REKLAMA

DZISIAJ: Wzmożone kontrole policji. Wyłapują kierowców rozmawiających przez telefon

PODKARPACIE. Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY”, koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Mają one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że zakaz korzystania z telefonu, który trzymamy w ręku, dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, a więc również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie SMS-ów, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp.

W sytuacji, gdy nie możemy obejść się bez telefonu bo np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy wówczas wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

Aktualnie Policja prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Patrz i słuchaj”, jej celem jest przypominanie, że telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Policyjne działania pn. „Telefony” wpisują się w cele prowadzonej akcji.

(BRD KGP/ mw)

źródło: KWP w Rzeszowie

 

18-09-2018


Tymczasowe wyłączenie możliwości dodawania komentarzy w związku z obowiązującą ciszą wyborczą.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Jola2018-09-18 12:03:21
0 0
Kto bogatemu zabroni rozmawiałam, rozmawiam i będę rozmawiać przez telefon. Mam szybę przez którą mnie nie widać, więc niech sobie namierzają.
..2018-09-18 12:03:56
0 0
jeszcze gówniarzy co w sluchawkach na uszach z tablecikach wchodza jak swiete krowy na pasy dla pieszych nie patrzac ani w lewo ani w prawo
Do Joli2018-09-18 14:02:31
0 0
Jak masz ciemne szybki to sprawdza czy aby nie są za ciemne i jeśli będą to jeszcze dowodzik zabiorą. A buractwo gadające przez komórki należy karać i to surowo. Nie raz widzę buraka w dobrym samochodzie który wyposażony jest w system głośnomówiący trzymającego telefon przy uchu. A co do policji to coś słabo działają . Przez cały Sanok jechał służbowy samochód PGNiG którego kierowca gadał przez telefon ....
Alina2018-09-18 15:44:59
0 0
Pierwsze niech sami przestaną tak robić , zwłaszcza policja Leska !!!!!!
Jola2018-09-18 15:48:03
0 0
Jak jesteś taki mądry, to powiedz jak ten zestaw włączyć!
Var2018-09-18 18:55:12
0 0
Mijalem chyba z 5 kierowcow w ciagu 10 min z tel przy uchu w okolicy srogowa glownie kobiety