REKLAMA
REKLAMA

LIPIŃSKIEGO: „Dlaczego nie ma ścieżki rowerowej, jak w każdym normalnym mieście?”. Rzecznik GDDKiA: „To remont, nie wykonujemy nowych inwestycji” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Trwa remont ulic: Lipińskiego, Kolejowej i Lwowskiej. Drogowcy poprawiają nawierzchnię jezdni oraz chodników. Nasi Czytelnicy z nadzieja pytają, czy tak szeroko zakrojone prace pozwolą również na wybudowanie ścieżki rowerowej.

Funkcjonują one w każdym, normalnym mieście, dlaczego u nas miałoby ich nie być? – piszą do redakcji. Niestety, ta część inwestycji nie wchodzi w grę.
Trwają remonty na wspomnianych ulicach. Zatem odświeżamy je, nie budujemy nowych obiektów – podkreśla Joanna Rarus, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Rzeszowie.

Przypomnijmy, że remont ulic: Lipińskiego, Kolejowej i Lwowskiej opiewa na kwotę blisko 5 mln złotych
Sfatygowane drogi w końcu doczekały się odświeżenia. Remont realizuje firma Strabag Sp. z o.o. Wspomniane trasy zostaną gruntownie odnowione na odcinkach: Lwowska, Kolejowa (od km 0+000 do km 0+775) oraz Lipińskiego (od km 0+775 do km 1+758).

Umowa na wykonanie tego zadania została podpisana w październiku ubiegłego roku. Zgodnie z planem wszelkie prace mają zostać wykonane do września 2018 r. Z kolei okres gwarancji wynosi 60 miesięcy.

Warto powiedzieć jakie roboty zostaną zrealizowane w ramach tego zadania. Są to: odtworzeniu trasy i punktów wysokościowych, roboty rozbiórkowe, ziemne (wykopy, nasypy), odwodnienia korpusu drogowego, wykonanie frezowania nawierzchni, podbudów, nawierzchni, prace wykończeniowe, oznakowanie dróg i urządzeń bezpieczeństwa ruchu, a także wykonanie elementów ulic.

W tej gamie przedsięwzięć nie ma niestety nic o ścieżkach rowerowych. Coraz częściej pytają o nie nasi Czytelnicy

30foto

Dlaczego nie ma ścieżki rowerowej, jak w każdym normalnym mieście? Kto o tym zadecydował?

Z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii zwróciliśmy się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych Autostrad oddział w Rzeszowie

Prace, które prowadzone są na ul. Lipińskiego w Sanoku finansowane są z bieżących środków budżetowych i polegają na remoncie. Oznacza to, że w ramach prowadzonych robót nie są wykonywane nowe inwestycje tylko remont nawierzchni ulicy w ciągu DK84, remont nawierzchni chodnika i remont kanalizacji deszczowej – wymienia Joanna Rarus.

Każdy nowy element infrastruktury, który zostałby wykonany, wiązałby się ze zmianą finansowania z innego źródła, wydłużeniem procedury przygotowania i niewątpliwie podniesieniem kosztów. Nie ma także gwarancji, że na nowe zadanie inwestycyjne Oddział otrzymałby zapewnienie finansowania. Dlatego też tut. Oddział postanowił przeznaczyć dostępne środki finansowe na poprawę bezpieczeństwa pieszych jak i poprawę komfortu jazdy kierowców, realizując remont ul. Lipińskiego – precyzuje rzecznik.

Zatem rowerzyści będą musieli sobie radzić, korzystając z jezdni. Tymczasem wszyscy użytkownicy tych tras muszą uzbroić się w cierpliwość. W godzinach szczytu, na ul. Kolejowej, Lipińskiego i Lwowskiej mogą tworzyć się spore korki. Dodatkowo gdzieniegdzie, w zależności od potrzeb, drogowcy ustawiają właściwe oznaczenia i znaki, bądźmy rozważni i ostrożni!

17-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)