REKLAMA
REKLAMA

Nadchodzi „Wielkie zimno”. W filmie plenery bieszczadzkie i Beskidu Niskiego (ZDJĘCIA, VIDEO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE Dziś na ekrany kin wchodzi film kręcony w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.


W marcu 2016 roku zakończono zdjęcia do francusko-belgijsko-polskiej koprodukcji „Wielkie Zimno” w reżyserii Gérarda Pautonnier. Międzynarodowa ekipa w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i w Krakowie spędziła 23 dni.

W Bieszczadach zdjęcia kręcone były m.in. w Polanie, Ustrzykach Dolnych, Solinie i Czarnej. „Wielkie Zimno” (oryg. „Les affaires reprennent”) to debiut pełnometrażowy francuskiego twórcy Gérarda Pautonnier. Scenariusz na podstawie książki „Edmond Ganglion i Syn” Joëla Egloffa został napisany przez reżysera i autora powieści. W obsadzie znaleźli się znani we Francji i Belgii aktorzy: Jean-Pierre Bacri („Gusta i guściki”, „Popatrz na mnie”, „Książę z nie tej bajki”); Olivier Gourmet („Obietnica”, „Syn”); oraz Arthur Dupond („Bus Palladium”).

wielkie zimno fot w zatwarnicki (3)

– W małym, opustoszałym miasteczku, w samym środku mroźnej zimy z braku klientów podupada zakład pogrzebowy Edmonda Zwecka – zdradza fabułę filmu Agnieszka Wasiak, producentka filmowa z Lava Films. – Przedsiębiorstwo ma już jedynie dwóch pracownikówGeorges’a, który jest prawą ręką właściciela oraz Eddiego, młodego asystenta, który dopiero uczy się zawodu. Pewnego ranka niespodziewane wydarzenie przywraca Edmondowi nadzieję – do zakładu trafiają, bowiem klienci z nieboszczykiem. Georges i Eddie dostają za zadanie poprowadzenie konwoju pogrzebowego i dostarczenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Kiedy jednak karawan gubi drogę, zlokalizowanie cmentarza okazuje się niemożliwe, a do tego konwój rozbija się na drodze – ich podróż przeradza się w nieoczekiwany koszmar, który może wskrzesić nawet zmarłego… – dodaje producentka nie chcąc zdradzić całej historii. Część kluczowych scen została zrealizowana w Polanie.

wielkie zimno fot w zatwarnicki (2)

Reżyserem jest Gérard Pautonnier, dla którego to debiut pełnometrażowy. Scenariusz napisali Gérard Pautonnier i Joël Egloff, na podstawie książki „Edmond Ganglion & Syn”.

Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków obcych. Ukazała się w wielu krajach, w tym i w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego. To czarny francuski humor. Film powstał w koprodukcji francusko-belgijsko-polskiej (Elzévir Films, Lava Films (Polska), Panach Production et La Compagnie Cinématographique). W główne rolę wcielają się aktorzy z Francji i Belgi: Jean-Pierre Bacri, Olivier Gourmet i Arthur Dupond.

wielkie zimno fot w zatwarnicki (1)

Jean-Pierre Bacri jest popularnym francuskim aktorem, znanym polskiej publiczności z filmów – Agnès Jaoui takich jak: „Gusta i guściki” (2000), „Popatrz na mnie” (2004), „Opowieść w deszczu” (2008), „Książę z nie tej bajki” (2013). Bacri jest wielokrotnym laureatem nagrody Cezara oraz nagrody za najlepszy scenariusz do filmu „Popatrz na mnie” na Festiwalu w Cannes (2004).
Olivier Gourmet to belgijski aktor o europejskim uznaniu, powszechnie znany z filmów Jean-Pierre’a i Luca Dardenne’ow. To właśnie bracia Dardenne odkryli jego talent w 1996 roku obsadzając go w filmie „Obietnica”. Od tego czasu aktor gra w większości filmów tego duetu reżyserskiego. Aktor zdobył dwukrotnie nagrodę za najlepsza role męską na Festiwalu filmowym w Cannes z role w filmie „Rosetta” (1999) oraz „Syn” (2002). Arthur Dupond to młody i wszechstronnie utalentowany aktor, który jest nadzieją francuskiego kina. Ma już na swoim koncie ponad trzydzieści ról w filmach pełnometrażowych. W 2011 roku był nominowany do nagrody Cezara za odkrycie roku w filmie Bus Palladium Christophera Thompsona.

ZOBACZ ZWIASTUN:

ŹRÓDŁO: Solopan1Polska YouTube

MZ

Fot. Wojtek Zatwarnicki

09-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)