewentualną produkcją. Mam świadomość, że pierwsze samochody do jednostek PSP miałyby trafić jeszcze w tym roku, natomiast w tym momencie nie jestem w stanie przewidzieć jaki będzie finał podjętej inicjatywy. Na bieżąco analizujemy ryzyka i ewentualne korzyści oraz prowadzimy rozmowy w tej sprawie – kwituje prezes.

14

Wozy strażackie, zdjęcie poglądowe

10-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)