REKLAMA
REKLAMA

Nie tylko na poligonie. Sportowe osiągnięcia terytorialsów (ZDJĘCIA)

REGION / PODKARPACIE. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej kolejny raz pokazali, że są sprawni i dobrze wyszkoleni. Uczestniczą regularnie w szkoleniach rotacyjnych organizowanych w weekend przynajmniej raz w miesiącu. Z każdym dniem ćwiczeń zostają zasileni w kolejną porcję wiedzy, umiejętności i narzędzia, które będą mogli wykorzystać dla ratowania zdrowia i życia ludzi w swoich małych ojczyznach.

Ci młodzi ochotnicy to również osoby, które w sytuacjach kryzysowych, klęsk żywiołowych i nieszczęśliwych wypadkach będą zawsze najbliżej nas i na ich pomoc będziemy mogli liczyć o każdej porze dnia i nocy.

Oprócz obowiązków zawodowych, rodzinnych czy służbowych potrafią również znaleźć czas na podnoszenie sprawności fizycznej. Realizując swoje hobby, uprawiają różne dyscypliny sportowe, jednocześnie uczestnicząc w organizowanych turniejach czy zawodach sportowych różnych szczebli. Biorąc udział w tego typu przedsięwzięciach „Terytorialsi” z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej godnie reprezentują podkarpacką brygadę sięgając po najwyższe trofea. Dzięki naszym żołnierzom o stolicy Podkarpacia słyszy cała Polska.

Ostatnie osiągnięcia naszych żołnierzy to:

Szeregowy Alan BIAŁY – uprawia kickboxing
Od maja 2017 r. jest żołnierzem 31. Batalionu Lekkiej Piechoty z Rzeszowa, który wchodzi w skład pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

W połowie października br. brał udział w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w kickboxingu organizowanych przez Akademię Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

W kategorii – 86 kg formuła K1 – rules – zdobył mistrzostwo Polski wygrywając wszystkie swoje walki. W zawodach brało udział ponad 200 zawodników z różnych służb mundurowych.

Kickboxing trenuje od 2010 roku w klubie „Gracie Barra” Rzeszów, jest Mistrzem Polski Służb Mundurowych w K1 (kickboxing) organizowanym we Wrocławiu przez DSF kickboxing challenge. Jest również brązowym medalistą mistrzostw Polski w kickboxingu z 2017 roku, reprezentował wówczas po raz pierwszy Wojska Obrony Terytorialnej. Obecnie ukończył studia wyższe i rozważa podjęcie dalszej edukacji w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W przyszłości chciałby zostać oficerem Wojska Polskiego.

Szeregowy Daniel WOSACHŁO – uprawia judo i Ju Jitsu
Od września 2017 r. jest żołnierzem 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoku wchodzącego w skład pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2018 r., na terenie Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu brał udział w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w sportach walki.

Zawodnik klubu Judo Pantera Sanok obecnie posiada brązowy pas w Judo. W konkurencji do 73 kg mężczyzn zdobył II miejsce i srebrny medal przegrywając walkę o mistrzostwo w tej kategorii z utytułowanym judoka Mariuszem Janickim czarnym pasem w Judo, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski.

Zawodnik 3.PBOT startował również w kategorii brazylijskiego Jiu Jitsu (BJJ NO GI) do 69 kg. Po ciężkich walkach ostatecznie uplasował się na 4 pozycji, tuż za podium, gdzie obsada była również bardzo mocna. W dyscyplinie BJJ No Gi konkurowało ze sobą wielu doświadczonych zawodników, m. in. Krzysztof Kułak reprezentujący WP, zawodnik MMA, uczestnik gal KSW.

Daniel Wosachło może pochwalić się również najszybszym poddaniem w całych mistrzostwach w kat. BJJ NO GI w ok. 6sek. techniką kończącą stosując „latającą balachę”, która polega na wskakiwaniu na przeciwnika i wyciągnięciu ręki do łamania w stawie barkowym i łokciowym. Bardzo niebezpieczna technika zagrażająca zdrowiu, ale skuteczna i charakterystyczna w sportach walki.

Daniel otrzymał również specjalne osobiste podziękowania na koniec od organizatorów zawodów za udział w rozgrywkach jako jedyny z Podkarpacia. Pokazał prawdziwego ducha walki, do samego końca nie odpuszczając swoim przeciwnikom nawet na chwilę.

Szeregowy Wiktor MOSOŃ – uprawia ultramaratony, maratony, a zimą biegi narciarskie

Od lipca 2017 r. jest żołnierzem 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka wchodzący w skład pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Brał udział w XV edycji Maratonu Komandosa, która odbyła się w Lublińcu, 24 listopada. Trasa biegu prowadzona była w większości po piaszczystych i grząskich ścieżkach leśnych o długości 42,2 km.

W tym roku, podczas tej trudnej rywalizacji nie mogło zabraknąć reprezentantów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze byli sklasyfikowani w swoich rodzajach wojsk oraz OPEN. Nasi zawodnicy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. W rywalizacji WOT osiągnęli następujące wyniki:

  • szer. Zbigniew Tomaszek – 2 miejsce
  • szer. Wiktor Mosoń – 3 miejsce
  • szer. Paweł Posadzki – 4 miejsce

W klasyfikacji drużynowej WOT, podkarpaccy „Terytorialsi” zdobyli II miejsce. Natomiast open VI miejsce na 58 drużyn.

Szer. Wiktor Mosoń w drugą sobotę marca br. po raz trzeci wziął udział w SGB (Spółdzielcza Grupa Bankowa) Ultrabiel, najdłuższym biegu narciarskim w Polsce osiągając kolejny sukces. Nasz żołnierz rywalizację zakończył tuż za podium na wysokim 7. miejscu (dekorowanych było sześciu najlepszych zawodników). Wywalczony wynik jest dużym osiągnięciem, gdyż na dystansie 60 km wystartowało 57 zawodników, a łącznie w zawodach brało udział 225 osób.

SGB Ultrabiel to zawody przyciągające elitę polskich entuzjastów biegów narciarskich. Wyznaczona trasa zaliczana jest do jednych z najtrudniejszych. Bieg na dystansie 60 km zawodnicy pokonują techniką klasyczną. Maraton odbywa się w Górach Bialskich położonych w Sudetach Wschodnich.

***
Terytorialsi swoje umiejętności sportowe połączyli ze służbą wojskową w Podkarpackiej Brygadzie. Pułkownik Dariusz SŁOTA Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej chętnie wspiera tego typu inicjatywy i udziela wszystkim zawodnikom pełnego poparcia za godne reprezentowanie Wojska Polskiego.

Zdjęcia: Wiktor Mosoń, Alan Biały, Daniel Wosachło

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Im. płk. Łukasza Cieplińskiego

11-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)