REKLAMA
REKLAMA

Miliony na remonty mostów w Bieszczadach (FILM, ZDJĘCIA)

Miliony na remonty mostów w Bieszczadach (FILM, ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 2,7 mln złotych – to kwota jaka zostanie przeznaczona na remont siedmiu mostów w Bieszczadach. Dziś, w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie marszałek Władysław Ortyl podpisał porozumienia na realizację tych zadań.

Porozumienia zostały podpisane między Województwem Podkarpackim a nadleśnictwami: Baligród, Komańcza, Lutowiska i Ustrzyki Dolne. W wyniku zawartych porozumień nadleśnictwa będą partycypować w kosztach remontu obiektów mostowych. Kwota jaka zostanie przekazana przez nich na ten cel to około 10 procent wartości remontu, reszta będzie pochodzić z budżetu województwa podkarpackiego.

W Krośnie marszałek Władysław Ortyl odczytał list skierowany na tę okoliczność od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, po czym podzielił się swoimi refleksjami na temat podpisywanych umów:

W 2015 roku zastanawialiśmy się jak rozwiązać problem modernizacji bieszczadzkich mostów. Wtedy udało nam się znaleźć rozwiązanie w postaci montażu finansowego, na który składają się środki z budżetu województwa i z poszczególnych nadleśnictw. […] Te osiem mostów, które zostały wyremontowane pokazuje, że ten mechanizm działa dobrze, a siedem kolejnych jest swoistym sukcesem. Dlatego chcemy żeby ten postęp w dalszym ciągu miał miejsce. Myślę, że to tempo powinno jeszcze wzrosnąć, tak abyśmy mogli w przeciągu trzech, czterech lat zakończyć remonty wszystkich tych mostów – powiedział marszałek.

W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści.

Dzięki podpisanym porozumieniom zostaną odtworzone pierwotne parametry mostów w Czarnej, Jabłonkach, Smolniku (2 mosty) oraz w miejscowościach Bystre i Żłobek (2 mosty).

Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacka obecna na podpisaniu umów zwróciła uwagę na to, jak ważne są inwestycje w modernizację komunikacji drogowej:

Dla nas – mieszkańców Podkarpacia niezwykle ważną sprawą są ułatwienia komunikacyjne, które są możliwe tylko dzięki dobrej infrastrukturze drogowej. Dbamy o to wszyscy, zarówno władze rządowe, jak i samorządowe. Staramy się aby realizowane programy wpływały na poprawę infrastruktury drogowej także tej części województwa gdzie teraz jesteśmy. Dlatego z wielkim uznaniem należy przyjąć działania Samorządu Województwa Podkarpackiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zmierzające do tego, aby w sposób systemowy zapewnić poprawę stanu mostów i przepraw, które od zawsze budziły spore emocje – powiedziała wojewoda.

Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie nie kryła zadowolenia z faktu dotychczasowej współpracy z samorządem województwa:

W latach 2016-2017 w Bieszczadach wyremontowaliśmy wspólnie 8 mostów, w tym roku kolejne 7 zostanie wyremontowanych. To odpowiedź na problem związany z ograniczeniem nośności tonażowej mostów na skutek złego stanu technicznego. Dlatego w 2015 roku wspólnie z marszałkiem województwa postanowiliśmy przystąpić do jak najszybszego remontu bieszczadzkich mostów. To dzieło nam się udaje – powiedziała z zadowoleniem dyrektor.

W obszarze Bieszczadów już od kilku lat jest sukcesywnie udrażniany korytarz transportowy. Od 2016 roku w kosztach związanych z modernizacją uczestniczą Nadleśnictwa, na terenie których znajdują się mosty. Dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych w ciągu dwóch lat udało się odnowić osiem obiektów.

Na drogach wojewódzkich w rejonie Bieszczadów zlokalizowanych jest ponad 120 obiektów mostowych, z czego 59 wciąż wymaga naprawy. Powstały jeszcze w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia. Ze względu na pogarszający się stan techniczny na wielu z nich wprowadzone zostały ograniczenia.

To nie jedyne inwestycje realizowane w obszarze Bieszczadów. Samorząd województwa stawia głównie na zwiększenie dostępności komunikacyjnej w tym niezwykle atrakcyjnym rejonie województwa. Już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę mocno użytkowanej przez turystów drogi wojewódzkiej na odcinku Hoczew – Polańczyk. Istotną inwestycją będzie także budowa drogi wojewódzkiej nr 886 na odcinku między obwodnicą Sanoka a drogą krajową nr 28, realizowana przy współudziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. W kontekście zwiększenia dostępności komunikacyjnej Bieszczadów niezwykle ważna będzie także budowa podkarpackiego odcinka drogi ekspresowej S19, a także rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 897 na odcinku Tylawa – Daliowa, które szerzej otworzą Bieszczady na turystów.

Ponadto w ramach RPO WP na terenie Bieszczadów realizowanych jest wiele innych ważnych projektów, jak chociażby budowa zintegrowanego systemu e-usług publicznych na terenie Gminy Sanok, czy inwestycje z zakresu infrastruktury związanej z ochroną środowiska, jak chociażby budowa oczyszczalni ścieków w Birczy i w Solinie.

Tekst i fot.: D. Kozik
Video: S. Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP

04-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)