REKLAMA
REKLAMA

Miliony na remonty mostów w Bieszczadach (FILM, ZDJĘCIA)

Miliony na remonty mostów w Bieszczadach (FILM, ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 2,7 mln złotych – to kwota jaka zostanie przeznaczona na remont siedmiu mostów w Bieszczadach. Dziś, w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie marszałek Władysław Ortyl podpisał porozumienia na realizację tych zadań.

Porozumienia zostały podpisane między Województwem Podkarpackim a nadleśnictwami: Baligród, Komańcza, Lutowiska i Ustrzyki Dolne. W wyniku zawartych porozumień nadleśnictwa będą partycypować w kosztach remontu obiektów mostowych. Kwota jaka zostanie przekazana przez nich na ten cel to około 10 procent wartości remontu, reszta będzie pochodzić z budżetu województwa podkarpackiego.

W Krośnie marszałek Władysław Ortyl odczytał list skierowany na tę okoliczność od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, po czym podzielił się swoimi refleksjami na temat podpisywanych umów:

W 2015 roku zastanawialiśmy się jak rozwiązać problem modernizacji bieszczadzkich mostów. Wtedy udało nam się znaleźć rozwiązanie w postaci montażu finansowego, na który składają się środki z budżetu województwa i z poszczególnych nadleśnictw. […] Te osiem mostów, które zostały wyremontowane pokazuje, że ten mechanizm działa dobrze, a siedem kolejnych jest swoistym sukcesem. Dlatego chcemy żeby ten postęp w dalszym ciągu miał miejsce. Myślę, że to tempo powinno jeszcze wzrosnąć, tak abyśmy mogli w przeciągu trzech, czterech lat zakończyć remonty wszystkich tych mostów – powiedział marszałek.

W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści.

Dzięki podpisanym porozumieniom zostaną odtworzone pierwotne parametry mostów w Czarnej, Jabłonkach, Smolniku (2 mosty) oraz w miejscowościach Bystre i Żłobek (2 mosty).

Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacka obecna na podpisaniu umów zwróciła uwagę na to, jak ważne są inwestycje w modernizację komunikacji drogowej:

Dla nas – mieszkańców Podkarpacia niezwykle ważną sprawą są ułatwienia komunikacyjne, które są możliwe tylko dzięki dobrej infrastrukturze drogowej. Dbamy o to wszyscy, zarówno władze rządowe, jak i samorządowe. Staramy się aby realizowane programy wpływały na poprawę infrastruktury drogowej także tej części województwa gdzie teraz jesteśmy. Dlatego z wielkim uznaniem należy przyjąć działania Samorządu Województwa Podkarpackiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zmierzające do tego, aby w sposób systemowy zapewnić poprawę stanu mostów i przepraw, które od zawsze budziły spore emocje – powiedziała wojewoda.

Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie nie kryła zadowolenia z faktu dotychczasowej współpracy z samorządem województwa:

W latach 2016-2017 w Bieszczadach wyremontowaliśmy wspólnie 8 mostów, w tym roku kolejne 7 zostanie wyremontowanych. To odpowiedź na problem związany z ograniczeniem nośności tonażowej mostów na skutek złego stanu technicznego. Dlatego w 2015 roku wspólnie z marszałkiem województwa postanowiliśmy przystąpić do jak najszybszego remontu bieszczadzkich mostów. To dzieło nam się udaje – powiedziała z zadowoleniem dyrektor.

W obszarze Bieszczadów już od kilku lat jest sukcesywnie udrażniany korytarz transportowy. Od 2016 roku w kosztach związanych z modernizacją uczestniczą Nadleśnictwa, na terenie których znajdują się mosty. Dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych w ciągu dwóch lat udało się odnowić osiem obiektów.

Na drogach wojewódzkich w rejonie Bieszczadów zlokalizowanych jest ponad 120 obiektów mostowych, z czego 59 wciąż wymaga naprawy. Powstały jeszcze w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia. Ze względu na pogarszający się stan techniczny na wielu z nich wprowadzone zostały ograniczenia.

To nie jedyne inwestycje realizowane w obszarze Bieszczadów. Samorząd województwa stawia głównie na zwiększenie dostępności komunikacyjnej w tym niezwykle atrakcyjnym rejonie województwa. Już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę mocno użytkowanej przez turystów drogi wojewódzkiej na odcinku Hoczew – Polańczyk. Istotną inwestycją będzie także budowa drogi wojewódzkiej nr 886 na odcinku między obwodnicą Sanoka a drogą krajową nr 28, realizowana przy współudziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. W kontekście zwiększenia dostępności komunikacyjnej Bieszczadów niezwykle ważna będzie także budowa podkarpackiego odcinka drogi ekspresowej S19, a także rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 897 na odcinku Tylawa – Daliowa, które szerzej otworzą Bieszczady na turystów.

Ponadto w ramach RPO WP na terenie Bieszczadów realizowanych jest wiele innych ważnych projektów, jak chociażby budowa zintegrowanego systemu e-usług publicznych na terenie Gminy Sanok, czy inwestycje z zakresu infrastruktury związanej z ochroną środowiska, jak chociażby budowa oczyszczalni ścieków w Birczy i w Solinie.

Tekst i fot.: D. Kozik
Video: S. Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP

04-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)