REKLAMA
REKLAMA

Oszuści są wszędzie. Akademia Bezpiecznego Seniora w Gminie Sanok

GMINA SANOK / PODKARPACIE. Osoby starsze bardzo często padają ofiarami oszustw, wyłudzeń i kradzieży. Samotne, łatwowierne, ufne, narażone są w dużym stopniu na działania przestępców.

Aby zwiększyć ich bezpieczeństwo, gmina Sanok w ramach projektu „Akademia Bezpiecznego Seniora w Gminie Sanok”, dofinansowanego z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”,  koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zorganizowała cykl spotkań i warsztatów, w trakcie których omawiane były najczęstsze zagrożenia czyhające na osoby starsze oraz przysługujące im prawa. Seniorzy mogli też nauczyć się samoobrony i asertywności, porozmawiać z policjantami i strażakami.

W związku z tym, że osoby w podeszłym wieku może spotkać na ulicy wiele niebezpieczeństw, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach: nie nosić przy sobie dużej kwoty pieniędzy i wartościowych przedmiotów, a wybierając gotówkę z bankomatu, wstukiwać z pamięci kod PIN karty. W żadnym wypadku nie nosimy go przy sobie, zapisanego na kartce lub w telefonie.

Wychodząc z domu, starajmy się unikać ulic i miejsc mało uczęszczanych, samotnego poruszania się po zmroku, wdawania w dyskusję z nieznajomymi. Aby uchronić się przed kradzieżą, najlepiej nosić zamkniętą torebkę przed sobą i nie pozostawiać jej, nawet na chwilę na krześle, ladzie sklepowej czy na ławce w kościele. Ważne jest również nasze bezpieczeństwo na drogach, dlatego pamiętajmy o odblaskach, korzystaniu z chodnika oraz o zachowaniu szczególnej ostrożności w trakcie przechodzenia przez jezdnię lub poruszania się poboczem.

Seniorzy stają się ofiarami przestępstw także we własnych domach. Podstawową zasadą jest, aby nie wpuszczać do mieszkania nieznajomych i zawsze zamykać drzwi wejściowe na klucz. Zanim kogoś zaprosimy do środka, sprawdźmy przez wizjer, kto za nimi stoi. Nie dajmy się nabrać, że odwiedza nas pracownik energetyki, telekomunikacji czy hydraulik. Zaopatrzmy się w czujniki gazu i dymu, które mogą uratować nam życie. Wyjeżdżając na kilka dni, poprośmy o zaopiekowanie się naszym mieszkaniem zaufanego sąsiada.

Odbierając telefon, nie wierzmy, że ktoś z bliskich uległ wypadkowi i to od naszej pomocy finansowej zależy, czy uniknie więzienia. Tak najczęściej nabierają nas oszuści, udając kolegów wnuczka, policjanta itp.

Nie pożyczajmy obcym pieniędzy, a tym bardziej naszego dowodu osobistego i innych dokumentów tożsamości.  Podpisując jakąkolwiek umowę, warto poprosić o pomoc prawnika, który wyjaśni nam wszelkie wątpliwości. Unikajmy domokrążców i udziału w spotkaniach, na których prezentowane są „magiczne” produkty: pościele, garnki, sprzęt rehabilitacyjny, kosmetyki itp. Róbmy zakupy w sprawdzonych sklepach i nie wierzmy w duże promocje. Znajomość tych kilku zasad pomoże nam zminimalizować ryzyko stania się ofiarą naciągaczy i złodziei.

Zapraszamy do zapoznania się, że szczegółami projektu:
http://gminasanok.pl/akademia-bezpiecznego-seniora-w-gminie-sanok/

materiały nadesłane

11-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)