REKLAMA

DZISIAJ: Wzmożone kontrole policji. Wyłapują kierowców rozmawiających przez telefon

PODKARPACIE. Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY”, koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Mają one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że zakaz korzystania z telefonu, który trzymamy w ręku, dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, a więc również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie SMS-ów, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp.

W sytuacji, gdy nie możemy obejść się bez telefonu bo np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy wówczas wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

Aktualnie Policja prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Patrz i słuchaj”, jej celem jest przypominanie, że telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Policyjne działania pn. „Telefony” wpisują się w cele prowadzonej akcji.

(BRD KGP/ mw)

źródło: KWP w Rzeszowie

 

18-09-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Jola2018-09-18 12:03:21
0 0
Kto bogatemu zabroni rozmawiałam, rozmawiam i będę rozmawiać przez telefon. Mam szybę przez którą mnie nie widać, więc niech sobie namierzają.
..2018-09-18 12:03:56
0 0
jeszcze gówniarzy co w sluchawkach na uszach z tablecikach wchodza jak swiete krowy na pasy dla pieszych nie patrzac ani w lewo ani w prawo
Do Joli2018-09-18 14:02:31
0 0
Jak masz ciemne szybki to sprawdza czy aby nie są za ciemne i jeśli będą to jeszcze dowodzik zabiorą. A buractwo gadające przez komórki należy karać i to surowo. Nie raz widzę buraka w dobrym samochodzie który wyposażony jest w system głośnomówiący trzymającego telefon przy uchu. A co do policji to coś słabo działają . Przez cały Sanok jechał służbowy samochód PGNiG którego kierowca gadał przez telefon ....
Alina2018-09-18 15:44:59
0 0
Pierwsze niech sami przestaną tak robić , zwłaszcza policja Leska !!!!!!
Jola2018-09-18 15:48:03
0 0
Jak jesteś taki mądry, to powiedz jak ten zestaw włączyć!
Var2018-09-18 18:55:12
0 0
Mijalem chyba z 5 kierowcow w ciagu 10 min z tel przy uchu w okolicy srogowa glownie kobiety