REKLAMA
REKLAMA

GRANICA: Kolejne próby wjazdu do Polski z fałszywymi dokumentami

GRANICA / PODKARPACIE. W ubiegłym tj. 2017 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali prawie 900 fałszywych dokumentów. Wśród nich najwięcej było, bo aż 280, paszportów z podrobionymi odciskami stempli kontroli granicznej.

W pierwszych dniach nowego roku funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli kolejne fałszywe dokumenty, którymi posłużyli się podróżni na podkarpackich przejściach granicznych. Wczoraj tj. 3 stycznia w ciągu jednego dnia zatrzymano trzy takie dokumenty – wszystkie należały do obywateli Ukrainy.

Na przejściu granicznym w Korczowej zabezpieczono podrobione prawo jazdy. Dokument, który rzekomo uprawniał do kierowania wszystkiego rodzaju pojazdami, miał służyć obywatelowi Ukrainy do znalezienia pracy w Polsce w charakterze kierowcy. Również na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymano wczoraj, podrobione oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy. Ukrainiec posłużył się nim wcześniej w konsulacie w celu wyłudzenia wizy pracowniczej, umożliwiającej wjazd na teren Polski. Natomiast na przejściu granicznym w Budomierzu funkcjonariusze SG zabezpieczyli dowód rejestracyjny, w którym znajdowała się fałszywa pieczęć badania technicznego pojazdu. Wszyscy obywatele Ukrainy usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa posłużenia się fałszywymi dokumentami, grozi im za to kara pozbawienia wolności.

Do ciekawego zdarzenia dotyczącego ujawnienia fałszywych dokumentów doszło kilka dni wcześniej w Korczowej, gdzie do odprawy granicznej na kierunku wjazdowym do Polski zgłosił się obywatel Nigerii. Mężczyzna przedstawił paszport, w którym umieszczona była wiza Schengen, wydana przez władze konsularne Niemiec. W trakcie analizy dokumentu funkcjonariusze SG stwierdzili, że wiza została przerobienia w kilku miejscach, zmieniono m.in: datę wydania wizy oraz datę jej ważności ale także imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Fałszerstwo miało umożliwić Nigeryjczykowi wjazd na terytorium Unii Europejskiej.

Obywatel Nigerii przyznał się do zarzucanego mu czynu fałszerstwa dokumentu za co został skazany na karę ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby dwóch lat. Ponadto mężczyzna otrzymał decyzję o odmowie wjazdu na teren Polski.

14-127956

Źródło: BiOSG

05-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)