REKLAMA
REKLAMA

Nadchodzi „Wielkie zimno”. W filmie plenery bieszczadzkie i Beskidu Niskiego (ZDJĘCIA, VIDEO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE Dziś na ekrany kin wchodzi film kręcony w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.


W marcu 2016 roku zakończono zdjęcia do francusko-belgijsko-polskiej koprodukcji „Wielkie Zimno” w reżyserii Gérarda Pautonnier. Międzynarodowa ekipa w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i w Krakowie spędziła 23 dni.

W Bieszczadach zdjęcia kręcone były m.in. w Polanie, Ustrzykach Dolnych, Solinie i Czarnej. „Wielkie Zimno” (oryg. „Les affaires reprennent”) to debiut pełnometrażowy francuskiego twórcy Gérarda Pautonnier. Scenariusz na podstawie książki „Edmond Ganglion i Syn” Joëla Egloffa został napisany przez reżysera i autora powieści. W obsadzie znaleźli się znani we Francji i Belgii aktorzy: Jean-Pierre Bacri („Gusta i guściki”, „Popatrz na mnie”, „Książę z nie tej bajki”); Olivier Gourmet („Obietnica”, „Syn”); oraz Arthur Dupond („Bus Palladium”).

wielkie zimno fot w zatwarnicki (3)

– W małym, opustoszałym miasteczku, w samym środku mroźnej zimy z braku klientów podupada zakład pogrzebowy Edmonda Zwecka – zdradza fabułę filmu Agnieszka Wasiak, producentka filmowa z Lava Films. – Przedsiębiorstwo ma już jedynie dwóch pracownikówGeorges’a, który jest prawą ręką właściciela oraz Eddiego, młodego asystenta, który dopiero uczy się zawodu. Pewnego ranka niespodziewane wydarzenie przywraca Edmondowi nadzieję – do zakładu trafiają, bowiem klienci z nieboszczykiem. Georges i Eddie dostają za zadanie poprowadzenie konwoju pogrzebowego i dostarczenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Kiedy jednak karawan gubi drogę, zlokalizowanie cmentarza okazuje się niemożliwe, a do tego konwój rozbija się na drodze – ich podróż przeradza się w nieoczekiwany koszmar, który może wskrzesić nawet zmarłego… – dodaje producentka nie chcąc zdradzić całej historii. Część kluczowych scen została zrealizowana w Polanie.

wielkie zimno fot w zatwarnicki (2)

Reżyserem jest Gérard Pautonnier, dla którego to debiut pełnometrażowy. Scenariusz napisali Gérard Pautonnier i Joël Egloff, na podstawie książki „Edmond Ganglion & Syn”.

Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków obcych. Ukazała się w wielu krajach, w tym i w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego. To czarny francuski humor. Film powstał w koprodukcji francusko-belgijsko-polskiej (Elzévir Films, Lava Films (Polska), Panach Production et La Compagnie Cinématographique). W główne rolę wcielają się aktorzy z Francji i Belgi: Jean-Pierre Bacri, Olivier Gourmet i Arthur Dupond.

wielkie zimno fot w zatwarnicki (1)

Jean-Pierre Bacri jest popularnym francuskim aktorem, znanym polskiej publiczności z filmów – Agnès Jaoui takich jak: „Gusta i guściki” (2000), „Popatrz na mnie” (2004), „Opowieść w deszczu” (2008), „Książę z nie tej bajki” (2013). Bacri jest wielokrotnym laureatem nagrody Cezara oraz nagrody za najlepszy scenariusz do filmu „Popatrz na mnie” na Festiwalu w Cannes (2004).
Olivier Gourmet to belgijski aktor o europejskim uznaniu, powszechnie znany z filmów Jean-Pierre’a i Luca Dardenne’ow. To właśnie bracia Dardenne odkryli jego talent w 1996 roku obsadzając go w filmie „Obietnica”. Od tego czasu aktor gra w większości filmów tego duetu reżyserskiego. Aktor zdobył dwukrotnie nagrodę za najlepsza role męską na Festiwalu filmowym w Cannes z role w filmie „Rosetta” (1999) oraz „Syn” (2002). Arthur Dupond to młody i wszechstronnie utalentowany aktor, który jest nadzieją francuskiego kina. Ma już na swoim koncie ponad trzydzieści ról w filmach pełnometrażowych. W 2011 roku był nominowany do nagrody Cezara za odkrycie roku w filmie Bus Palladium Christophera Thompsona.

ZOBACZ ZWIASTUN:

ŹRÓDŁO: Solopan1Polska YouTube

MZ

Fot. Wojtek Zatwarnicki

09-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)