REKLAMA
REKLAMA

Ferie w wojsku. Czy to możliwe?

SANOK, REGION / PODKARPACIE. Myślisz o służbie wojskowej? Chciałbyś wstąpić w szeregi „Terytorialsów”, ale nie chcesz rezygnować z nauki na korzyść szkolenia podstawowego? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy projekt „Ferie z WOT”, dzięki któremu uczniowie i studenci bezkolizyjnie odbędą 16-to dniowe szkolenie podstawowe.

Początek lutego to okres międzysemestralny i przerwy w nauce. W tym roku 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, postanowiła zorganizować specjalną edycję dedykowaną dla nich szkoleń podstawowych.

Szkolenie wojskowe organizowane podczas ferii zimowych to zupełnie nowa oferta Wojsk Obrony Terytorialnej, która jest kierowana przede wszystkim do uczniów szkół średnich i studentów.
Jak zaznacza dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław KUKUŁA.

– Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować.

 

 

Pierwsze szkolenie na Podkarpaciu w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się już 9 lutego 2019 r., a zakończy 24 lutego uroczysta przysięgą.

Dopasowanie terminu szkolenia do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok).

W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.
W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub wniosek o powołanie do służby w ramach terytorialnej służby wojskowej złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

por. Witold SURA

rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Zdjęcia: DWOT

14-12-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Ha ha ha 2018-12-14 20:22:40
0 0
Zróbcie szkolenie przez Internet zeby suma armii Antka sie zgadzała
przyjemne z pożytecznym - przynajmniej będą wiedzieć jak karabin przeładować2018-12-14 20:26:22
0 0
- TYLKO ŻEBY NIE CHCIELI BYć MIĘSEM ARMATNIM W PEJSATEJ WOJNIE I MIELI ROZUM
Pro Patria2018-12-14 23:56:05
0 0
Bardzo proszę o niepisanie nieprzemyślanych wypowiedzi o wojsku , nie mając 'zielonego'' pojęcia o szkoleniu żołnierzy WOT. Dyletanci, nie powinni wypowiadać się na tematy,które są im obce, lub zbyt trudne z powodu braku wiedzy merytorycznej w dziedzinie obronności ,czy niechęci do Państwa, lub władzy..Pisanie czegokolwiek,aby zaistnieć na forum, tylko ośmiesza negatywnie piszących w oczach tych, którzy o wojsku wiele wiedzą i sprawy Ojczyzny oraz bezpieczeństwa ludzi w sytuacjach ekstremalnych nie są i nie będą im obojętne. Każdy rozsądny obywatel, powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu obronności, dlatego szkolenie jest dobrem wspólnym, które jest nieodzowne w trwaniu naszego Państwa i naszej wolności.Wolność i niepodległość to konsekwencja ,miłości Ojczyzny,,troski o rodzinę,swoje dzieci i przyszłe pokolenia Polaków.Pozdrawiam.
Trącisz Adolfem2018-12-15 10:53:43
0 0
pro partia, wojsko znam koszty patriotyzmu płacone przez sieroty też, dlatego piszę, jak najdalej od polityków ich rojeń czy strachów przed społeczeństwem .Kłania się Makaron tłumiący w dzisiejszym dniu w imię ##demokracji##Francuskie społeczeństwo.ZOMO czy jak tam dzisiaj się nazywacie to narzędzie kacyków przy żłobie tak było jest i będzie.
Zgred2018-12-15 11:03:24
0 0
Moim zdaniem świetna sprawa, szkoda, że gdy ja byłem młody nie było takich rzeczy, 2 tygodniowa przygoda z wojskiem, kto by nie chciał ?...
@Trącisz Adolfem2018-12-15 11:07:04
0 0
Trącisz lewakiem.
wiarus2018-12-16 14:59:14
0 0
w dwa tygodnie szkolenia to Putin napewno trzesie porkami.
swzejk2018-12-16 15:01:08
0 0
mam nadzieje ze ich naucza jak uzywac zelazko i trzymac porzadek w swoich pomieszczeniach
6 Pomorska2019-01-13 16:18:11
0 0
Pewnie że możliwe, ci harcerze mają cały czas ferie. Szit a nie wojsko, marnotrawienie kasy na tych przebierańców.