REKLAMA
REKLAMA

Oddali hołd powstańcom styczniowym (ZDJĘCIA)

REGION / PODKARPACIE. Uroczystość upamiętniająca 155. rocznicę wymarszu pierwszego oddziału z Galicji do Powstania Styczniowego – odbyła się na terenie Nadleśnictwa Oleszyce 15 marca. Tego dnia w 1863 roku z tutejszych lasów pod dowództwem pułkownika Leona Czachowskiego do walki wyruszył 500 osobowy oddział ochotników z Galicji.


Po mszy świętej za Ojczyznę i dusze powstańców styczniowych, która odbyła się w kościele parafialnym w Cewkowie, uczestnicy wysłuchali referatu Piotra Makary, dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie. Przypomniał on o licznych związkach mieszkańców Ziemi Lubaczowskiej z trwającym w Królestwie powstaniem narodowym i formach pomocy temu ruchowi.

Następnie w uroczysku leśnym „Tartak”, pod głazem upamiętniającym powstańców odbyła się oficjalna część uroczystości. Po odśpiewaniu przez zebranych hymnu państwowego, zabrała głos Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. Przypomniała ona o samym wydarzeniu, które miało miejsce 155 lat temu i o historii upamiętnienia go przed pięciu laty.Wystąpił też Piotr Babinetz, poseł na Sejm RP, zaś w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego głos zabrał Waldemar Szumny.

Dla uczczenia pamięci powstańców kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddała salwę honorową, po czym delegacje uczestników uroczystości złożyły kwiaty pod pomnikiem.
Sztandary na uroczystość wystawiły: 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. Gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i Nadleśnictwo Oleszyce. Oprawę muzyczną zapewnił zespół sygnalistów „Echo Karpat”.

Na zakończenie uroczystości, w sali narad na terenie szkółki leśnej w Kolonii odbył się koncert Zespołu Cztery Pory Roku z Oleszyc, który wykonał pieśni patriotyczne, m. in. z okresu Powstania Styczniowego.

Edward Marszałek
rzecznik RDLP w Krośnie

19-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)